عربستان پشت پرده کودتا در سودان

اقتصادبرتر

معارض سعودی نوشت: سودانی‌ها باید به دنبال رد پای عربستان و پول‌های این کشور در سودان باشند تا حقیقت را بفهمند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، در روزهای اخیر اختلافاتی میان سودان و عربستان به وجود آمده است چنانکه عمر البشیر در جریان سخنرانی اخیر خود در ایالت الجزیره در سودان اعلام کرد: یک جنگ سیاسی علیه سودان برپا شده که دین و عزت ما را نشانه گرفته اما ما دین و عزت خود را به گندم و دلار نخواهیم فروخت.

“محمد مصطفی الضو” یکی از رهبران حزب حاکم در سودان پیشتر اعلام کرده بود که اخیرا یک کشور به سودان پیشنهاد کمک در زمینه گندم و سوخت داده است به شرط آنکه این کشور رابطه اش را با قطر، ترکیه و ایران به کلی قطع کند.

این در حالی است که حدود یک ماه پیش، پس از اینکه انتقادها از وضعیت انسانی در یمن شدت یافت، خارطوم از ریاض خواست به این انتقادها و فشارها پاسخ مثبت داده و جنگ یمن را متوقف کند.

در گزارشی که در این خصوص به نقل از منابع آگاه سودانی منتشر شده بود آمده است: مسئولان سودانی به همتایان سعودی خود اطلاع داده اند که فشارهای زیادی در داخل سودان از سوی مخالفان وارد می شود تا به مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن پایان داده شود.

بر این اساس خارطوم پیشتر اعلام کرده بود که یک زمان مشخصی را تعیین خواهد کرد، پس از آن نیروی زمینی خود را از یمن خارج خواهد کرد.

منابع دیپلماتیک با اشاره به فشارهای بین المللی علیه عربستان درباره جنگ یمن و نقش “محمد بن سلمان ” ولیعهد سعودی در قتل ” خاشقچی” روزنامه نگار منتقد ریاض گفتند: عربستان از درخواست خارطوم برای پایان دادن به جنگ یمن ناخرسند است و از سودان خواسته در شرایط کنونی در مواضع اخیر خود در خصوص این جنگ بازنگری کند و از خروج نیروهای خود از جنگ یمن دست بردارد تا وضعیت منطقه بهبود یابد.

شایان ذکر است سودان در روزهای اخیر شاهد اعتراضات گسترده هماهنگ مردمی در خصوص وضعیت بد معیشتی است.

معارض سعودی: به زودی پادشاهی عربستان سقوط می‌کند

«علی هاشم» یکی از معارضان سعودی در پست توئیتری خود نوشت: به زودی پادشاهی عربستان سقوط خواهد کرد.

این پست توئیتری علی هاشم در واکنش به پست توئیتری «محمد آل الشیخ» یکی از نویسندگان نزدیک به دربار پادشاه عربستان منتشر شد. وی در این پست توئیتری که تمسخر بسیاری از کاربران را برانگیخت نوشت: نظام‌های جمهوری عربی یکی پس از دیگری سقوط می‌کند اما هیچ کدام از نظام‌های پادشاهی سقوط نکرده است.

این پست آل الشیخ در اشاره به سقوط عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور سابق الجزایر و عمر البشیر رئیس جمهور سابق سودان منتشر شد.

علی هاشم هم چنین تاکید کرد: سودانی‌ها باید به دنبال رد پای عربستان و پول‌های این کشور در سودان باشند تا حقیقت را بفهمند. حمایت رسانه‌های عربستان از وزیر دفاع سودان در جریان کودتا علیه عمر البشیر نشان می‌دهد که نباید به اوضاع کنونی در این کشور خیلی اعتماد کرد.

واکنش‌های بین‌المللی به تحولات سودان؛ از حمایت های محتاطانه تا انتقاد از کودتا

ناآرامی های اخیر در سودان که با اعتراضات گسترده طی هفت روز گذشته بر ضد حکومت عمر البشیر به اوج خود رسیده بود سرانجام روز پنجشنبه به سرنگونی و بازداشت رئیس جمهوری این کشور منجر شد.

اعتراض ها به حکومت بشیر طی ماه های گذشته به صحنه درگیری های پراکنده میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی وفادار به رئیس جمهوری تبدیل شد و چندین کشته برجای گذاشت. این درحالیست که از هفت روز پیش با تجمع تظاهرکنندگان مقابل مقر ستاد کل ارتش این کشور به ناگهان ورق برگشت و ضمن فروکش کردن خشونت ها نطقه نوعی همراهی میان مردم و نظامیان این کشور به سرعت بسته شد.

دخالت ارتش به نفع معترضان در نهایت آخرین ضربه را به تشکیلات اجرایی عمر البشیر وارد کرد و وی را از قدرت خلع کرد.

ارتش سودان پس از به دست گرفتن کنترل اوضاع در بیانیه ای ضمن اعلام دستگیری و بازداشت عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان از وضع مقرارت منع رفت و آمد شبانه به مدت یکماه خبر داده است.

لغو قانون اساسی مصوب در سال ۲۰۰۵ و تشکیل یک شورای انتقالی با ماهیت نظامی از جمله دیگر اقدامات ارتش بود که به شکلی «کودتا گونه» برای کنترل اوضاع کشور و برچیدن کامل بساط حکومت قبلی توسط ارتش در پیش گرفته شد.

در دومین روز از براندازی عمر البشیر و پس از ادای سوگند “عوض بن عوف”، به عنوان رئیس جمهور سودان، اکنون چشم سودانی ها همراه با نگرانی شدید از گام‌ها و تصمیم های بعدی، به رهبری شورای نظامی است.

اولین انتظاری که مردم سودان در دومین روز از براندازی عمر البشیر دارند، آشنایی با اعضای شورای نظامی کشورشان در مرحله انتقالی است.

تا کنون هیچ اطلاعاتی درباره اعضای این شورا منتشر نشده است؛ به جز اینکه رئیس این شورا بن عوف است که در واپسین لحظات دیشب پنج شنبه سوگند ریاست جمهوری یاد کرد و معاون وی، کمال عبد المعروف الماحی است که او هم سوگند یاد کرده است.

پنجشنبه ۲۲ فروردین نظامیان سودان اعلام کردند، عمرالبشیر رئیس جمهور این کشور برکنار و بازداشت شد و همچنین شورای انتقالی در این کشور شکل گرفته است.

نظامیان سودانی ضمن اعلام آزادی تمامی زندانی های سیاسی در سودان، وضعیت فوق العاده به مدت ۳ ماه را در این کشور وضع کردند.

تظاهرات در سودان از ماه دسامبر سال گذشته میلادی آغاز شد و در ماه های گذشته شدت گرفت.

مردم خواستار پایان ۳۰ سال حکومت عمر البشیر بودند اما اقدام امروز نظامیان سودان نیز با مخالفت آنها روبرو شد.

ائتلاف حِرف و مشاغل سودان خواستار ادامه تظاهرات مردم تا احقاق کامل حقوق شان شد.

عوض بن عوف رئیس شورای انتقالی سودان کیست؟

سرلشکر «عوض بن عوف» ریاست شورای انتقالی را که ارتش از تشکیل آن در سودان خبر داده بود را برعهده گرفت.

می توان گفت ستاره بخت عوض بن عوف، اگوست ۲۰۱۵ درخشیدن گرفت زمانی که وزیر دفاع شد؛ وی مدت زمان طولانی در این پست باقی ماند که در میان همتایان خود طولانی ترین مدت بود.

دومین ستاره شانس وی در ۲۳ فوریه به رویش لبخند زد و عمر البشیر رئیس جمهوری سودان با صدور حکمی وی را به عنوان معاون اول رئیس جمهوری با حفظ سمت وزیر دفاع تعیین کرد.

عوض بن عوف در حالی سال ۲۰۱۵ به صحنه سیاسی و نظامی بازگشت که پیش از این در سال ۲۰۱۰ از سوی البشیر از معاونت ریاست ستاد مشترک ارتش کنار گذاشته و همان زمان نیز بازنشسته شد و بعداً نیز به عنوان سفیر در وزارت خارجه حاضر شد.

«عوض محمد احمدبن عوف» پیش از حضور جدی در عرصه سیاست چندین پست نظامی از جمله فرماندهی توپخانه ای و ریاست نهادهای اطلاعاتی خارجی را برعهده داشته است.

وی در دوره کناره گیری از ارتش، سفیر وزات خارجه و مدیریت مرکز بحران و کنسول سودان در قاهره و ریاست هیات کشورش در عمان را برعهده داشت.

بن عوف هوادار جنبش اسلامی در کودتای البشیر در سال ۱۹۸۹ علیه دولت الصادق المهدی به البشیر نزدیک بود و برای وی فرصت پیشرفت در مناصب نظامی را فراهم آورد و مدیر نهاد امنیتی و رئیس اطلاعات نظامی شد.

بن عوف سال ۲۰۱۵ پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و تعیین البشیر به عنوان ریاست جمهوری این کشور، به عنوان وزیر دفاع ملی تعیین شد، پس از ۵ سال دوری، به نهادهای نظامی بازگشت.

وی به هنگام تصدی وزارت دفاع با سلاح های مدرن درصدد تقویت و تجهیز ارتش سودان بود و به حمایت از مشارکت نیروهای کشورش در عملیات طوفان قاطعیت به سرکردگی ائتلاف سعودی مشهور بود.

این عملیات به جنگی ضدبشری علیه مردم یمن ختم شد، جنگی که تا به امروز ادامه دارد.

البشیر، ۲۳ فوریه عوف را با حفظ سمت به عنوان معاون اول خود معرفی کرد که از زمان کودتایش در ۳۰ سال پیش، اولین معاونی بود که پستی مجزا در وزارتخانه دارد.

به گفته ناظران، بن عوف فقط ریاست بخش های امنیتی و تسلیحاتی را برعهده داشته و تجربه سیاسی کافی برای رهبری کشور ندارد و انطباق دیدگاه‌ها و نظرات وی با البشیر موجب شده که وی به البشیر نزدیک شود که با مخالفت مردم و درخواست آنان برای انتقال قدرت به شورای انتقالی مواجه شد.

عوض بن عوف عصر امروز پنجشنبه (۲۲ فروردین) وزیر دفاع و معاون اول عمر البشیر رئیس جمهوری سودان از بازداشت البشیر و تحت الحفظ بودن وی و آغاز دوره انتقالی به مدت دو سال خبر داد.

تلویزیون سودان نیز با انتشار بیانیه ای بر آزادی همه زندانیان سیاسی سراسر سودان توسط عوض بن عوف تاکید کرد.

تحولات سریع و غافلگیر کننده سودان همانطور که انتظار می رفت با واکنش های متفاوتی از سوی کشورهای و نهاد های بین المللی همراه شد:

ایران: تحولات روزهای اخیر سودان مسئله داخلی این کشور است

اقتصاد برتر

ایران ضمن تاکید بر عدم مداخله در سیاست های داخلی دیگر کشورها خواستار برقراری آرامش و ثبات در سودان شده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران شامگاه پنجشنبه در سخنانی اعلام کرد سیاست جمهوری اسلامی ایران مبتتی بر عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورهاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر این مطلب افزود: «ایران همواره خواستار ثبات و امنیت کشورهای مسلمان بوده و خواهد بود . امیدواریم تمامی طرف های سودانی با خویشتنداری، حفظ آرامش و بهره گیری از سیاست تعامل و گفتگو و از روش های مسالمت آمیز، مطالبات و خواسته های خود را پیگیری کنند و به زودی شاهد استقرار آرامش و ثبات در این کشور باشیم.»

اتحادیه اروپا از نظامیان خواست قدرت را به سرعت به غیرنظامیان واگذار کنند

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعاتی پس از برکناری عمر البشیر از ارتش سودان خواست تا قدرت را به سرعت به غیرنظامیان واگذار کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم موگرینی با اشاره به اراده مردم سودان از ارتش این کشور خواست تا دوره انتقالی را کوتاه کند. وی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «تنها یک روند سیاسی معتبر می‌تواند به خواست مردم سودان برای اصلاحات سیاسی و اقتصادی در این کشور پاسخ دهد.»

حمایت مصر از برکناری عمر البشیر

مصر، همسایه شمالی سودان از جمله نخستین کشورهایی بود که از این تحولات استقبال کرد. مقام‌های دولت قاهره در نخستین واکنش خارجی به تحولات سودان اعلام کردند که «به ظرفیت مردم و ارتش ملی و قانونی سودان اعتماد» دارند.

وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه منتشر کرد با اعلام این مطلب از اعضای جامعه جهانی خواست تا تغییر تازه در نظام حاکمیتی سودان را «به رسمیت بشناسند».

اتحادیه آفریقا: کودتا پاسخی مناسب برای چالش های سودان نیست

اتحادیه آفریقا، مهمترین نهاد قاره سیاه در واکنش به تحولات سودان رویه ای انتقاد آمیز در پیش گرفت و با منفی تلقی کردن سرنگونی عمر البشیر توسط ارتش خواستار برقراری آرامش و اتخاذ خویشتن داری در این کشور شد.

موسی فکی، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا با انشار بیانیه ای خاطرنشان کرد: «بدست گرفتن قدرت توسط ارتش نمی تواند پاسخ مناسبی برای چالش های سودان و مطالبات مردم این کشور باشد.»

درخواست آمریکا و پنج قدرت اروپایی برای نشست فوری شورای امنیت

ایالات متحده آمریکا و پنج قدرت بزرگ اروپایی در واکنش به تحولات سودان خواستار نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی این بحران شدند.

منابع دیپلماتیک با تایید این مطلب یادآور شدند که نشست اعضای شورای امنیت برای بررسی تحولات اخیر سودان قرار است روز جمعه پشت درهای بسته برگزار شود.

به گفته این منابع درخواست برای برپایی نشست فوری شورای امنیت از جانب اروپا توسط فرانسه، بریتانیا، آلمان، بلژیک و لهستان به عنوان پنج عضو اتحادیه اروپا که در شورای امنیت نیز عضویت دارند، مطرح شده است.

از سوی دیگر رابرت پالادینو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش تحولات یاد شده گفته است که کشورش از ارتش سودان می خواهد که از غیرنظامیان در بدنه دولت آتی این کشور استفاده کند.

یک دیپلمات بلند پایه بریتانیایی گفته است که کشورش نسبت به تحولات جاری در سودان به خصوص بسته شدن مرزها، برقراری مقررات منع آمد و شد و تشکیل شورای انتقالی نظامی برای بدست گرفتن قدرت تا دو سال آینده به شدت نگران است.

وی در عین حال از عدم استفاده از خشونت به عنوان نکته مثبت تحولات جاری در سودان یاد کرده است.

دبیر کل سازمان ملل: انتقال قدرت باید با احترام به خواسته های دمکراتیک همراه باشد

تحولات اخیر در سودان که با سرنگونی حکومت سی ساله عمر البشیر، رئیس جمهوری این کشور همراه شد واکنش دبیر کل سازمان ملل متحد را نیز برانگیخت.

آقای گوترش روز پنجشنبه ساعاتی پس از به دست گرفتن قدرت در این کشور توسط ارتش خواستار آن شد که شورای انتقالی خواست دمکراتیک و مطالبات واقعی مردم سودان را مد نظر قرار دهد.

روسیه خواستار برقراری آرامش و حفظ روابط با سودان

روسیه در واکنش به تحولات غافلگیر کننده روز پنجشنبه در سودان موضع گرفت و از کلیه نیروهای سیاسی در این کشور خواست در برقراری نظم و حاکم شدن قانون پس از سرنگونی عمر البشیر طی یک «کودتای نظامی» مشارکت داشته باشند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه با اعلام این مطلب یادآور شد که کشورش تحولات سودان را از نزدیک دنبال می کند و امیدوار است که بحران کنونی به سمت بالاگرفتن تنش و از دست رفتن جان انسان ها پیش نرود.

این مقام مسئول در کرملین همچنین با تاکید بر اینکه تحولات سودان یک امر داخلی در این کشور محسوب می شود افزود: بدون در نظر گرفتن سرانجام تحولات جاری امیداواریم روابط میان دو کشور روسیه و سودان همچنان حفظ شود.

وزیر امور خارجه مسکو نیز در واکنشی خواستار حل این بحران از طریق گفتگو شده است.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن