متهمان اصلی گرانی میوه

اقتصادبرتر

قیمت میوه و انواع محصولات تره بار از ابتدای سال افزایش غیر منطقی را در بازار تجربه کرد که هر یک از مسئولان عوامل مختلفی را برای آشفتگی بازار میوه بر شمردند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، ناگفته نماند که براساس آخرین آمار فائو در سال ۲۰۱۶ رتبه ایران در سطح زیر کشت محصولات به ۶ و تولید به هفتم جهانی رسیده است که این امر نشان می‌دهد که ایران از جایگاه مناسبی برای تولید محصولات کشاورزی در دنیا برخوردار است.

با وجود آنکه ایران از لحاظ تولید و تامین میوه یکی از کشورهای برتر دنیا به شمار می‌رود و از پتانسیل بالایی در بخش باغبانی برخوردار است، از این رو نباید شاهد افزایش قیمت میوه تا این حد در بازار باشیم.
نوسان نرخ ارز در ماه‌های گذشته به افزایش حجم صادرات و قاچاق میوه انجامید؛ تا جایی که در آستانه شب عید گرانی میوه در بازار داخلی کلید خورد و قیمت هر کیلوگرم انواع میوه و صیفی از مرز پنج هزار تومان گذشت.در هفته‌های اخیر قیمت هر کیلوگرم موز بیش از ۱۵ هزارتومان، کیوی ۹ هزار و۵۰۰ تومان، سیب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان، پرتقال ۸۵۰۰ تومان، لیمو شیرین ۶ هزارتومان و نارنگی ۱۵ هزارتومان تعیین شد.

بهای هر کیلوگرم کاهو از مرز ۱۲ هزارتومان گذشت و فلفل دلمه ای ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار تومان عرضه شد.هر کیلوگرم گوجه فرنگی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، خیار بوته ای ۶ هزارتومان، پیاز پنج هزار تومان و سیب زمینی چهار هزار تومان قیمت خورد.

یکی از شهروندان تهرانی درباره گرانی میوه گفت: پیش از این با کمترین مبالغ می‌توانستیم چندین کیلو میوه و سبزی برای مایحتاج هفتگی خود خریداری کنیم اما اکنون با همان مبلغ چند دانه میوه می‌توان خرید کرد که برای مصرف کمتر از دو تا سه روز یک خانوار است.
وی ادامه داد: با این شرایط به نظر می‌رسد میوه و سبزی و صیفی را باید از سبد خانوار خود خارج کنیم، در حالی که من دو فرزند مدرسه ای دارم و برای سلامت فرزندانم ناچارم در ازای کاهش مصرف گوشت حداقل ویتامین مورد نیاز فرزندانم را تامین کنم که با این وضعیت این کار نیز ممکن نیست.

یکی دیگر از شهروندان نیز گفت: وضعیت بازار محصولات پروتئینی و میوه و صیفی باعث نگرانی خانوارهای ایرانی شده است زیرا سلامت خانوار بویژه بچه‌ها را به خطر می‌اندازد.

* عوامل گرانی میوه چیست

برخی علت این گرانی‌ها را نوسان نرخ ارز و افزایش حجم صادرات و حتی قاچاق میوه و صیفی به کشورهای همسایه همچون عراق می‌دانند؛ زیرا با کاهش ارزش پول ایران سودجویان اقدام به افزایش حجم صادرات و قاچاق کرده اند که همین امر باعث شده است در داخل کشور با کمبود میوه و صیفی و در نهایت گرانی این محصولات مواجه شویم.
البته ناگفته نماند که گرانی میوه در بازار داخلی از ابتدای سال با سرمازدگی میوه‌های سردرختی شروع شد و در نیمه دوم سال با تغییر فصل بازار آرامی داشتیم اما دوباره از اوایل دی ماه شاهد گرانی هستیم.
به نظر می‌رسد با افزایش نرخ میوه و صیفی در بازار داخلی، مصرف این محصولات نیز کاهش یافته تا جایی که برخی از آنها به تدریج در حال خروج از سبد خانوار ایرانی است.

برخی کارشناسان نیز به کاهش تولید، کمبود عرضه و شروع فرآیند ذخیره سازی میوه شب عید اشاره می‌کنند که در قیمت میوه‌هایی مانند سیب و پرتقال تاثیر داشه است تاجایی که پرتقال ۲۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومانی را به قیمت‌هایی ۴۵۰۰ تا ۱۵ هزار تومان هدایت کرده است.

* مسئولان صنفی از دلایل خود می‌گویند

گفته می‌شود علاوه بر افزایش صادرات با کمبود محصول میوه و صیفی روبروییم.

پیگیری‌ها از معاونت بازرگانی، زراعی و باغی وزارت جهاد کشاورزی به نتیجه ای نرسید و تا لحظه انتشار خبر آمار تجمعی درباره وضعیت سطح زیرکشت و تولید و صادرات میوه و صیفی ارائه نشده است.

بر اساس آمارهای موجود، سالیانه بیش از ۱۲۲ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌شود که بیش از ۲۲ میلیون تن آن را انواع محصولات باغی دربرمی گیرد.در این پیوند رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران درباره علت گرانی میوه و صیفی گفت: غرفه داران میدان میوه و تره بار و خرده فروشان گرانفروشی نمی کنند؛ بلکه آنان نیز با قیمت‌های بالا روبرو شده اند.
«اسدالله کارگر» یادآوری کرد: اکنون میوه توسط غرفه داران به شکل توافقی و عرضه و تقاضا خریداری می‌شود.

به گفته وی، غرفه داران و خرده فروشان باید میوه را با هر قیمتی که خریداری می‌کنند حداکثر با ۳۵ درصد سود به دست مصرف کنندگان برسانند که اکنون به دلیل وضعیت نابسامان بازار و کاهش تقاضا ۸۰ درصد اعضای ما با سودی کمتر از ۱۵ تا ۲۰ درصد میوه و صیفی را عرضه می‌کنند.

کارگر تصریح کرد: بخش دیگری از این گرانی‌ها به نامنظم بودن ساعت کار میدان اصلی میوه و تره بار مربوط می‌شود که خود در نوسان نرخ میوه تاثیرگذار است؛ میوه از ساعت ۴ عصر تا ۱۱ صبح روز بعد در میدان معامله می‌شود که این طولانی بودن مدت زمان معاملات می‌تواند در نوسان نرخ تاثیر داشته باشد.

وی بر این باور است که با تعیین ساعت مشخص در میدان میوه و تره بار اصلی می‌توان نوسان قیمتی را مدیریت کرد.

به گفته وی، براساس نرخنامه قیمت عمده فروشی محصولات کشاورزی در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران از بیست و نهم بهمن ماه تا پنجم اسفندماه، نرخ هر کیلوگرم موز ۱۲ هزار تومان و آناناس کارتنی ۳۰۰ هزار تومان است.

هر کیلوگرم انار ۹ هزار تومان، پرتقال جنوب ۱۰ هزارتومان، پرتقال شمال پنج هزارتومان، خرمالو کن ۱۱ هزارتومان، کیوی ۹ هزارتومان، سیب لبنانی زرد و قرمز ۹ هزار تومان، لیموشیرین پنج هزارتومان، لیمو ترش سنگی ۶ هزارتومان و نارنج دو هزارو ۵۰۰ تومان قیمت دارد.

گریپ فروت توسرخ ۳۵۰۰ تومان، نارنگی پیچ ۶۵۰۰، نارنگی یافا ۵۵۰۰ تومان، نارنگی نانجلو ۵۵۰۰ تومان، نارنگی بندری ۱۲ هزارتومان، نارنگی تخمه پاکستانی ۹ هزارتومان، انگور شاهرودی ۷ هزارتومان، به ۱۰ هزارتومان عرضه می‌شود.

همچنین قیمت هر کیلوگرم خیار رسمی ۶ هزار تومان، خیار گلخانه ای ۵۵۰۰ تومان، گوجه فرنگی رسمی ۵۵۰۰ تومان، گوجه فرنگی گلخانه ای ۹ هزار تومان و سیب زمینی ۲۸۰۰ تومان تعیین شد.

هر کیلوگرم پیاز زرد ۳۳۰۰ تومان، پیاز شیری ۲۰۰۰ تومان، پیاز قرمز ۳۷۰۰ تومان، هویج سه هزار تومان و هندوانه ۴ هزار تومان قیمت گرفت.

نرخ هر کیلوگرم بادمجان قلمی سه هزارتومان، بادمجان گلخانه ای ۶ هزارتومان، چغندر ۴ هزار تا ۶ هزارتومان، سیر خشک ۱۳ هزار تومان و کاهو پیچ و رسمی پنج هزار تا ۶۵۰۰ تومان در نظر گرفته شد.

بهای کدو حلوایی چهار هزار تومان، کدو مسمایی ۵۵۰۰ تومان، لوبیا سبز ۵۵۰۰ تومان، انواع سبزی خوردن ۵۰۰۰ تومان و سبزی جور ۴۰۰۰ تومان است.

سود برای اعضا در میدان میوه و سبزی تهران روی فاکتور خرید، ۱۵ تا ۲۰ درصد و برای خرده فروشی‌ها ۲۵ تا ۳۵ درصد محاسبه می‌شود.

1 پیام

 1. با سلام
  دوست عزیز من ۲۷ساله توکار میوه هستم،و میوه فروشم، اگه مسئولین عزیز لطف کنن بازار را به حال خودش رها کنن و فقط کارهای نظارتی و…را انجام بدن بازار ثبات پیدا خواهد کرد،،درست از وقتیکه ستاد تنظیم بازار(که دراصل باید گفت ستاد تخریب و «کُون فَیَکُون» بازار)،
  اومد و مثلا خواست اَبروهاش درست کنه،زد چشماش از حدقه درآورد،و اومد با جمع کردن و مثلا ذخیره میوه،تعادل عرضه و تقاضا را بهم زد،و قیمت ها شداین،
  بخدا بازم گله ی ما از گرونی نیست(چون عادت کردیم بهش)،فقط تورا جون مادرتون،یک کاری بکنید بازار ثُبات پیدا کنه،ما راضی هستیم یه بار قیمت بشه صد برابر اما فقط ثابت بمونه،
  بخدا باری را که قبلا تو یک روز میفروختیم،الان تو یک هفته الی ده روز میفروشیم
  میوه را امروز میخریم ۵۰۰۰فرداش میخریم ۵۵۰۰و روز بعدیش ۶۰۰۰ و….
  اگه امکانش بود عکس فاکتور هام میفرستادم تا ببینی

پاسخ دادن