لاوروف: آمریکا ! دیپلماسی ات را عوض کن

لاوروف
اقتصادبرتر

 نیوزویک نوشت: سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: بهتر است آمریکا در  دیپلماسی مدرن  خود تغییری بدهد چرا که همواره در برابر سایر کشورهای جهان سیاستی تک بعدی بکار برده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۸ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، لاوروف گفت: “در حال حاضر دیپلماسی در روابط آمریکا  با سایر کشورهای جهان مشاهده نمی کنیم، اما تا دلتان بخواهد از آمریکا اولتیماتوم و سپس تحریم هایی علیه کشورهایی که در برابر خواسته های این کشور بایستند و نظرشان تامین نشود بکار می گیرند. وی همچنین افزود: تنها ابزاری که جایگزین دیپلماسی به معنی واقعی شده اند تنها زرادخانه های آمریکا هستند و ابزارهای دیگری هم مشاهده نمی شود که این امر مایه تأسف است. “

لاوروف از سال ۲۰۰۴ به عنوان وزیر امور خارجه روسیه در این کشور خدمت کرده است. او به خاطر بیانیه های قوی خود در سیاست خارجی روسیه ، شناخته شده است و به طور منظم از استراتژی آمریکا و رویکرد واشنگتن به دیپلماسی بین المللی انتقاد می کند.

آمریکا تحریم های وسیع اقتصادی و دیپلماتیک را در رابطه با روسیه بکار گرفته است و دلیل آن را نیز  دخالتهای این کشور در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا و همچنین عملکردی که در مورد شبه جزیره کریمه و جدا کردن آن از اوکراین انجام داده است، می داند. از سوی دیگر، مسکو نیز برای حمایت از ستیزه جویان طرفدار روسیه در شرق اوکراین در نبرد با کی اف مواجه است.

معاون وزیر امور خارجه، مایک پومپئو ، هفته گذشته گفت که انتظار دارد کشورهای ناتو از ایالات متحده در اقدامات بعدی علیه روسیه در مورد تجاوز کرملین در اوکراین حمایت کنند. پومپو توضیح داد که امیدوار است اقدامات جدید را بتوان در اوایل این هفته ارائه کرد. لاوروف در پاسخ به این گفته از سوی پمپئو اظهار داشت: همتای او “چیزهای زیادی می گوید”.

وی ادامه داد: “هنگامی که ما گاهی اوقات تلفنی با پمپئو صحبت می کنیم، که البته از آخرین باری که تلفنی تماس داشته ایم زمان زیادی می گذرد، طی این گفتگو وی منطقی و معقول صحبت می کند اما در غیر این صورت حرف زیاد می زند.  اگر چه روشن است که ما در خیلی از  مسائل اختلاف نظر داریم. “

لاوروف در ادامه خطاب به پمپئو گفت: “اگر شما به عنوان وزیر خارجه خدمت می کنید، باید راه حل های دیپلماتیک را برای مشکلات مختلف پیدا کنید.”

مقامات دولتی و متحدان رئیس جمهور ولادیمیر پوتین به طور منظم علیه تحریم های غرب سخن می گویند. دیمیتری پزکوف، سخنگوی پوتین، در ماه فوریه اقدامات آمریکا را ” نوعی اخاذی” نامید.

مخالفان این اقدامات ادعا می کنند که اقتصاد روسیه به اندازه کافی قوی است که تحریم ها را تحمل کند، اما تجزیه و تحلیل های متعدد نشان می دهد که توانایی پوتین برای توزیع ثروت در میان حلقه درونی خود، باعث تضعیف روسیه می شود.

تحقیقات انجام شده توسط مرکز تحلیل سیاست های اروپا نشان می دهد در پایان سال ۲۰۱۷ ، تولید ناخالص داخلی روسیه ۱.۸ درصد کاهش را نشان می دهد که البته این رقم پیش از تحریمهای اعمال شده از سوی آمریکا بوده است. بر اساس گزارش بلومبرگ، اقتصاد ملی طی پنج سال گذشته حدود ۱۰ درصد کمتر از میزان پیش بینی شده بوده است و ۶ درصد آن را می توان به تحریم ها نسبت داد

سخنگوی پوتین می گوید : تحریم های آمریکا  یک جور “اخاذی” است تا تجارتی تهاجمی را رقم بزند

دمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین می گوید: اعمال تحریم ها از سوی آمریکا”یک رویکرد کاملا بنیادین، عملی و تهاجمی است که هیچ ارتباطی با قوانین تجارت بین الملل ندارد، بر اساس گزارش تاس، خبرگزاری روسیه:” این سیاست گاهی اوقات به رکورد محدود می شود “. سخنگوی کرملین استدلال کرد. منظور من از مقررات مختلف پیش نویس قانون با هدف از بین بردن پروژه های مختلف انرژی شرکت های روسی، تضعیف فعالیت بانک های روسیه با مشارکت دولت است. “

پسکوف گفت که دولت پوتین قبلا اقداماتی را برای محافظت از اقتصاد روسیه در برابر چنین حملاتی انجام داده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که سناتورهای جمهوری خواه و دموکرات در روز چهارشنبه قوانین جدیدی را تصویب کردند که به بخش امنیت سایبری روسیه، بدهی جدید دولتی این کشور و افرادی که تمایل دارند فعالیت های غیرقانونی و فاسد را به طور مستقیم یا غیرمستقیم از طرف پوتین تسهیل کنند، هدف قرار دهند. این لایحه همچنین هدف قرار دادن اقدامات سختگیرانه برای صنعت نفت و گاز روسیه است که تقریبا ۴۰ درصد از درآمد دولت را تامین می کند. پروژه های انرژی توسط مسکو در خارج از قلمرو روسیه نیز با تحریم های جدید روبرو خواهد شد.

سناتور لیندزی گراهام، نماینده کارولینای جنوبی، با اشاره به تحریم های آتی که قرار است در مورد روسیه بکار گرفته شود گفت:  این اقدامات “لایحه تحریمی جهنم” علیه روسیه است.

سناتور دموکرات باب منندز از نیوجرسی، نیز که با نظر گراهام موافق است و در این زمینه همکاری می کند، گفت: برای هدف قرار دادن دونالد ترامپ و دولت وی، و دخالت هایی که روسیه در به قدرت رسیدن ترامپ انجام داد از هیچ اقدامی علیه مسکو دریغ نخواهند کرد.

منندز گفت: “اقدامات فریبکارانه کرملین، باعث شده است تا کنگره به نقطه جوش رسیده و این اقدامات را علیه آنان بکار بندند. “

سناتور جین شاهین، دموکرات از نیوهمپشایر، احساسات مشابهی با منندز بیان کرد. وی گفت: “اغلب، دولت ترامپ برای پاسخگویی به قدرت های خارجی، به ویژه روسیه، از آن استقبال می کند.”

همچنین سی ان ان گزارش داد که وزارت امور خارجه ترامپ همچنان از مشورت با کنگره در مورد تحریم ها علیه روسیه خودداری می کند و اجرای اقدامات مجاز مالی در پی سوء استفاده کرملین از جاسوسی پیشین در انگلیس در سال گذشته را نادیده گرفته است.

شاهین اشاره کرد: “کرملین بعنوان یک نماینده بسیار عصبی را در ناتو عمل کرده است و برخورد با چنین رفتار غیراخلاقی از سوی آنان کار بس دشواری است.و احساسات همگان را برمی انگیزد. “توافق دوجانبه غافلگیرانه ای که کرملین در زمان انتخابات ریاست جمهوری ترامپ داشته است موجب شده است تا این کشور هزینه سنگینی را بخاطر آن پرداخت کند و قانون در این رابطه کاملا مشخص است.”

در همین حال، مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۶ تحت نظارت کنگره و مشاور رادیویی رابرت مولر برای توافق با مسکو تحت بررسی است. اگرچه ترامپ این پرونده را بطور کامل رد کرده است، اما وی استدلال می کند که او در روسیه به عنوان رئیس جمهور به شدت مخالف دارد و گاهی اوقات ادعا می کند که سخنان وی برای تحمیل تحریم های دو حزبی برای هدف قرار دادن کشور و دولت آن، ناخواسته است .

همچنین ادعای ترامپ در کنگره برای پیشنهاد در کاهش تحریم ها در مقابله با روسیه نیز گمراه کننده بود. اگر چه استیو مونچین، وزیر خزانه داری، به کنگره اطمینان داد که تضمین تحریم ها در ازای دریافت امتیازات سنگین از کرملین صورت می گیرد  و سهم شخصی “دریپاکسا” فرد نزدیک به پوتین در شرکت هایش کاهش می یابد،  و انتشار یک سند محرمانه که توسط نیویورک تایمز ، نشان می دهد که میلیاردر روسی واقعا میلیاردها دلار بدهی را برای  اینکه او و متحدانش مالکیت مهمترین شرکت خود را حفظ کنند متقبل شده است.

البته دموکراتها در مجلس نمایندگان پس از آنکه دولت ترامپ پیشنهاد داد که کنگره تحریم های سبک تری را نسبت به روسیه اعمال کند همچنان پیگیر پیوندهای نزدیک ولادیمیر پوتین با ترامپ بوده و خواسته اند تا وی در مورد دخالت کرملین در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آ»ریکا پاسخگو باشد.

*اکرم صدیقی- سردبیر سایت

پاسخ دادن