مترو را تمیز نگه دارید

 مترو یکی از وسایل نقلیه عمومی است که امروزه سهم بزرگی در جابجایی مسافران شهری و بین شهری دارد. 

تهران – اقتصاد برتر – ۳ دی ۹۷

 

گرچه بطور مرتب کار نظافت متروها در ایستگاهها انجام می‌شود اما شاهدیم که برخی مسافران همچنان نسبت به رعایت نظافت در واگن ها یا ایستگاه ها بی توجه هستند و مازاد همراه خود را مانند کارت های بلیط و آشغال شکلات یا آدامس و پوست تخمه و …هرجا که برسند رها می کنند!
علی رغم آنکه استفاده از مترو برای صرفه جویی در وقت مسافران و همینطور رهایی از ترافیک وسیله بسیار مطمئن و خوبی است اما رفتار برخی شهروندان نسبت به رعایت نکردن پاکیزگی در آن چه بسا آزاردهنده است بطوری که میله های داخل واگن و تسمه کناری پله های برقی مملو از آلودگی است. داستان زمانی غم انگیزتر می شود که هنگام ازدحام جمعیت در مواقع پیک استفاده از آن برای دسترسی به محل کار و تحصیل و … برخی شهروندان با عدم رعایت بهداشت فردی موجب آزار شامه بقیه مسافرانی می شوند که مجبورند ساعتی در کنار این افراد بی توجه تا مقصد را بالاجبار بگذرانند و همسفر آنان باشند!

آخر در قرن حاضر با وجود این همه وسایل بهداشتی از جمله شامپو، صابون و مسواک و مام و … چرا در شهر بزرگی مثل تهران که پایتخت کشوری مسلمان مانند ایران است باید هنوز هم عده ای باشند که به دور از بهداشت فردی در شهر زندگی کنند و نه تنها نسبت به سلامتی خودشان بی اعتنا هستند بلکه سایر شهروندان نیز از کنار آنها بودن نیز اذیت می شوند! شاید لازم باشد در بیلبوردهایی که می توان در ایستگاه های مترو نصب کرد و تبلیغاتی برای رعایت بهداشت فردی انجام شود و تذکر داده شود که برای رعایت حال سایر شهروندان هم که شده بهتر است پاکیزه و آراسته باشید چرا که نظلفت از ایمان است! بارها شاهد بوده ایم که برخی شهروندان به دلیل عدم رعایت بهداشت فردی چنان موجبات آزار سایر مسافران در مترو را فراهم می کنند که طرف حتما باید صندلی خود را عوض کند چون دیگر شامه اش تحمل بوی بد بدن مسافر بغل دستی را ندارد!
ظاهر تمیز و مرتب هریک از شهروندان، باعث می شود کل جامعه از ظاهری تمیز و آراسته برخوردار شود. پس بهداشت فردی را رعایت کنیم و به حقوق سایر شهروندان احترام بگذاریم.

پاسخ دادن