مبارزه با “تروریسم مواد غذایی” در ترکیه

تروریسم- مواد غذایی
اقتصادبرتر

قیمت مواد غذایی در ترکیه به سرعت رو به افزایش است. دولت قصد دارد مواد غذایی را به طور مستقیم به دست مصرف‌کنندگان برساند. دولت به جای اصلاح سیاست‌های اقتصادی، به فروشگاه‌ها و کاسبکاران فشار می‌آورد.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۴ بهمن ۹۷

بازار سبزی در قونیه
به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از دویچه وله، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، طی سخنرانی در آنکارا گفت که دولت او قصد دارد، درست مانند مبارزه با تروریسم، اکنون با “تروریسم مواد غذایی” مقابله کند.

اردوغان نه سیاست‌های غلط اقتصادی دولت، بلکه “کاسبکاران حریص” و همچنین “دشمنان خارجی” را برای گرانی مواد غذایی مقصر شناخت.

بنا به گزارش کانال ترکی سی‌ا‌‌ن‌ان CNN در آنکارا بیش از ۳۰ چادر فروش مواد غذایی و در استانبول ۵۰ چادر تشکیل شده است. انبوه مردم برای خرید از مراکز دولتی صف می‌بندند.

در ترکیه ماه مارس آینده انتخابات محلی برگزار می‌شود و دولت نگران است که حزب حاکم (حزب عدالت و توسعه) دو شهر مهم آنکارا و استانبول را از دست بدهد. در این شرایط حساس است که بهای مواد غذایی به محور رقابت حکومت و نیروهای مخالف تبدیل شده است.

برات البایراک، وزیر دارایی و داماد رئیس جمهور، که در تمام امور اقتصادی سخنگوی او نیز شناخته می‌شود، برنامه ویژه‌ای را برای ارزان کردن مواد غذایی اعلام کرده است.

او در برابر خبرنگاران گفت: «این تروریسم غذایی است. تعجبی ندارد: آن نیروهایی که مدافع تروریسم هستند، حالا به زندگی معیشتی مردم فشار آورده‌اند. ما مقصران واقعی گران شدن مواد غذایی را شناسایی و مجازات خواهیم کرد.»

به دنبال دستور اردوغان، فروشگاه‌های بزرگ از فروختن بادمجان و پیاز خودداری کردند، به گونه‌ای که فروش سبزیجات به فروشندگان تره‌بار واگذار شد، که آنها هم قیمت‌ها را بر مبنای قیمت عمده‌فروشی‌ها تعیین می‌کنند و نه به فرمان دولت.

به نظر منتقدان، کاهش محصولات کشاورزی در کنار سیاست‌های نادرست اقتصادی که به پایین آمدن قدرت لیره انجامیده، در کمبود و گرانی مواد غذایی مقصر بوده است. اما دولت تنها به عوامل فردی، مانند سودجویی و گران‌فروشی دکانداران توجه دارد.

دولت اردوغان تلاش می‌کند با ایجاد مراکز فروش ارزان، قیمت‌ها را کنترل کند. تجربه‌ای که به گفته دولت در مورد نانوایی‌ها موفق بوده و قیمت نان را ثابت نگاه داشته است، اکنون قرار است در فروش تره‌بار و سبزیجات نیز به اجرا در آید.

دولت اردوغان با بالا بردن حداقل دستمزدها می‌کوشد از ناخرسندی لایه‌های کم‌درآمد بکاهد. حاکمیت می‌داند که در انتخابات محلی آینده حمایت آنها را تا حد زیادی از دست خواهد داد.

پاسخ دادن