عرضه اولیه دیجی کالا و اسنپ در بورس وجود دارد؟

اقتصاد برتر

رئیس سازمان بورس با اعلام اینکه صنعتی استارت آپ دارای سودآوری و ریسک زیاد است ، گفت: امکان عرضه اولیه سهام شرکت هایی چون دیجی کالا و اسنپ وجود دارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۹ تیر ۹۷

رئیس سازمان بورس با اعلام اینکه صنعتی استارت آپ دارای سودآوری و ریسک زیاد است ، گفت: امکان عرضه اولیه سهام شرکت هایی چون دیجی کالا و اسنپ وجود دارد.

شاپور محمدی درباره مشکلاتی که از سوی فعالان صنعت استارت آپی مبنی بر عرضه شرکت‌های اینترنتی از جمله دیجی کالا و اسنپ در بورس مطرح می شود گفت: هیچ مشکلی برای عرضه شرکت‌های اینترنتی از جمله دیجی کالا و اسنپ که بزرگترین شرکت‌های اینترنتی ایران به شمار می‌روند، وجود ندارد و مشکلات اعلامی صحت ندارد و این شرکت‌ها با ارزیابی ارزش می‌توانند وارد بورس شوند.

وی درباره اقدامات مربوط به ارزشگذاری استارت آپ‌ها با کمک وزارت ارتباطات به منظور شفاف سازی و آمادگی برای عرضه در بورس توضیح داد: استارت آپ‌ها و شرکت‌های فناور از سودآوری بالایی برخوردار هستند و با توجه به گسترش آن‌ها سازمان بورس در حال پیگیری تخصصی و جدی استارت آپ‌ها در فرابورس است البته این شرکت‌ها برای ورود به بخش بورس باید متعهد باشند و در عین حال ارزشگذاری آن‌ها از سوی سازمان بورس به عنوان یک نهاد رسمی تایید شود که در این زمینه همکاری‌های مشترکی با وزارت ارتباطات در حال انجام است و به زودی نتایج مناسبی حاصل خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: از موضوعات مهم در زمینه استارت آپ‌ها، تامین مالی جمعی یا کراد فاندینگ است که با حمایت سازمان بورس، وزارت ارتباطات، معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت اقتصاد و وزارت تعاون پیگیری و در نهایت این دستور العمل در شورای عالی بورس تصویب شده و فرابورس هم ماموریت دارد تا فرهنگ سازی برای استفاده مردم به منظور سرمایه گذاری در شرکت‌های نوپای خلاق را شروع کند.

محمدی ادامه داد: امکان بهره مندی فین تک‌ها، استارت آپ‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و سرمایه گذاران صندوق ‌های جسورانه در حال حاضر از بستر تامین مالی جمعی ایجاد شده البته بسترها آماده شده اما نیاز است تا برای بهره‌گیری از این فضا و استفاده از تامین مالی جمعی فرهنگ سازی گسترده‌ای انجام شود تا فعالان صنعت استارت آپ بتواند از این فرصت مناسب استفاده کنند و در عین حال مردم نیز بتوانند با سرمایه گذاری سودآوری مناسبی داشته باشند.

وی افزود: شرکت‎‌های نوآوری که قصد استفاده از فضای تامین مالی جمعی را دارند و نیاز به سرمایه‌ای بالغ بر چند میلیون تا چند میلیارد تومان دارند، باید ابتدا به فرابورس یا شرکت‌های کارگزاری بورسی برای ورود به مرحله تامین مالی جمعی مراجعه کنند و سپس بخش کوچکی از سرمایه توسط شرکت اصلی تامین و مابقی توسط پول‌های خرد متقاضیان به منظور سرمایه گذاری در تامین مالی جمعی شرکت داده‌ می‌شود.

رئیس سازمان بورس درباره ارزشگذاری‌های برخی استارت آپ‌ها و اعلام یکی از آنها به تبدیل شدن به یونیکورن گفت: چند شرکت استارت آپی ارزش‌‎هایی در حال حاضر اعلام کرده‌اند که معلوم نیست بر اساس کدام چارچوب اعلام شده و سازمان بورس هیچ کدام از مبالغ و یونیکورن اعلام شده یکی از استارت آپ‌ها را تا زمان پذیرش در بورس و ارزشگذاری رسمی از سوی کارشناسان رسمی سازمان بورس به هیچ وجه تایید نمی‌کند.

محمدی ادامه داد:سرمایه گذاران باید قبول کنند این صنعت در عین سودآوری بالا، سرشار از ریسک است. همین مسئله باعث می‌شود تا در این حوزه نیاز به فرهنگ سازی بنیادین وجود داشته باشد و در عین حال در بورس به کارشناسان ارزشگذاری در بحث استارت آپ نیاز است.

*ایبنا

پاسخ دادن