مراقب تورم و گرانی عید باشید!

آمار تورم
اقتصاد برتر

احمد خادم المله مدیر مسئول -ظاهرا موضوع آمار در ایران حل شدنی نیست، آمارهای ضد و نقیض مربوط به این دولت و دولت قبلی نمی شود و این مشکلی است که در ادوار گذشته هم وجود داشته است.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۶ دی ۹۷

ریشه اختلاف آماری به این موضوع بازمی گردد که دولت‌ها فکر می‌کنند اگر آمار دقیق مسائل منفی از جمله رشد نقدینگی یا افزایش تورم را اعلام نکنند و یا دستکاری کنند مردم احساس گرانی نمی کنند در حالیکه صد در صد اشتباه می‌کنند. موضوع گرانی و تورم مساله ای نیست که مردم با نمودار درک کنند. مردم امروز در هر کوی و برزن گرانی و تورم را با گوشت و پوست و استخوان درک کرده اند و صدای امام جمعه برخی شهرها نیز بلند شده که تاب آوری مردم زیر بار گرانی بشدت کاهش یافته و سفره مردم کوچک شده.

امام جمعه خمین در خطبه‌های این هفته ضمن انتقاد از روند گرانی‌ها گفت: کشور در ۱۰ ماه اخیر دچار تلاطم اقتصادی شده و در اثر آن سفره‌های مردم هر روز کوچکتر می‌شود. مردم کاری به دعوای آماری بانک مرکزی و مرکز آمار ندارند و نمودارها برایشان بی معنی شده است زیرا هر روز که خرید روزانه انجام می‌دهند، پای صندوق روند گرانی را لمس می‌کنند و وسط‌های ماه که بودجه ماهانه تمام می‌شود، میزان تورم و گرانی برایشان ملموس است.

وقتی بانک مرکزی جلوی انتشار آمار تورم را هم می‌گیرد، مردم در فقدان اطلاعات بیش از پیش تورم را احساس می‌کنند و از آن بدتر اینکه فکر‌ها روی این موضوع می‌رود که دولت با مردم صادق نیست! در شرایطی که مردم به سادگی گرانی و تورم را احساس می‌کنند هیچ لزومی ندارد بانک مرکزی جلوی انتشار آمار را بگیرد بلکه اگر با صداقت با مردم برخورد کند اثر مثبت تری روی مردم خواهد گذاشت.

 اتفاقات ماه‌های اخیر، مساله جدیدی بین مرکز آمار و بانک مرکزی را منعکس نمی‌کند که تصمیم توقف انتشار نرخ تورم توسط بانک مرکزی را توجیه کند. اکنون چه دلیل ویژه‌ای وجود داشته که بانک مرکزی تصمیم به توقف انتشار آمار گرفته است؟ در دوره قبل که بانک مرکزی بایکوت آماری می‌کرد آنقدر شایعه و بزرگنمایی آماری اتفاق افتاد که نهایتا بانک مرکزی مجبور شد برای جلوگیری از افزایش شایعات آمار واقعی را اعلام کند.

آنچه صاحبنظران اقتصادی معتقدند تورم و گرانی ریشه در سیاست‌های پولی و مالی، افزایش حجم نقدینگی و فقدان مدیریت انتظارات دارد و دولت به جای جلوگیری از انتشار آمار تورم بایستی به فکر حل ریشه ای مشکل باشد، خصوصا اینکه بتدریج به ایام عید نزدیک می‌شویم و اگر مراقبت کافی نشود و افسار گرانی و تورم رها شود عید غم انگیزی رقم زده خواهد شد. در کنار اقدامات تخصصی لازم است دولت با بررسی میدانی و نیز ارائه گزارش‌های تحلیلی و شفاف، مردم را نسبت به ریشه‌ها و برنامه‌هایی که برای مقابله با تورم و گرانی دارد توجیه کند تا به بازار شایعات پایان دهد و فضای افکار عمومی را مدیریت کند.

پاسخ دادن