عربستان درپی سهم ایران از بازارهای جهانی

در آستانه آغاز تحریم‌های نفتی ایران، عربستان با افزایش تولید و ارائه تخفیف به مشتریان، در صدد گرفتن سهم ایران از بازارهای جهانی است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ شهریور ۹۷

در آستانه تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، عربستان تلاش می‌کند تا با اجابت خواسته‌های ترامپ ضمن اثبات خوش‌خدمتی به وی سهم نفت ایران در بازارهای جهانی را هم بگیرد.

به گزارش  خبرگزاری اسپوتنیک ،عربستان سعودی قیمت نفت خود را برای اکثر گرید‌های نفتی برای خریداران آسیایی کاهش داده و بدینوسیله حداقل ۳ خریدار نفتی دیگر برای خود فراهم کرده است.

این منابع اعلام کرده‌اند که خریداران جدید قرار است از نفت آرامکو تامین شوند و عرضه نفت به این خریداران از ماه اکتبر آغاز می‌شود. این در حالیست که تحریم‌های نفتی آمریکا از ۴ نوامبر آغاز می‌شود و پیش‌بینی می‌شود که عرضه نفت ایران در بازارهای جهانی کاهش یابد.

براساس این گزارش، شرکت آرامکو قیمت نفت خود را برای اکثر گریدها کاهش داده تا عرضه خود را در بازارهای جهانی افزایش دهد. تلاش عربستان برای افزایش عرضه در بازارهای جهانی اگرچه ظاهرا به دلیل تأمین نیاز بازار پس از تحریم‌های آمریکا علیه ایران انجام می‌شود اما بیشتر برای تصاحب سهم نفتی ایران است.

کشورهای تولیدکننده نفت معمولا سهم تقریبا ثابتی در بازارهای جهانی دارند.

پس از عقب‌نشینی ترامپ از توافق برجام آمریکا مشتریان نفتی ایران را تهدید کرد که وارداتشان را از این کشور به صفر برسانند.

برخی کشورهای آسیایی نظیر ژاپن و کره جنوبی تحت فشار آمریکا واردات نفت خود از ایران را کاهش دادند.

کشورهایی نظیر هند، چین هم از توافق برجام حمایت می‌کنند و تلاش می‌کنند همچنان واردکننده نفت ایران باشند.

پاسخ دادن