قربانیان سیلاب در شیراز به ۱۹ نفر رسید

سیل شیراز
اقتصاد برتر

بارش شدید باران که از بامداد امروز در استان فارس آغاز شده بود، از حوالی ساعت ۱۱ منجر به وقوع سیلاب شدید در منطقه دروازه قران، میدان ابوکلام، هفت‌تنان و مسیرهای منتهی به این مناطق شده بود.

تهران -اقتصادبرتر – ۵ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، بارش شدید باران که از بامداد امروز در استان فارس آغاز شده بود، از حوالی ساعت ۱۱ منجر به وقوع سیلاب شدید در منطقه دروازه قران، میدان ابوکلام، هفت‌تنان و مسیرهای منتهی به این مناطق شده بود.

ورودی شیراز از سمت پل شهید اسکندری به سمت اصفهان مسدود است

رئیس پلیس راه شمال استان فارس در پی این حادثه از برخورد تعداد ۱۰۰ خودرو در ورودی دروازه قرآن خبر داد و گفت: به دلیل آب گرفتگی ورودی شیراز از سمت پل شهید اسکندری به سمت اصفهان مسدود است و تا اطلاع ثانوی تردد از این مسیر امکانپذیر نخواهد بود.

سرهنگ عبدالهاشم دهقان در گفت‌وگو با  با تاکید بر اینکه عبور و مرور از منطقه دروازه قرآن غیر ممکن شده و در تلاش هستیم تا پایان امروز این مسیر بازگشایی شود، گفت: دیگرمحورهای مواصلاتی استان فارس باز و تردد در آنها جریان دارد.

رئیس پلیس راه شمال استان فارس ادامه داد: مسافران با توجه به شروع بارش برف و باران از شب گذشته و احتمال سیلابی شدن در مسیرهای مواصلاتی استان از سفرهای غیر ضروری از این مسیرها خودداری کنند.

استقرار ۵ تیم عملیاتی هلال احمر

بنا به گفته حسین درویشی، مدیر جمعیت هلال احمر استان فارس نیز از استقرار ۵ تیم عملیاتی در منطقه سیل زده خبر داد.

تشکیل جلسه فوری بحران در استان فارس

مدیرکل مدیریت بحران استان فارس از تشکیل جلسه فوری بحران در استان فارس برای کنترل اوضاع خبر داد و گفت: میزان خسارت سیلاب شیراز ‌هنوز مشخص نیست.

هشدارهای علوم پزشکی شیراز

علوم پزشکی شیراز نیز هشدارهایی برای حفظ سلامت مردم اعلام کرده از جمله اینکه شهروندان باید با سیلاب مانند فاضلاب برخورد کنند و تحت هیچ شرایطی از آب چاه استفاده نکنند.

همچنین در این بیانیه آمده است که از تماس بدن با آب سیلاب باید پرهیز کنیم و بدون چکمه در سیلاب راه نرویم، اگر سیلاب وارد منزل شد بعد از خارج کردن سیلاب وسایل منزل باید شستشو و ضد عفونی شوند.

مردم از منازل خود خارج نشوند

‌عنایت‌الله رحیمی استاندا‌ر فارس در شیراز با اشاره به‌ وقوع سیلاب در برخی مناطق شیراز اظهار داشت: این سیلاب در کمتر از ۱۰ دقیقه از ارتفاعات تنگ الله‌اکبر شروع و در ورودی شهر شیراز و در د‌راوزه قرآن خودروهای در حال حرکت را با خود برد.

وی علت این سیلاب را حجم زیاد بارندگی اعلام کرد و افزود: نیروهای امدادرسان در صحنه حضور دارد و امیداریم حداقل تلفات را داشته باشیم.

استاندار فارس با بیان اینکه خودروهای که از شیراز به سمت اصفهان در حال حرکت بودند با مشکل مواجه شدند، تصریح کرد: از مردم درخواست کرده ایم که از منازل خود بیرون نیا‌یند تا بتوانیم اوضاع را تحت کنترل داشته باشیم.

۱۹ کشته و۱۱۹ زخمی تاکنون ‌در سیل شیراز

‌پیرحسن کولیوند سرپرست اورژانس کشور اعلام کرد‌‌: ۱۸ نفر در سیل شیراز جان باختند و ‌تاکنون ۹۴ مصدوم به‌جای گذاشته ‌و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۱۶ دستگاه آمبولانس درحال امدادرسانى به سیل‌زدگان است.

‌‌اسامی برخی از کشته‌شدگان و مجروحان حادثه سیل امروز شیراز اعلام شد.

اسامی جان باختگان حادثه که توسط بستگان شناسایی و احراز هویت شده اند به شرح ذیل می باشد :

۱-مهدی برامکی فرزند حمزه – — -ساکن شیراز
۲-لیلا رنجبر فرزند مظفر – — -ساکن شیراز
۳-رضا (پویا) برامکی فرزند مهدی — –ساکن شیراز

۴-نیلوفر گودرزی فرزند هیببت الله — –ساکن مرودشت
۵-ارسلان اکبرزاده فرزند مجید — –ساکن مرودشت
۶-محمود حقیقت فرزند .. . — –ساکن کرج

۷-یاسین حقیقت فرزند محمود – — –ساکن کرج
۸-ساناز کیانی فرزند عطالله — — -ساکن آمل
۹-محسن استوار فرزند حبیب الله – — -ساکن شیراز

۱۰-محمودرضا ناصری فرزند .. . — –ساکن شیراز
۱۱-سپهر زاهدی فرزند آرش – — -ساکن شیراز
۱۲- پاسدار کیامرث قاسمی فرزند اله مراد – — -ساکن شیراز

۱۳-راحله تیموری فرزند عبدالستار — –ساکن اصفهان


تشکیل کمیته بحران استان فارس با حضور وزیر اطلاعات

در پی وقوع سیلاب در شیراز کمیته بحران استان فارس با حضور وزیر اطلاعات تا ساعاتی دیگر تشکیل جلسه می‌دهد.در پی وقوع سیلاب در شیراز کمیته بحران استان فارس به ریاست استاندار فارس و با حضور وزیر اطلاعات ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه در استانداری فارس تشکیل جلسه می‌دهد.

همچنین در پی وقوع سیل امروز در شیراز علاوه بر وزیر اطلاعات، رئیس اورژانس کشور، رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و برخی دیگر از مسئولان کشوری برای بررسی وضعیت سیل‌زدگان و رسیدگی به آنها به شیراز سفر کرده‌اند.

دستور رئیس کل دادگستری فارس به دادستان برای رسیدگی فوری به حادثه امروز شیراز ‌

رئیس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه حادثه امروز در دستور رسیدگی ویژه دستگاه قضائی قرار دارد، گفت: پس از وقوع حادثه بلافاصله با دستور دادستان مرکز استان پرونده قضائی پیرامون بررسی علل و ابعاد حادثه در دادسرای شیراز تشکیل شده است.

علی القاصی با ابراز تأسف از درگذشتگان این حادثه با بیان اینکه موضوع حادثه امروز در دستور رسیدگی ویژه دستگاه قضائی قرار دارد اظهار داشت: پس از وقوع حادثه بلافاصله با دستور دادستان مرکز استان پرونده قضائی پیرامون بررسی علل و ابعاد حادثه در دادسرای شیراز تشکیل و بازپرس ویژه با نظر دادستان و معاونین دادگستری حاضر در صحنه، تحقیقات اولیه را آغاز کرده است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان گفت: پس از بررسی‌های پزشکی قانونی مجوزهای قضائی توسط بازپرس ویژه جهت تحویل اجساد جان باختگان حادثه به خانواده‌ها صادر شده است.

وی در ادامه گفت: آنچه در تحقیقات اولیه مشخص شده اینکه رودخانه منتهی به دروازه قرآن حسب اطلاعات واصله لایروبی نشده و مجرای عبور آب به طور کامل باز نبوده است و همین امر موجب راه افتادن سیلاب مرگبار حاصله از بارندگی در کوه‌های اطراف شده است.

وی افزود: علی‌رغم اینکه سازمان هواشناسی از یک هفته قبل هشدارهای لازم در خصوص بارش شدید باران را اعلام کرده بود اما متولیان امر در حوزه شهرداری پیش‌بینی و اقدامات پیشگیرانه لازم در خصوص لایروبی رودخانه مجاور دروازه قرآن و مهار سیلاب ناشی از بارندگی را مد نظر قرار نداده‌اند.

وی تأکید کرد: این موضوع توسط دستگاه قضائی رسیدگی و بعد از انجام اقدامات کارشناسی با مسئولین و متولیان خاطی قاطعانه برخورد خواهد شد.

انتقال ‌اجساد جان‌باختگان سیل شیراز به پزشکی قانونی فارس ‌

مدیرکل پزشکی قانونی فارس با اشاره به جانباختگان حادثه سیل دروازه قران شیراز گفت: ‌اجساد جان‌باختگان سیل شیراز به پزشکی قانونی فارس انتقال یافت‌‌.

سعید غلامزاده در گفت وگو با اشاره به جانباختگان حادثه سیل دروازه قران شیراز اظهار داشت: ‌پزشکی قانونی استان برای تشریح اجساد آمادگی کامل را دارد.

وی گفت: تعدادی از اجساد به پزشکی قانونی انتقال یافته ولی تعداد دقیق کشته‌شدگان هنوز مشخص نیست، پزشکی قانونی استان برای تشریح اجساد آمادگی کامل را دارد.

 

نوبخت: تاثر عمیق رئیس جمهور ‌از حادثه سیل امروز شیراز / کم‌کاری‌های احتمالی بررسی و با متولیان ‌برخورد شود

محمدباقر نوبخت امشب در جلسه کمیته بحران استان فارس که با حضور وزیر اطلاعات و وزیر بهداشت تشکیل شد، اظهار داشت: از آخرین روزهای سال ۹۷ با بارش نزولات جوی احتمال بروز سیل به ویژه در مناطق شمال کشور پیش‌بینی شده بود.

وی با بیان اینکه سیل به صورت گسترده جاری شد، اما تلفات جانی چندانی نداشت، گفت: با اختصاص تن‌خواه به استان‌های شمالی خسارت را جبران می‌کنیم.

 معاون رئیس جمهور گفت: با وجود هشدارها نباید سیل خروشان و این حادثه رخ می‌داد و برای دولت بسیار مهم است که این حادثه تکرار نشود.ل جلسه ستاد بحران کشور افزود: با وجود هشدارها نباید سیل خروشان و این حادثه رخ می‌داد و برای دولت بسیار مهم است که این حادثه تکرار نشود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به تاثر عمیق رئیس جمهور نسبت به حادثه امروز بیان کرد: همین مسئله سبب شد که به سرعت در محل حاضر شویم و انتظار داریم که هر چه لازم است تمهید شود تا جان مردم به خطر نیفتد.

وی عنوان کرد: نیاز است که حادثه امروز به دقت بررسی شود تا در صورتی که غفلتی صورت گرفته، با این موضوع برخورد شود. برای ما مهم است که کم‌کاری‌های احتمالی بررسی و با متولیان امر برخورد شود.

نوبخت گفت: انتقال اجساد به شهر مورد نظر باید در دستور کار قراربگیرد و تمامی مصیبت‌دیدگان رایگان در هتل اقامت داشته باشند.

وی همچنین اعلام کرد که بررسی موضوع در جلسه هیات دولت مطرح و بررسی خواهد شد.

معاون رئیس جمهور گفت: انتقال خودرو حادثه دیدگان و اقامت آنان باید در دستور کار مدیران قراربگیرد و در کمترین زمان ممکن خسارات پرداخت شود.

کار خیر مردم شیراز در اسکان مسافران نوروزی گرفتار در سیل

🏴نزن باران که ایران غرق در آب است … 🏴 تسلیت

گروه رسانه ای اقتصادبرتر ضایعه دردناک فقدان عزیزان  قربانی شده در سیل اخیر در سراسر کشور را به ملت بزرگ ایران و خانواده‌های داغدار ایشان تسلیت عرض می‌نماید.

پاسخ دادن