لوموند: حمله تروریستی استراسبورگ کار ماکرون بود!

روزنامه‌های سراسری چاپ پاریس، در شماره‌ روز جمعه چهاردهم دسامبر، بیشتر تحت تأثیر دو موضوع مهم روز فرانسه هستند: یکی حمله تروریستی اخیر در استراسبورگ و دیگری تظاهرات “جلیقه زردها” و وعده‌های امانوئل ماکرون به مطالبات آنان.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از روزنامه لوموند، به نوشته این روزنامه، دولت فرانسه باید روز نوزدهم دسامبر جزئیات تدابیر اتخاذ شده از سوی رئیس جمهوری برای آرام کردن اعتراضات جلیقه زردها را اعلام کند.

روزنامه لوموند، چاپ عصر پاریس، این تیتر را برای صفحه اول خود انتخاب کرده است: “چگونه می‌توان وعده‌های ماکرون را تأمین مالی کرد”

پیش‌بینی می‌شود که برای عملی کردن وعده‌ افزایش حداقل حقوق به میزان صد یورو، دولت به ده میلیارد یورو نیاز داشته باشد.

لوموند همچنین نوشته که وعده پرداخت پاداش فوق العاده‌ از سوی شرکت‌ها و همچنین کسر نکردن مالیات از دستمزد ساعات اضافه‌کاری، بحث‌های داغی را میان دولت و مخالفان این وعده‌ها برانگیخته است. در حالی که نمایندگان حزب حاکم در مجلس فرانسه به دنبال اجرای سریع وعده‌های رئیس جمهوری هستند، وزارت اقتصاد به مدیریت برونو لومر، از چهره‌های راستگرا، نگران افزایش بدهی‌های دولت فرانسه است.

در این شرایط، کسب و کار مغازه‌داران در سراسر فرانسه که قاعدتا در آستانه سال نو میلادی باید رونق داشته باشد، به خاطر تظاهرات جلیقه زردها به هم خورده و دولت از جلیقه زردها خواسته که این شنبه تظاهرات نکنند.

اما روزنامه لوموند در سرمقاله خود با عنوان “سم مهلک نظریه توطئه” به یک نکته خیلی مهم پرداخته که این روزها به دلیل همزمانی حمله تروریستی استراسبورگ و تظاهرات جلیقه زردها مخصوصا در شبکه‌های مجازی درباره آن صحبت می‌شود: اینکه حمله تروریستی کار دولت بوده تا مانع از تظاهرات جلیقه زردها شود!

لوموند مثلا این اظهارنظر را ذکر کرده که برخی گفته اند: “می بایست یک حمله روی می داد. ماکرون هیچ چیز بهتر از این برای لغو برگزاری تظاهرات و ترساندن مردم پیدا نکرد.”

لوموند اضافه می کند که حتی ماکسیم نیکول، یکی از چهره های “جلیقه زردها” تا مرحله انکار وقوع حمله استراسبورگ پیشترفت کرد و گفت که کسی که می‌خواست یک “حمله واقعی” انجام دهد ساعت هشت شب به یکی از خیابان‌های استراسبورگ نمی‌رفت، بلکه وقتی “میلیون‌ها نفر وسط شانزه لیزه” هستند آنجا خودش را منفجر می‌کرد!

سرمقاله نویس لوموند ادامه می‌دهد حتی کشته شدن عامل حمله تروریستی استراسبورگ نه تنها نتوانسته این تئوری را از بین ببرد بلکه حتی آن را تقویت کرده است.

نویسنده سرمقاله لوموند تأکید می‌کند که تئوری توطئه یک تئوری قدیمی است و پیشتر یهودی‌ها، فراماسون‌ها، و به طور کلی “دیگری” را هدف قرار داده است. مثلا ژان ماری لوپن رهبر پیشین حزب راست افراطی فرانسه که پیشتر به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز راه یافته بود، زمان حمله تروریستی علیه نشریه شارلی ابدو به یک روزنامه روسی گفت که “این داستان کارت شناسایی جاگذاشته شده از سوی برادران غنوشی (عاملان حمله) من را یاد پاسپورت پیدا شده از یکی از تروریستها در حادثه یازدهم سپتامبر می اندازد که به طور معجزه آسایی در خاکسترهای نیویورک پیدا شد.”

ژان ماری لوپن آن زمان گفته بود که “تمام عملیات برادران غنوشی از سوی سرویس‌های اطلاعاتی انجام شده است”.

لوموند سپس به یک نظرسنجی که در دسامبر ۲۰۱۷ منتشر شد اشاره کرده که بر اساس آن، ۳۱ درصد فرانسوی‌ها معتقدند که القاعده و داعش از سوی سرویس های اطلاعاتی کشورهای غربی هدایت می شوند. همچنین در آن نظرسنجی آمده بود که ۳۵ درصد فرانسوی‌ها معتقدند که انتخابات “شفاف و مطمئن” نیست .

لوموند می نویسد که این روزها همچنین اظهارنظرهای دیگری نیز همزمان با جنبش جلیقه زردها در جریان است، مثلا اینکه فرانسه دیگر از زمان دستور مانوئل والس قانون اساسی ندارد یا اینکه ماکرون فرانسه را در ماجرای پیمان مهاجرت به سازمان ملل متحد فروخته است!

این روزنامه اضافه می کند که تئوری های توطئه درباره مهاجرت فراتر از راست افراطی فرانسه رفته و برخی از چهره های راست میانه را نیز درگیر خود کرده است.

لوموند در پایان تأکید می کند تنها آگاهی، آموزش و توسعه تفکر انتقادی روشن می تواند بر این رواج شک‌گرائی و اعتقاد به تئوری توطئه غلبه کند.

پاسخ دادن