فورفیتینگ به زبان ساده چیست؟

اقتصادبرتر

کتاب «فورفیتینگ تامین مالی از طریق واگذاری اسناد مطالبات تجاری» تالیف زهره افشار قوچانی در ۲۹۶ صفحه توسط انتشارات میزان در سال ۹۷ منتشر شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، اعتبار و تامین مالی دو عنصر اساسی در تجارت پیشرفته و پیچیده جهان امروزند و بدون آن دو بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی و مبادلات تجاری عملاً امکان پذیر نیست؛ از میان روش‌های گوناگون تامین مالی، فورفیتینگ سازوکاری است که فروش مطالبات تجاری مدت دار به مبلغ کمتر و نقد را امکانپذیر می‌سازد و در نتیجه، صادرکنندگان کالا را قادر می‌سازد تا کالاهای صادراتی خود را با شرایط مدت دار در بازارهای هدف به فروش رسانند.

بدین ترتیب از یک سو در رقابت با سایر صادرکنندگان مشتریان خود را که تمایل یا توان خرید نقدی ندارند حفظ می‌کنند و از سوی دیگر ریسک نقدینگی و ریسک عدم پرداخت را در فعالیت تجاری خویش کاهش می‌دهند.

فورفیتینگ یک روش تامین مالی است که با استفاده از آن صادرکننده کالا با واگذاری اسناد مثبت حق مطالبه خود بر یک مبنای غیر قابل رجوع به یک موسسه مالی اعتباری به نام فورفیتر، به نقدینگی قطعی دست می‌یابد. بنابراین قراردادی بودن، اسنادی بودن و تامین مالی بودن ابعاد سه گانه فورفیتینگ محسوب می‌شوند که هر یک از آنها می تواند موضوع یک پژوهش جامع باشد.

کتاب - کراپ‌شده

کتاب فوق حاصل پژوهش گسترده نویسنده در زمینه بعد قراردادی فورفیتینگ است که در قالب رساله دکتری به رشته تحریر در آمده است. ماهیت و آثار فورفیتینگ در روابط سه گانه میان فورفیتر و صادرکننده، فورفیتر و وارد کننده در بازار اولیه و ثانویه از مباحث مهمی است که در این کتاب پرداخته شده است. علاوه بر آن مشروعیت و اعتبار این قرارداد نو پیدا از مسائلی است که در کشورهای اسلامی از جمله ایران به دلیل مغایرت با موازین شرعی لازم است مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

کتاب حاضر اخیرا به مجموعه کتاب‌های کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار افزوده شده است. این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با هدف اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه‌گذاران و سایر علاقمندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقمندان به بازار سرمایه تداوم یافت. ماحصل این تلاش گردآوری بیش از ۵۵۲۲ عنوان کتاب انگلیسی (نسخه چاپی و الکترونیکی)، ۴۳۳۸ عنوان کتاب فارسی، ۲۰۹۸ عنوان پایان‌نامه فارسی و انگلیسی مرتبط با حوزه‌های بازار سرمایه، ۶۴ عنوان نشریه تخصصی و ۵۹۹۸ عنوان مقاله فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار جامع کتابخانه شد، همچنین مجموعه نرم افزارهای نور شامل ۸۱ مجموعه آثار نویسندگان برتر اسلام و ایران در دسترس محققان قرار گرفته است.

علاقه‌مندان جهت جستجو در منابع کتابخانه می‌توانند به سایت http://lib.seo.ir/faces/home.jspx مراجعه و یا با شماره تلفن‌های ۱۶۲-۸۴۰۸۳۱۶۱ تماس حاصل کنند.

آدرس کتابخانه: میدان ونک خیابان ملاصدرا نرسیده به پل کردستان پلاک ۲۷ ساختمان شماره ۲ سازمان بورس.

پاسخ دادن