فین تک، بستر جهانی شدن فعالیت های مالی

اقتصادبرتر

اصطلاح فین تک را احتمالا در بحث های مربوط به استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان شنیده اید، آشنایی با این اصطلاح برای کسانی که به آینده ای فناورانه می اندیشند اجتناب ناپذیر است، به همین دلیل در این مقال تلاش خواهیم کرد فین تک را به زبان ساده با شما در میان بگذاریم.

تهران – اقتصاد برتر – ۳۱ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، فین‌تک (FinTech) مخفف عبارت فناوری‌های مالی (Financial Technologies) است که عبارت است از فناوری ‌هایی که در بخش خدمات مالی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از اصطلاح فین‌تک معمولا برای توصیف فناوری ‌هایی استفاده می‌شود که هدفش ایجاد تحول در سیستم ‌های ارائه دهنده خدمات مالی سنتی است. از جمله پرداخت تلفن همراه، انتقال پول، وام، جمع ‌آوری کمک‌های مالی و مدیریت دارایی‌ها و نظایر آن ها.

  • افزایش سرمایه گذاری در حوزه فین تک

گزارش اکسنچر (Accenture) حاکی است میزان سرمایه‌گذاری در حوزه فین ‌تک در سراسر جهان افزایش چشمگیری داشته است. سرمایه ‌گذاری در حوزه فین‌ تک از ۹۳۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۸ به بیش از ۱۲ میلیارد دلار در اوایل سال ۲۰۱۵ افزایش یافته است. به احتمال زیاد روند رو به رشد سرمایه‌گذاری در حوزه فین‌تک ادامه خواهد داشت.

فین‌تک تنها موسسات ارائه دهنده خدمات مالی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. بلکه هر کسب‌ وکاری که با صنعت خدمات مالی در ارتباط است نیز تحت تاثیر این فناوری جدید قرار می‌گیرد. استارتاپ‌های فعال در حوزه فین‌تک کوچک و چابک هستند. این امر می‌تواند نقص‌های موسسات مالی سنتی را رفع کند. استفاده از نوآوری ‌های پرسرعت فین‌تک به کسب ‌وکارها کمک می‌کند تا از این فناوری به نفع خود بهره گیرند.

  • فین‌ تک عامل تحول در کسب ‌وکار

اگر قصد راه ‌اندازی یک کسب‌ وکار جدید را دارید . طبق سیستم مالی سنتی باید به یکی از بانک‌های فعال مراجعه کرده و از آن‌ها درخواست وام و تسهیلات کنید. یا به دنبال یک سرمایه‌گذار سنتی باشید. یا به یکی از شرکت‌ های بزرگ تامین سرمایه مراجعه کنید. با پیدایش فین ‌تک پیمودن این مسیر ها نیاز نیست!

فناوری فین‌تک مانند تامین سرمایه جمعی (Crowdfunding) یا پرداخت ‌های موبایلی و خدمات انتقال وجه، انقلابی را در راه‌اندازی کسب‌ وکارهای کوچک و کمک به جهانی شدن آن ‌ها ایجاد کرده است. به این ترتیب که راه‌ اندازی و اجرای کسب ‌وکار به کمک استارت‌آپ‌های فین‌تک به مراتب ساده‌تر از قبل شده است.

در پاسخ این سئوالات که آیا برای اجرایی کردن ایده نو و بزرگ خود به دنبال سرمایه‌گذار هستید؟ یا آیا ضامن یا وثیقه‌ی معتبری برای گرفتن وام‌ دارید ؟ باید گفت، نگران نباشید! زیرا تامین سرمایه جمعی به شما کمک می‌کند که با صرف کمترین بودجه و در مدتی کوتاه سرمایه مورد نیاز برای اجرای ایده خود را از کسانی که حتی تا کنون آن ها را ندیده اید، تامین کنید. این فرآیند روند جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها را تسهیل کرده و مدت زمان لازم برای تشکیل جلسات متعدد در این زمینه را از چندین ماه به چند هفته کاهش داده است.

اکنون کسب‌وکارهای کوچک برای انجام فرآیندهای پرداخت خود راحت‌ تر از چند سال قبل هستند. زیرا به کمک ابزارهایی مانند پی‌پال (PayPal) یا اسکوئر (Square) می‌توانند از انواع کارت‌های اعتباری و کارت بدهی استفاده کنند. در حالی‌که هزینه‌هایی هم وجود دارد، اما کارآفرین مجبور نیست فعالیت‌ و تلاش‌ بسیار زیادی را برای تائید یک حساب کاربری انجام دهد. امروزه هر کسی در هر جایی می‌تواند به راحتی و با امنیت کامل از سیستم پرداخت کسب وکار خود مطمئن باشد.

  • انتقال بین المللی پول با فین تک

انتقال پول به صورت بین‌المللی سال‌های سال است که یکی از چالش‌های بزرگ کارآفرینان محسوب می‌شود. برای تراکنش‌های کوچک سرویس‌هایی مانند پی‌پال فرآیند تبدیل ارز را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهند. به این ترتیب در کشورهای پیشرفته که فین تک را اجرایی کرده اند هر شهروند می‌تواند از هر فروشگاهی در هر جای جهان خرید خود را از طریق درگاه پی‌پال بدون بروز هیچ‌گونه مشکلی انجام دهد. به علاوه سرویس ترانسفروایز (TransferWise) نیز انتقال پول بین‌المللی را بسیار ساده کرده‌ است. خصوصا این‌که هزینه به مراتب کمتری هم در مقایسه با روش‌های سنتی دارند.

  • انتظار مشتریان از فین‌تک

فین‌تک رفتار و انتظارات مشتریان را تغییر داده. امروزه مصرف‌کنندگان انتظار دارند تا به داده‌ها و اطلاعات در هر جایی دسترسی داشته باشند. به نظر می‌رسد مصرف‌کنندگان تنظیم و کنترل سبد پورتفوی سرمایه‌گذاری ‌های خود را تحت هر شرایطی حق مسلم خود می‌دانند.

مشتریان امروز حتی از شرکت‌های کوچک نیز انتظار ارائه خدماتی در سطح یک شرکت بزرگ را دارند. آن‌ها انتظار دارند موسسات مالی محلی نیز خدمات موبایلی خود را در سطح بانک‌ های جهانی ارتقا دهند. آن‌ها انتظار دارند تجربه‌ی پرداخت موبایلی بی‌نظیری داشته باشند، حال برای آن‌ها فرقی نمی‌کند این خدمات را یک بانک در سطح جهانی ارائه ‌کند یا یک بانک محلی. آن‌ها انتظار دارند بتوانند با یک کارت اعتباری پرداخت خود را انجام دهند، چه در یک فروشگاه کوچک و چه فروشگاه زنجیره‌ای.

بزودی آن‌ ها انتظار دارند بتوانند پرداخت‌های خود را از طریق تلفن همراه از هر جایی که هستند، انجام دهند. استفاده از این فناوری و ارائه خدمات در سطح عالی، گرچه فوق‌العاده است، اما می‌تواند هشداری برای کسب ‌وکارها نیز باشد. زیرا در عصر حاضر اگر کسب ‌وکاری برای استفاده از تکنولوژی پیشقدم نشود. دیر یا زود بازار کار خود را از دست داده و از دور رقابت خارج خواهد شد.

  • حوزه فعالیت فین تک در ایران

در حال حاضر استارت‌ آپ‌های مختلفی در حوزه فین‌تک در ایران شروع به کار کرده‌اند اما این حوزه تنها محدود به استارت‌آپ ‌ها نیست و ممکن است بنگاه‌ هایی نظیر بانک ‌ها نیز در خدمات خود نوآوری ‌هایی ارائه کنند. البته ‌نباید فین‌تک را با خدمات الکترونیک بانک‌ها اشتباه گرفت. فراموش نکنید فین ‌تک‌، کاربرد فناوری در حوزه‌های مالی همراه با نوآوری است و صرف استفاده از فناوری فعالیت در این حوزه محسوب نمی‌شود. فراگیر شدن اینترنت و تکنولوژی‌ های دیجیتال زمینه را برای ارائه خدمات نوآورانه مالی فراهم ‌تر کرده است اما با این حال فناوری مالی لزوما محدود به فناوری اطلاعات و فضای آنلاین نیست و ممکن است به شیوه ‌های خلاقانه دیگری نیز پیاده ‌سازی شود. مثلا تولید اسکناس پلیمری که قابلیت شست‌وشو دارد یک فعالیت در حوزه فناوری مالی محسوب می‌شود.

  • سرمایه گذاری ژاپن روی فین تک

شهرداری توکیو برای توسعه فعالیت های فین تک از استارت ‌آپ‌های فین‌تک خارجی دعوت کرده است تا در برنامه شتاب ‌دهنده‌ای که برگزار می‌کند، شرکت کنند. در این برنامه برای استارت ‌آپ‌ها امکان دسترسی به شرکت ‌های پیشرو ژاپنی در بخش مالی فراهم شده است. این برنامه توسعه بین‌المللی بخشی از برنامه چهارساله دولت ژاپن برای تبدیل توکیو به شهر مالی جهانی است. شهردار توکیو بدنبال رشد و پرورش ۱۰ استارت ‌آپ خارجی است که ارائه‌ دهنده فناوری ‌های نوآورانه و مدل ‌های کسب‌ وکاری هستند که هنوز در ژاپن ارائه نشده‌اند.

  • کلام آخر

درپایان می‌توان گفت، فین‌تک هم اکنون در مراحل ابتدایی فعالیت خود است. اما با توجه به این‌که صنعت به سرعت در حال تغییر است و صاحبان کسب‌ وکار در تلاش برای استفاده از فناوری‌های جدید در حیاتی‌ترین بخش از برنامه کسب‌ وکار خود هستند. از طرفی نیز استفاده از این فناوری‌ها می‌تواند به کسب ‌وکارها کمک کند تا با صرف هزینه کمتر خدمات بهتری را ارائه کنند. در نتیجه حفظ سهم از بازار کسب ‌وکارها تنها با بهره‌گیری از چنین فناوری‌ های نوین نظیر فین تک امکان ‌پذیر است.

*منبع: Forbes

پاسخ دادن