مردم همه کاره و هیچ کاره!

اقتصادبرتر

اکرم صدیقی – سردبیر سایت – در جامعه ای همانند ایران مردم همه کاره و هیچ کاره اند! یعنی همین که مشکلی در جامعه بروز می‌کند ابتدای کار مسئولین با زیر سوال بردن رفتار اجتماعی مردم به آنان متذکر می‌شوند که مردم نباید این رفتار را نشان دهند که مشکل حل شود!

تهران – اقتصاد برتر – 20 خرداد 98

برای مثال می‌گویند مردم بازار دلار را دچار نوسانات کردند! چرا که با هجوم برای خرید آن تقاضا را افزایش دادند و این امر عرضه را کاهش داد و نوسانات شدید قیمتی پیش آمد و آشفتگی بازار ارز بوجود آمد…

وقتی بحث قاچاق بنزین پیش می‌آید مسئولین باز به سرزنش مردمی که در مناطق جنوبی ایران به این امر اقدام می‌کنند می‌پردازند…

کلا تمام مشکلات متوجه مردم ایران است چرا که از نظر مسئولین این مردم هستند که به درستی وظایف شان را انجام نمی‎دهند! اما هیچکس نمی آید ریشه مسائل را بررسی کند که افرادی که برای خرید دلار هجوم می‌برند نگران کاهش ارزش دارایی هایشان هستند آن هم در این شرایط بی ثبات اقتصادی که به هر ریسمان پوسیده ای متوسل می‌شوند که سرمایه هایشان افت نکند.

در واقع اگر مسئولین محترم با تدابیر خود ثبات را به اقتصاد کشور بازگردانند دیگر این نگرانی‌ها در مردم کاهش می‌یابد و قطعا سرمایه شان را در جایی مطمئن همانند بورس و یا بخش‌های تولیدی سودآور سرمایه گذاری می‌کنند.

یا افراد زحمتکشی که در خطه جنوب زندگی می‌کنند اگر بستر فعالیت تولیدی برایشان فراهم باشد چرا باید از طریق فروش سوخت به شکل قاچاق امرار معاش نمایند و این سوخت با ارزش را با قیمتی ناچیز به کشورهای همسایه، آن هم به صورت قاچاق به فروش برسانند؟ لذا نسخه مسئولین برای جلوگیری از قاچاق سوخت، افزایش قیمت و سهمیه بندی است.

و حالا این روزها حرف از گیاه خطرناک و مهاجمی است. سنبل آبی یا«شیطان بنفش» دارای ریشه‌های جاذب آلاینده‌ها، فلزات سنگین و مواد سمی است؛ بنابراین به عنوان گیاهی سمی و سرطان‌زا شناخته شده است. این گیاه بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که به عنوان گیاه زینتی وارد کشور شده است و در مناطق خارج از محدوده بومی خود اغلب به عنوان یک گونه مهاجم شناخته می‌شود.

شب گذشته گزارشی از رسانه ملی در مورد خطرات این گیاه که به وفور در بازار خرید و فروش می‌شود پخش شد. نکته قابل توجه و بهت آور این بود که آنجا که این گیاه مهاجم وارد کشور شده مورد سرزنش قرار نمی‎گیرد و اقدامی هم برایش صورت نمی‏گیرد! در خصوص خرید و فروش آن هم باز اقدامی صورت نمی‏گیرد! اما در انتهای گزارش کارشناس محیط زیست می‌گوید برخورد با واردات و خرید و فروش این گیاه خطرناک به عهده محیط زیست نیست!!! و فقط شهروندان مراقب باشند که حتی اگر این گیاه را خریداری کرده‏اند فقط آن را بسوزانند و از آن به‌عنوان یک گیاه تزئینی نگهداری نکنند. نکته جالب آنکه، «لاله واژگون» گیاهی است که در طبیعت ایران به عنوان یک گونه شاخص شناخته می‌شود و به منظورحفاظت از این گونه، خرید و فروش آن ممنوع اعلام شده و محیط زیست با متخلفان برخورد می‌کند اما سنبل آبی کاملا بر عکس این موضوع است.

ذهن نویسنده مطلب درگیر شده بود که خب اگر گیاه خطرناک است چرا برای ممانعت از واردات آن اقدامی صورت نمی‏گیرد!؟ حالا که به‌عنوان یک گیاه مهاجم وارد کشور شده چرا از خرید و فروش آن جلوگیری نمی‏شود!؟ و حالا مردم در این شرایط، پول بابت گیاهی خطرناک پرداخته اند که تازه به آنان هشدار داده می‌شود که اگر آن را خریداری کردید، شیطان بنفش را بسوزانید!!!!!

اینجاست که می‌گویم در ایران مردم همه کاره و هیچ کاره‎اند. تمام مشکلات را خود به تنهایی باید حل کنند… و مسئولین محترم یا می‌گویند این امر در اختیار ما نیست… یا عنوان می‌کنند که مردم خود مراقب باشند…

پاسخ دادن