فرصت‌های سرمایه گذاری و تجاری ایران و چین

اقتصادبرتر

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه تجارت و صنعت نقشی حیاتی و مهم در توسعه روابط چین و ایران ایفا می کند تاکید کرد هیچ محدودیتی در روابط دو کشور وجود ندارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، ‘فرهاد دژپسند’ دوشنبه شب در نشست «فرصت های سرمایه گذاری و تجاری» ایران و چین در پکن با اشاره به قدمت روابط دو کشور گفت: در عصر جدید نیز دولت های دو کشور با بهره گیری از سرمایه های اجتماعی و فرهنگی دو ملت و برپایه صلح و استفاده از منافع متقابل در تلاش هستند تا علاوه بر همکاری در سایر حوزه‌ها، ظرفیت ها و فرصت های اقتصادی میان دو کشور را توسعه دهند.

وی با اشاره به اینکه تجارت و صنعت نقشی حیاتی و مهم در توسعه روابط چین و ایران ایفا می کند تاکید کرد هیچ محدودیتی در روابط دو کشور وجود ندارد و فضای سیاسی روابط، آماده بهره برداری از فرصت های مختلف اقتصادی و تجاری است. صنایع نفت و گاز و پالایشگاه و پتروشیمی، سیمان، فولاد، خودرو، صنایع دوستدار محیط زیست و طیف وسیعی از زیرساخت‌ها مانند راه و راه آهن، حمل و نقل و صنایع هوایی، ساخت فرودگاه، ارتقا فناوری ‌صنایع سبک و هر آنچه کشور ۸۰ میلیونی ایران در میان بازار ۳۰۰ میلیونی منطقه می‌تواند تولید و مصرف نماید، از جمله پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری است که در دسترس کارآفرینان و فعالان اقتصادی چینی است.

دژپسند افزود: آمادگی داریم سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله سیستم فاضلاب حدود ۱۰۰ شهر در ساحل شمال و جنوب و شیرین کردن آب را به سرمایه گذاران چینی واگذار کنیم.

به گفته وی با اعلام ابتکار یک پهنه یک راه از سوی ‘شی جین پینگ’ رییس جمهوری چین و پتانسیل های سرشار جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت در این طرح، زمینه برای توسعه همکاری ها از گذشته نیز مساعدتر شده است.

وزیر اقتصاد افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری اثرگذار و مهم در جاده ابریشم باستانی، همواره خود را مرتبط با ابتکار یک پهنه – یک راه می داند و از ابتدا به این موضوع علاقه مند بوده است.

به گفته وی ایران در زمینه تامین امنیت انرژی برای کشورهای حوزه یک پهنه – یک راه با توجه به منابع سرشار نفت و گاز و فرصت‌های گسترده‌ای که در این بخش برای سرمایه‌گذاران خارجی فراهم می‌آورد از جمله در صنایع بالادستی، میان دستی و پایین دستی بخش نفت و گاز، می تواند به عنصری کلیدی در این طرح مبدل شود.

وی تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی و ژئوپلیتیکی ایران به نحوی است که با ۱۵ کشور همسایه است و به عنوان هاب منطقه تلقی می گردد لذا در پروژه یک پهنه – یک راه می‌تواند نقش اساسی داشته باشد در همین زمینه همکاری با این طرح نیز همواره از اهداف مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران بوده است.

دژپسند افزود: با توجه به تاسیس نهادهای مالی مرتبط با یک پهنه یک راه از جمله بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا (AIIB) که جمهوری اسلامی ایران نیز از اعضای موسس آن است و صندوق جاده ابریشم، می توان از منابع این نهادهای مالی در جهت گسترش همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری تحت چارچوب ابتکار یک پهنه یک راه بهره برد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران افزود: در حوزه همکاری های اقتصادی و تجاری دو جانبه، چین در پنج سال گذشته هموار شریک اول تجاری ایران بوده است به طوری که حجم تعاملات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۸ به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسیده است.
به گفته وی در سال ۲۰۱۸ میلادی، رقم صادرات ایران به چین حدود ۲۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و رقم واردات ایران از چین هم ۱۴ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار بوده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران گفت: امروزه دو کشور ایران و چین هر دو با بدعهدی و عدم تعهد به توافقات و معاهدات بین المللی آمریکا مواجه هستند این کشور بدون توجه به تعهدات قبلی خود تعرفه های جدید وضع می کند و یکجانبه از برجام خارج می شود.
وی ادامه داد: اما امروزه برخلاف دوران قبل،بیشتر کشورهای جهان بویژه بلوک های تاثیرگذار قدرت در سطح نظام بین الملل مانند شرق آسیا به ویژه چین، نه تنها به سیاست ها و اقدامات یکجانبه ایالات متحده آمریکا معترض شده اند، بلکه در عین حال در صدد تعریف و پیشنهاد راهکارهای عملیاتی برای اجتناب از اثرات مخرب این یکجانبه گرایی بر روابط اقتصادی و سیاسی دو و چندجانبه بین المللی هستند.

بازار چین به کالاهای ایرانی نیاز دارد

معاون وزیر بازرگانی چین گفت: بازار چین به کالاهای ایرانی بخصوص انرژی و نفت نیاز زیادی دارد در همین راستا واردات نفت ایران به چین در سال گذشته (۲۰۱۸) میلادی، ۲۵ درصد رشد داشته است.

‘چیان که مینگ’ دوشنبه شب در نشست «فرصت های سرمایه گذاری و تجاری» ایران و چین که با حضور ‘فرهاد دژپسند’ وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد ایران را یک شریک بسیار مهم چین در منطقه خاورمیانه دانست و افزود: سطح مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته میلادی ۳۵ میلیارد دلار بود که بخش مهمی از آن واردات ایران به چین بوده است.
او گفت: دو کشور ایران و چین دارای روابط بسیار دیرینه و همکاری های بسیار نزدیک تجاری و اقتصادی هستند و این تعاملات تحت اراده دو کشور افزایش خواهد یافت.
معاون وزیر بازرگانی چین گفت: سفر وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران به چین نشان می دهد که تهران در کنار پکن برای گسترش روابط دو کشور عزمی راسخ دارد.
وی روابط دو کشور را دوستانه و بسیار تاریخی با قدمتی چند هزار ساله توصیف کرد و گفت: پکن و تهران در طول تاریخ بر مبنای اعتماد و احترام متقابل، این دوستی را ادامه داده و تحکیم بخشیده اند.
‘چیان’ با اشاره به روابط بسیار خوب تهران و پکن و سفرهای مختلف هیات های دو کشور گفت: از جمله آنها می توان به سفر سال ۲۰۱۶ میلادی شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین به ایران اشاره کرد که بر اساس آن روابط راهبردی متقابل میان دو کشور ایجاد شد.
به گفته معاون وزیر بازرگانی چین، سفر حسن روحانی رییس جمهوری ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی به چین برای حضور در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای و دیدار سال جاری میلادی علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و ملاقات آنها با رهبر چین نشان می دهد که دو کشور در سایه همین ارتباطات و تاکید رهبران و مسئولان، همکاری ها را گسترش می دهند.
معاون وزیر بازرگانی چین تصریح کرد: با این حال روابط تجاری چین و ایران با مشکلات و چالش هایی هم روبرو است اما باید با نگاه به آینده و با تعمیق مناسبات در قلمروهای مختلف، همکاری ها را به سطحی بالاتر ارتقا دهیم و از موانع با همکاری و اشتراک نظر و تعامل عبور کنیم.
وی از شرکت های تجاری چین و ایران به عنوان پیشگامان روابط دو کشور یاد کرد و افزود: باید این موسسات به هر شکل برای مساعدت به توسعه روابط تشویق شده و مورد حمایت قرار گیرند.
‘چیان’ ابراز امیدواری کرد که شرکت ها و موسسات چین و ایران با گسترش اعتماد متقابل، روابط را تعمیق بخشند با همکاری و دست در دست یکدیگر و با یافتن راهکارها از موانع و چالش ها عبور کنند و سهم شایسته خود را در رشد روابط تجاری و اقتصادی ایفا کنند.
به گفته وی ایران دارای روابط و جایگاهی بسیار مهم و راهبردی در منطقه است و همین باعث می شود تا دو کشور مکمل یکدیگر باشند و برای تامین منافع ملی دو کشور و تحقق اهداف تعیین شده از سوی رهبران دو کشور، با تلاش مشترک به سوی آینده گام بردارند و یقین داریم روابط دو جانبه چین و ایران سیر صعودی خواهد داشت.
این نشست با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین و شورای توسعه تجارت بین الملل چین و با حضور بیش از صد تن از تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی ایران و چین در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد.

وزیر اقتصاد: مبادلات مالی چین و ایران با پول ملی انجام می شود

 وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: در حال رایزنی برای انعقاد قرارداد دو جانبه پولی و مالی یا چین هستیم تا بتوانیم معاملات دو جانبه را با ارز ملی دو کشور انجام دهیم.برخی از پروژه های مشترک در حال اجرا میان دو کشور با اندک مشکلاتی مواجه شده اند و قرار است در این نشست با مقامات مختلف چین در مورد این مشکلات مذاکره و آنها را رفع کنیم.
دژپسند جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران را یکی از محورهای مذاکرات خود خواند و افزود: در اروند، تهران و ری سرمایه گذاری های مختلفی توسط چینی ها در حال انجام است و قصد داریم این سرمایه گذاری ها را توسعه دهیم.
به گفته وی در بحث کشاورزی نیز از جمله در بحث کشت گلخانه ای و شیلات قصد داریم سرمایه گذاران چینی را به کشور دعوت کنیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در مورد طرح یک جاده – یک کمربند نیز گفت: در این زمینه تمام آن بخش هایی که می توانیم فعالیت کنیم را متناسب با شرایط احصا کردیم و پیرامون یک برنامه دراز مدت در حال مذاکره با چینی ها هستیم.
او گفت: یکی از ظرفیت های یک پهنه – یک راه بحث صندوق سرمایه گذاری است که منابع خوبی دارد و باید تلاش کنیم تا بتوانیم از این منابع استفاده کنیم و طرح ها و پروژه هایی که در این مسیر وجود را از محل این منابع به اجرا در بیاوریم.
دژپسند افزود: اراده نظام بر ایجاد رابطه راهبردی و استراتژیک با چین است در این سفر حول ظرفیت های همکاری دراز مدت رایزنی خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: چین دارای شرکت ها و سرمایه گذاران متعددی است که از توان مالی و تکنولوژی بالای برخوردارند و باید آنها را به حضور در ایران تشویق کنیم.
وزیر اقتصاد در ادامه خواستار اصلاح نگرش مردم نسبت به کالاهای بی کیفیت چینی شد و افزود: چین کالاهای خوب هم دارد و باید بستر انتقال این کالاها به داخل کشور را از طریق سرمایه گذاری خارجی فراهم کنیم تا بتوانیم روابط دو جانبه را توسعه دهیم.
دژ پسند افزود: در مجمع یک کمربند یک جاده که اردیبهشت ماه امسال در پکن برگزار می شود جمهوری اسلامی ایران در سطح بالایی شرکت خواهد کرد و امیدوارم هیات ایرانی در سطح عالی در این کنفرانس شرکت کند.
هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین فردا سه شنبه در پکن برگزار می شود.
در این اجلاس راهکارهای گسترش همکاری های ایران و جمهوری خلق چین در حوزه های سرمایه گذاری، تجاری، مالی و بانکی، انرژی و کشاورزی، علمی، آموزشی و فرهنگی در قالب کمیته های تخصصی بررسی می شود.
دیدار با وزیر اقتصاد، دیدار با تجار ایرانی و چینی و حضور در همایش تجاری مشترک از جمله برنامه های سفر دو روزه وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران به چین است.

هفدهمین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و چین امروز سه شنبه در پکن برگزار می شود.

دیدار با وزیر اقتصاد، دیدار با تجار ایرانی و چینی و حضور در همایش تجاری مشترک از جمله برنامه های سفر دو روزه وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران به چین است.

پاسخ دادن