قیمت مسکن قابل‌تحمل نیست

جزئیات بخشش سود و دیرکرد وام‌های مسکن
اقتصادبرتر

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی،  در مورد وضعیت فعلی بازار مسکن اظهار کرد: وضعیت خرید مسکن در شرایط فعلی برای طبقات کم‌درآمد و متوسط خصوصا خانه اولی‌ها و جوانان قابل‌تحمل نیست.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل ازفارس، پروانه مافی از چانه‌زنی‌ها برای اختصاص اعتبار در بودجه سال ۹۸ برای برنامه ملی بازآفرینی شهری در کمیسیون تلفیق خبر داد و گفت: تنها راه‌حل تامین مسکن برای جوانان، اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه اختصاص مسکن حمایتی برای آن‌ها است. در مورد وضعیت فعلی بازار مسکن اظهار کرد: وضعیت خرید مسکن در شرایط فعلی برای طبقات کم‌درآمد و متوسط خصوصا خانه اولی‌ها و جوانان قابل‌تحمل نیست.

قیمت مسکن با شیب فعلی افزایش یابد، دستیابی به خانه برای خانه اولی‌ها به رویا تبدیل خواهد شد

وی با اشاره به اینکه اگر نمودار قیمتی مسکن با همین شیب فعلی افزایش یابد دستیابی به خانه برای خانه اولی‌ها به رویا تبدیل خواهد شد، افزود: باید تدابیر ویژه‌ای در این حوزه به ویژه در تهران و کلان‌شهرها اندیشیده شود تا ابتیاع خانه از رویا بودن خارج‌شده و دسترسی همه افراد به مسکن تامین شود.

به گفته این نماینده مجلس شورای اسلامی مسکن‌های حمایتی یکی از راه‌کارهایی است که می‌تواند فشار خرید مسکن را از روی دوش اقشار متوسط ، کم‌درآمد و جوانان بردارد.

مافی بابیان اینکه هدف اصلی از ساخت مسکن مهر ایجاد خانه برای خانه اولی‌ها و طبقات کم درآمد بود، گفت: متاسفانه این طرح مسیر اصلی و هدف خود را دنبال نکرد و بحث آن در حال حاضر از موضوعیت خارج‌شده است.

وی با ابراز تاسف از اینکه باوجود پیش‌بینی‌ها در قانون تسهیل ازدواج جوانان برای تامین مسکن ارزان توسط دولت این امر محقق نشده است، ادامه داد: در قانون تسهیل ازدواج جوانان چندین بند به این امر اختصاص‌یافته بود که در صورت ازدواج فرد، باید دولت شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کند که از مسکن با حداقل اجاره برخوردار شود و ظرف سه سال و پس از پس‌انداز مبلغی نقل‌مکان کرده و خانه را در اختیار یک جوان دیگر قرار دهد، با این‌حال این امر محقق نشد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر بعضی از مزایای طرح مسکن مهر را در نظر نگیریم بیشتر آن را می‌توان انباشت خسارات برای موضوع مسکن دانست، گفت: باید تدبیری اندیشید تا طبقات کم‌درآمد و جوانانی که مبادرت به ازدواج می‌کنند، از مسکن حمایتی ویژه‌ای با رقم‌های بسیار پایین برای خرید و اجاره بهره‌مند شوند.

وی به برنامه ملی بازآفرینی شهری نیز اشاره و تصریح کرد: یکی از برنامه‌های مهم این سال‌ها برنامه ملی بازآفرینی شهری است که متاسفانه در لایحه بودجه سال آینده به آن توجه چندانی نشده است .

آغاز چانه‌زنی‌ مجلسی ها برای اختصاص بودجه برنامه ملی بازآفرینی

مافی ادامه داد: باوجودآنکه وزارت راه و شهرسازی با همکاری شهرداری‌ها مجری برنامه ملی بازآفرینی هستند، در لایحه بودجه سال ۹۸ اعتباری برای آن پیش‌بینی‌نشده است و ما امیدواریم با کمک سایر نمایندگان در کمیسیون تلفیق و یا صحن مجلس در روز تصویب بودجه، اعتبار موردنیاز این طرح را تامین کنیم، زیرا معتقدیم این طرح می‌تواند نقش شایانی در رفع مشکل مسکن داشته باشد.

پاسخ دادن