فرانسه به ایتالیا: در امور داخلی من دخالت نکن!

تذکر- فرانسه- ایتالیا
اقتصادبرتر

سخنگوی دولت فرانسه روز جمعه با اشاره به اقدام روز گذشته پاریس مبنی بر فراخوان سفیر خود از رُم، به ایتالیا هشدار داد که در امور داخلی کشورش مداخله نکند.


تهران- اقتصادبرتر- ۱۹ بهمن ۹۷
به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا،بنژامن گریوو’ سخنگوی دولت فرانسه گفت: فراخوانده شدن سفیر فرانسه از ایتالیا موقتی است ولی پیامی آشکار به متحد همیشگی ما است تا از مداخله در امور داخلی پاریس دست بردارد.
گریوو گفت: فراخواندن سفیرمان ار رُم واکنشی جدی به سخنان بی اساس چند ماه گذشته معاون نخست وزیر و وزیر کشور ایتالیا بود.
سخنگوی دولت فرانسه همچنین گفت دیدار ‘دی مایو’ معاون نخست وزیر ایتالیا با معترضان موسوم به جلیقه زردها طی هفته جاری نقض ساده ترین سطوح دیپلماسی است، زیرا این دیدار بدون اعلام قبلی انجام شده است.
پاریس روز گذشته (پنجشنبه) در اعتراض به آنچه که توهین های مکرر مقام های ایتالیا علیه سیاستمداران فرانسه خوانده، سفیر خود را از رم فراخواند.
وزارت امور خارجه فرانسه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: در ماه های گذشته مقامات ایتالیا، مسئولان فرانسه را آماج توهین و افترا قرار داده اند. در این بیانیه از ایتالیا خواسته شده نسبت به فرانسه موضع دوستانه ای اتخاذ کند.
این بیانیه افزود: اینگونه توهین ها توسط ایتالیا علیه فرانسه پس از جنگ جهانی دوم بی سابقه است. اختلاف نظر در یک مورد، قابل قبول است اما بازی با روابط دو کشور با اهداف انتخاباتی بی مورد و غیر قابل قبول است.
در ماه های گذشته، متیو سالوینی از اتحادیه دست راستی و «لوئیجی دی مایو» معاون نخست وزیر ایتالیا از جنبش پنج ستاره ضد ساختار سیاسی ایتالیا امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه را به شدت مورد انتقاد قرار داده اند.
دولت فرانسه اعلام کرد: این مسائل شرایط سختی را در روابط دوکشور ایجاد کرده و سئوال هایی در مورد قصد دولت ایتالیا از این کارعلیه فرانسه بوجود آورده است.
روابط پاریس و رم پس از به قدرت رسیدن ائتلاف جنبش پنج ستاره و حزب راست گرای افراطی لیگ در ایتالیا در سال گذشته پرتنش شده است.
دی مایو ماه گذشته نیز با متهم کردن فرانسه به تشدید موج مهاجرت به اروپا یا «استعمار کردن آفریقا»، خشم پاریس را متوجه خود کرد که احضار سفیر ایتالیا را در پی داشت.
سفر دی مایو به فرانسه و دیدار با معترضان موسوم به «جلیقه زردها» در این کشور عصبانیت پاریس را برانگیخته است.

پاسخ دادن