مترو جای دستفروشی نیست!

دستفروشی در مترو
اقتصاد برتر

در اکثر بیلبوردهای شهری و تبلیغات رسانه ملی  به کرار از مردم درخواست می شود که برای کم کردن حجم ترافیک شهری و جلوگیری از آلودگی هوا به خصوص در نیمه دوم سال از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند، اما آیا زیرساخت‌های استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هم فراهم شده است؟ 

تهران- اقتصاد برتر- ۲۵ آذر ۹۷

فارغ از ازدحام جمعیت و کمبود وسایل نقلیه عمومی شاید بتوان گفت بزرگترین معضل افرادی که امروزه از وسایل حمل و نقل عمومی به خصوص مترو استفاده می‌کنند، وجود دستفروشانی‌ست که در ساعات اوج رفت و آمد بساط خود را در واگن‌هایی که به سختی راه نفس کشیدن پیدا می‌کنید علم میکنند. تنوع محصولات به قدری است که اگر از ایستگاه متروی تجریش تا ایستگاه امام خمینی (ره) سوار مترو باشید، می‌توانید تمام مایحتاج ماهیانه خود را خریداری کنید.

جدا از لطمه‌ای که دستفروشی به چرخه اقتصاد وارد می‌کند، آزار و اذیت و مزاحمتی که به افرادی که روزانه در چند مسیر سوار مترو می‌‌شوند غیرقابل تصور است. آلودگی صوتی، سد معبر، تنگ‌تر کردن فضای مترو و … از آزارهایی است که به مسافران تحمیل می‌کنند. دستفروشان مترو را جزو املاک خود می‌دانند و در صورت اعتراض، حتماً با شما با لحن بدی برخورد می‌کنند و اصلاً متوجه این موضوع نیستند که به حریم شما تجاوز کرده‌اند و کاری غیرقانونی انجام می‌دهند.

در یک دوره کوتاه شاهد این بودیم که شهرداری و ماموران مترو با این دستفروشان برخورد می‌کردند و بساطشان را ضبط می‌کردند. که پس از چند مورد درگیری جدی که در فضای مجازی منتشر شد، دستفروشان با موجی از حمایت کاربرانی مواجه شدند که هرگز حتی داخل مترو هم نشدند و از مشکلاتی که برای شهروندان به وجود می‌آورند خبر ندارند و نمی‌توانند تصور کنند تحمل مزاحمت‌های روزانه این افراد چه فرآیند فرسایشی را به دنبال دارد. شهروندان حق دارند از حداقل امکاناتی که دولت برای ترددشان فراهم کرده در آرامش و آسایش استفاده کنند. جدا از اقدام دولت برای جمع‌آوری این افراد از سطح شهر به خصوص از وسایل نقلیه عمومی شهروندان نیز باید با تحریم و خرید نکردن از این افراد بساطشان را جمع کنند و بدانند که دولت به تنهایی نمی‌تواند مقابل این افراد ایستادگی کند و تا زمانی که متقاضی داشته باشند به هر طریقی به کار ناشایست خود ادامه می‌دهند. پس بیایید با کمک هم فضای وسایل نقلیه عمومی را که مدتی‌ست به فروشگاه‌های متحرک عمومی تبدیل شده‌اند به روال قبل بازگردانیم.

*فاطمه سعادتی – خبرنگار اقتصاد برتر

پاسخ دادن