ماهِ بدونِ عسل

ماه عسل
اقتصادبرتر

«ماهتون عسل». این عبارت حتما به گوش خیلی از شما آشناست. غروب‌ها دمِ افطار تلویزیون را روشن می‌کردید و حتما انتخاب خیلی از شما، برنامه پربیننده شبکه سه یعنی «ماهِ عسل» احسان علیخانی بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۳ اردیبهشت ۹۸

«ماهتون عسل». این عبارت حتما به گوش خیلی از شما آشناست. غروب‌ها دمِ افطار تلویزیون را روشن می‌کردید و حتما انتخاب خیلی از شما، برنامه پربیننده شبکه سه یعنی «ماهِ عسل» احسان علیخانی بود. برنامه‌ای که شما را با قصه‌های پر فراز و نشیب آدم‌های مختلف این سرزمین درگیر می‌کرد و در بیشتر مواقع اشکتان را درمی‌آورد و جدا از فضای اکثرا غم‌آلود آن روحیه معنوی را هم در مخاطب تقویت می‌کرد و درس‌های اخلاقی زیادی در آن نهفته بود.

اما امسال به ناگهان همه چیز تغییر کرد. احسان علیخانی پس از دریافت جایزه بهترین اجرا از پنجمین جشنواره جام‌جم در سال ۹۷ رسما اعلام کرد که ماه عسل پس از دوازده فصل به پایان رسیده است و حالا او تمام انرژی خود را روی ادامه تولید برنامه «عصر جدید» خواهد گذاشت. خبری که به مذاق مخاطبان بی‌شمار «ماه عسل» خوش نیامد. حتی در روزهای پایانی و پخش قسمت‌های آخر مرحله مقدماتی «عصر جدید» کامنت‌های بیشماری زیر پست‌های صفحه اینستاگرام شخصی احسان علیخانی و همچنین برنامه عصر جدید به چشم می‌خورد که مردم تقاضا داشتند برنامه «ماه عسل» برگردد و می‌نوشتند که ماه رمضان بدون ماه عسل آن حال و هوای سابق را ندارد. سوای این موارد ماه عسل باعث رقابت در تلویزیون شده بود. شبکه‌های مختلف هر سال تلاش می‌کردند با برنامه‌های متفاوت دم افطار، پای مخاطبان میلیونی تلویزیون را به شبکه خود باز کنند. هر سال شاهد حضور مجریان توانمند در برنامه‌های پیش از افطار بودیم. حتی در چند سال اخیر برنامه «خندوانه» با اجرای رامبد جوان هم به جمع رقیبان «ماه عسل» اضافه شده بود و خنده را در مقابل گریه پیشنهاد می‌کرد.

اما امسال اوضاع کاملا متفاوت است. برنامه‌های پیش از افطار شبکه‌های سیما چنگی به دل نمی‌زنند، شاهد حضور مجری‌های محبوب نیستیم و از حضور بنیامین در برنامه جایگزین ماه عسل در شبکه سه که «ماهِ ماه» نام گرفته بود به عنوان جنبش «سلبریتی ممنوع(!)» جلوگیری به عمل آمد. با معرفی جایگزین ماه عسل به سرعت مخالفت‌های شدید برخی رسانه‌ها و افراد، بدون اینکه هیچ شناخت کاملی از بنیامین بهادری داشته باشند آغاز شد تا جایی که در اولین روز ماه رمضان این برنامه از کنداکتور شبکه سه بدون هیچ حرف و توضیحی خارج شد. جالب است که بعد از آن شبکه سه تصمیم گرفت برنامه «ستاره ساز» را پیش از افطار پخش کند و فضای معنوی سنگینی را به خانه‌های مردم تزریق کند! شاید در ادامه این مخالفت‌ها دیگر برنامه خندوانه هم از تلویزیون حذف شود، به هر حال رامبد جوان هم سلبریتی است.
صدا و سیما هر سال مسیر سقوط را با سرعت بیشتری طی می‌کند و مخاطبان زیادی را از تلویزیون گریزان می‌کند. حذف برنامه «نود»، حذف «برنده باش» به بهانه قمار، حذف «دورهمی» به دلیل انتقادهای مجری باتجربه آن از اوضاع کشور و حالا کنار گذاشتن بنیامین. مشخص نیست این خودزنی‌های تلویزیون تا کجا میخواهد ادامه داشته باشد. آیا فقط برنامه برنده باش قمار و شرط‌بندی است یا آنجا هم مشکل مجری‌گری گلزار بود؟ آیا پایین کشیدن فیلم «رحمان ۱۴۰۰» از روی پرده‌های سینما به خاطر شوخی‌های رده بزرگسال آن بود که بعد از یک ماه اکران تازه متوجه آن شدند یا خصومت با مهران مدیری باعث این اتفاق شد؟

بگذریم. از فضای معنوی تلویزیون باز هم بخواهم برایتان بگویم باید به سریال‌ها اشاره کنم. برای قضاوت کردن هنوز زود است اما یک سری نکات از همین حالا هم مشخص است. اول اینکه سابق بر این شاهد ساخت سریال‌های مناسبتی بودیم که واقعا فضای ماه رمضان را به خانه‌های مردم می‌آورد و شاهد نماز خواندن و روزه گرفتن شخصیت‌های سریال‌ها بودیم. این مسائل چند سالی است که در آثار ماه رمضان کمرنگ شده و هر سال اوضاع بدتر از قبل می‌شود. ساخت سریال طنز برای این مناسبت که به بهانه ایام عزاداری در این ماه به کلی از دستور کار خارج شده، مگر پیش از این شب‌های قدر در همین ماه نبود؟ اینگونه تصمیمات واقعا عجیب و برای مخاطب غیر قابل قبول است.

راجع به سریال های امسال فقط می‌گویم پایلوت (قسمت اول سریال که باید میخ را در دل مخاطب بکوبد) سریال‌های شبکه سه و یک یعنی «برادر جان» و «از یادها رفته» چنگی به دل نزدند. سریال شبکه یک که اصلا مشخص نیست از جان خود و مخاطب چه می‌خواهد. فضای ترکیب‌شده سنتی و مدرن و بازی‌های اکثرا مصنوعی به خصوص نقش مهدی سلوکی به شدت توی ذوق می‌زند. «برادر جان» هم با دیالوگ‌های دور از ذهن و گریم و طراحی لباس افتضاح به خصوص برای شخصیت «لیلا» که شخصیت مهمی است، بعید است در جذب مخاطب چندان موفق عمل کند. شاید تنها نقطه قوت سریال وجود استاد نصیریان و حسام منظور که با سریال «بانوی عمارت» محبوبیت بسیاری را به دست آورد، باشد. سریال شبکه دو «دل دار» تا اینجا بهتر از سایرین ظاهر شده که امیدوارم این روند ادامه داشته باشد.
خلاصه اینکه، تلویزیون امسال به هیچ وجه در به وجود آوردن فضای معنوی و اخلاقی مناسب ماه رمضان و سرگرم کردن روزه‌داران موفق عمل نکرده است. مشخص نیست این روند رو به پایین سیما تا کجا می‌خواهد ادامه پیدا کند و مدیران هم دلشان را به برنامه‌های معدودی که در جذب مخاطب موفق هستند خوش کنند و از ساعت‌های طولانی دیگر که عملکردی بسیار ضعیف دارند چشم بپوشند.

*مریم رهنما

پاسخ دادن