عرضه ۲هزار تن خرمای بوشهر و بم در بازار تهران

عرضه ۲هزار تن خرمای بوشهر و بم در بازار تهران
اقتصادبرتر

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت ازتولید کنندگان و مصرف‌کنندگان گفت: با هدف کنترل قیمت ها ۲ هزار تن خرمای مرغوب از محصولات استان بوشهر و شهرستان بم استان کرمان در بازار تهران عرضه می شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت ازتولید کنندگان و مصرف‌کنندگان گفت: با هدف کنترل قیمت ها ۲ هزار تن خرمای مرغوب از محصولات استان بوشهر و شهرستان بم استان کرمان در بازار تهران عرضه می شود.

سید داوود موسوی روز چهارشنبه در نشست ستاد تنظیم بازار استان بوشهر افزود: سهم هر کدام از استان های یاد شده یکهزار تن است که تاکنون بخش اندکی از خرمای بم در بازار تهران عرضه شده است.

وی بیان کرد: میانگین قیمت خرما در کشور هر کیلو ۸۰ هزار ریال است که این رقم در استان تهران بصورت نامتعارفی به ۲۸۰ هزار تا ۳۴۰ هزار ریال افزایش یافته و با تدابیر پیش بینی شده اکنون به حدود ۲۵۰ هزار ریال رسیده است.

موسوی ادامه داد: با توجه به تزریق ۲ هزار تن خرما به بازار مصرف پایتخت پیش بینی شده قیمت این محصول بزودی متعادل شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: قیمت شکر در بازار کنترل شده به گونه ای که برای خانوارها و صنوف به ترتیب با قیمت هرکیلو ۳۰ و ۳۴ هزار ریال عرضه می شود.

موسوی افزود: برای واردات برنج نیز محدودیتی وجود ندارد که این مهم سبب کاهش و کنترل قیمت برنج در بازار مصرف درکشور شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: از مجموع ۱۵۷ هزار تن خرمای تولیدی استان بوشهر ۶۰ درصد بصورت خرما، ۳۰ درصد رطبی و ما بقی بصورت خارک برداشت می شود.

محمد تقی منوچهری افزود: از این میزان سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تن به کشورهایی مختلفی همچون روسیه، پاکستان و ترکمنستان صادر می شود.

وی یادآور شد: در استان بوشهر احتکار محصول خرما وجود ندارد و در صورت وجود خرما در انبارهای استان نیز این محصول برای واحدهای بسته بندی و فرآوری مورد استفاده قرار می گیرد.

منوچهری اظهارداشت: براساس آخرین موجودی پنج هزار و ۰۰ تن خرما در استان بوشهر وجود داشته که از این میزان سه هزار و۸۰۰ تن برای واحدهای صنعتی بزرگ و مابقی آن نیز برای واحدهای کوچک بوده است.

وی یادآور شد: قیمت کف محصول خرما در بازار استان بوشهر برای کبکاب به عنوان گونه غالب اکنون بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار ریال است.

پاسخ دادن