مطبوعات در اغما

اقتصادبرتر

دو روزنامه پرتیراژ؛ روزنامه دولتی «ایران» به همراه روزنامه همشهری از کاهش شماره صفحاتشان به‌خاطر بحران کاغذ خبر داده‌اند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، سردبیر روزنامه ایران در توئیتر نوشت: «#بحران_کاغذ به حدی جدی است که تیراژ بسیاری از روزنامه‌ها در دوماه گذشته به یک سوم کاهش پیدا کرده است» و براساس اطلاعاتی که وی دارد «برخی روزنامه ها تا یکی دو شب دیگر بیشتر کاغذ ندارند.»

#بحران_کاغذ

اقتصادبرتر

گزارش‌های دیگر از ایران نیز تایید می‌کند که قیمت کاغذ به شدت افزایش یافته و نه تنها کاغذ روزنامه، بلکه دیگر انواع کاغذ نیز نایاب شده است.

نیلوفر قدیری عضو هیات مدیره روزنامه همشهری خبر داد: روزنامه همشهری از فردا تا اطلاع ثانوی در ۱۶ صفحه منتشر می‌شود. بحران کاغذ آتش به جان مطبوعات زده است.

روزنامه همشهری تا دیروز در ۲۴ صفحه منتشر می‌شد و ازامروز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت در ۱۶ صفحه منتشر خواهد شد.

کاغذ در میان کالاهایی است که با ارز دولتی وارد می‌شود، در حالی که قیمت کاغذ طی یک سال گذشته ۳۴۰ درصد افزایش داشته است.

کاغذ کهلر آلمانی زمانی بندی چهارصد پانصد بود الان بندی یک میلیون شده است. کاغذ های گلاسه کیلویی سه تا پنج هزار تومان بود به سی هزار تومان رسیده است.

کاهش صفحات، کاهش تیراژ و تعدیل نیرو نشانه‌های مریضِ ناخوشِ این روزهای ماست. #ایران و #همشهری هویت‌های ماندگار روزنامه‌نگاری ما هستند. بحران #کاغذ برآمده از ناکارآمدی است. واقعاً کسی به فکر نیست؟

 مسئولین مربوطه از برخورد با چند متخلف وارد کننده‌های کاغذ، احتکار و عدم توزیع محموله‌های وارداتی خبر داده‌اند. از جمله حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران، ۱۱ دی ۹۷ از بازداشت فردی خبر داده بود که او را «سلطان کاغذ» نامیده بود.

وی گفته بود که ارزش این پرونده بیش از هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است و این فرد به همراه ۱۶ نفر دیگر «۳۰ هزار تُن کاغذ با ارز دولتی وارد کردند» اما آنها را «به صورت آزاد» فروختند.

بیش از ۹۰ درصد کاغذ تحریر و روزنامه در بازار ایران از طریق واردات تامین می‌شود.

در این میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۹ شهریورماه ۹۷ با انتشار گزارشی اعلام کرد از مجموع ۲۶۲ هزار تن واردات کاغذ که با ارز دولتی صورت گرفته فقط ۲۳ هزار تن با تایید معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توزیع و باقی آن به تفکیک وارد کننده به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع شده تا اقدامات قانونی صورت گیرد.

جزئیات آمارها نشان می‌دهد ده‌ها میلیون دلار کاغذ روزنامه در این لیست است که با انواع ارزها از یوان کره جنوبی، روپیه هند، لیره ترکیه تا دلار و یورو خریداری شده است.

مرکز اطلاعات کاغذ ایران نیز ۱۱ اردیبهشت ماه با انتشار گزارشی به افزایش ۳۴۰ درصدی قیمت کاغذ طی یک سال گذشته اشاره کرده و گفته است بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشترین افزایش قیمت کاغذ دقیقا بعد از تصمیم وزارت ارشاد برای ایجاد انحصار در واردات این کالا (از مرداد ۹۷) شروع شده است.

این گزارش می‌افزاید تا اوایل مرداد پارسال همه موسسات مطبوعاتی و شرکت‌های تجاری فعال در زمینه واردات می‌توانستند برای ثبت سفارش و واردات کاغذ اقدام کنند؛ اما در ۱۴ مرداد آن سال کارگروه کاغذ کشور با پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت سفارش و تخصیص ارز واردات کاغذ را محدود به موسسات و افراد مورد تایید و معرفی‌شده از سوی وزارت ارشاد کرد.

«بر این اساس وزارت ارشاد نام ۱۰ موسسه مطبوعاتی و شرکت برای ثبت سفارش واردات کاغذ روزنامه، ۶ موسسه و فرد حقیقی برای ثبت سفارش واردات کاغذ تحریر و بالکی و یک شرکت حقوقی برای ثبت سفارش انواع زینک اُفست را برای واردات به وزارت صنعت، معادن و تجارت ارسال کرد تا از طریق بانک مرکزی، ارز مورد نیاز را دریافت کنند. بر اساس فهرست مذکور، وزارت ارشاد مجوز دریافت ۲۶۵ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی را به این ۱۷ متقاضی برای واردات کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه ارائه کرده است».

این گزارش می‌افزاید وزارت ارشاد در حالی لیست ۱۷ شخص حقوقی و حقیقی را برای واردات اعلام کرده است که فعالان بازار چاپ و نشر می‌گویند در حال حاضر تنها دو شرکت «ارمغان‌گستر نوید» و «نگارگستر هامون» واردکننده و توزیع‌کننده اصلی و کاغذ با ارز دولتی هستند که در قالب پیمانکار وزارت ارشاد، واردات کل کاغذ کشور را برعهده دارند.

در سال ۹۶ واردات حوزه نشر و کاغذ درمجموع ۴۴۴ میلیون تن بوده که این میزان با افزایش ۳۹ درصدی در سال ۹۷ به حدود ۶۱۸ میلیون تن رسیده است.

همچنین ارزش واردات این حوزه در سال ۹۶ بیش از ۴۵۸ میلیون دلار بوده که در سال ۹۷ به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است. به‌عبارت دیگر، طی یک‌سال گذشته واردات حوزه کاغذ به‌لحاظ ارزش با افزایش ۵۲ درصدی مواجه بوده است.

پاسخ دادن