معرفی کتاب سهام نخرید مگر با شناخت

معرفی کتاب سهام نخرید مگر با شناخت

تا به امروز کتاب‌های فراوانی در حوزه بازار سرمایه منتشر شده است؛ از مباحث مقدماتی بازار گرفته تا بحث های تحلیلی و به نمونه های فراوانی هم در بازار دسترسی داریم.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۱ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، تا به امروز کتاب‌های فراوانی در حوزه بازار سرمایه منتشر شده است؛ از مباحث مقدماتی بازار گرفته تا بحث های تحلیلی و به نمونه های فراوانی هم در بازار دسترسی داریم. کتابهایی منتشر شده، اکثرا کتاب‌های خوبی هستند که توسط متخصصان این حوزه نوشته شده است و خواندن این کتاب‌ها هم خالی از لطف نیست، اما در بین کتاب‌های موجود، کتابی ندیدم که به صورت ساده و کاربردی اصول اولیه معامله‌گری را به همراه روانشناسی بازار توضیح دهد و این نیاز هم تبدیل به نوشتن کتابی در این زمینه شد

در این کتاب موضوعاتی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است که شاید حداقل ۵۰ درصد از فعالان بازار با آن آشنا نیستند و یا علی رغم دانستن موضوع، به راحتی از کنار آن می گذرند و به همین دلایل ساده ممکن است سرمایه خود را از دست دهند در صورتی که اگر به این تکنیک های معاملاتی و اصول روانشناسی بازار مسلط باشند شاید از دست دادن سرمایه برایشان به این سادگی ها امکانپذیر نباشد.

دانستن موضوعات کاربردی موجود در این کتاب، برای هر سرمایه گذاری در بازار سرمایه لازم و ضروری به حساب می آید به گونه ای که سرمایه گذار با استفاده از آن می تواند معاملات موفقی داشته و از زیان احتمالی جلوگیری کند. از طرفی این کتاب پاسخی جامع در اختیار سرمایه گذارانی قرار میدهد که به تازگی وارد بازار سرمایه شده اند و اطلاعات کافی در خصوص انتخاب سهم، تشکیل سبد سهام، مبلغ سرمایه گذاری در شروع کار و … ندارند و همین عوامل ممکن است در ابتدای کار سرمایه گذاران را دچار زیان سنگین در بازار کند. پس چه بهتر که سرمایه گذاران در ابتدا با مفاهیم مهم و اساسی در خرید سهام آشنا شده تا بی جهت وارد دام های معاملاتی سایر سرمایه گذاران و زیان های سنگین نشوند که این موضوعات در کتاب سهام نخرید مگر با شناخت رفتار و روانشناسی بازار به صورت کاملا کاربردی توضیح داده شده است.

معرفی کتاب سهام نخرید مگر با شناخت

مختصری راجع به کتاب

شناخت و بررسی رفتار و روانشناسی معامله گران در بازار سرمایه چیزی فراتر از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال است و یک سرمایه گذار هرگز نباید تصور کند که صرفا با یادگیری این مفاهیم می‌تواند معاملات موفق و سودآوری داشته باشد بلکه باید بیاموزد که برای موفقیت در بازار نیاز به یک هرم معاملاتی دارد که طیف وسیعی از آن را شناخت رفتار و روانشناسی معامله گران، داشتن استراتژی معاملاتی، کنترل بر خویشتن و تدوین یک سیستم معاملاتی درست تشکیل می دهد.

یک معامله گر حرفه ای فارغ از اینکه تحلیل گر تکنیکی یا بنیادی خوبی است، برای موفقیت در بازار نیازمند یک دیسیپلین قوی است و برای رسیدن به این نظم ساختار یافته در معامله گری، نیاز به خودشناسی، درک درست توانمندی های خود و آنالیز رفتاری در شرایط مختلف دارد.

به همین جهت با توجه به نیاز فعالان بازار به درک مفاهیم ذکر شده، در این کتاب سعی شده است موضوعاتی عنوان شود که در آن سرمایه گذار با یک نگاهی نو، هنر معامله کردن در بازارها را بیاموزد و رفته رفته با کسب دانش در این حوزه معاملات موفقی را رقم بزند.

من این کتاب را به چند بخش تقسیم می‌کنم که بخش اول مربوط به برخی مفاهیم اولیه بازار سرمایه است که اغلب سرمایه‌گذاران در بدو ورود به بازار با این موضوعات رو به رو هستند به همین دلیل سعی کردم با نثری ساده موضوعات مربوطه را تشریح کنم. طرح موضوعات اینچنینی دغدغه بسیاری از سرمایه‌گذاران تازه وارد به بورس را حل می‌کند و یک نسخه کارگشا و مناسب برای آنها به حساب می‌آید. بخش های بعدی این کتاب هم به ترتیب در مورد تکنیک های معامله‌گری و خرید و فروش در بازار سرمایه، مالی رفتاری و روانشناسی بازار و در نهایت تدوین سیستم معاملاتی و لزوم داشتن این سیستم، برای فعالیت در بازار سرمایه است.

در کتاب حاضر در مورد موضوعاتی بحث شده است که برای بسیاری از فعالان بازار سرمایه آشناست ولی سرمایه‌گذاران به راحتی از کنار آن می‌گذرند در صورتی که باید بخش زیادی از زمان را به این موضوعات اختصاص دهند تا قادر به معاملات موفقی در بازار باشند. در کل بخش بندی این کتاب و بررسی موضوعات مربوطه به گونه‌ای است که برای هر سرمایه‌گذاری، چه خرد و یا چه کلان مناسب و مفید به حساب می‌آید و هر سرمایه گذار فعال در بازار سرمایه باید به موضوعات این کتاب اشراف کامل داشته باشد تا بتواند معاملات منطقی در بازار داشته باشد.

فهرست مطالب

فصل اول: مفاهیم ساده اما کاربردی برای معامله گری
فصل دوم: تکنیک ها و اصول کاربردی در معامله گری
فصل سوم: اثرات الگوهای ذهنی بر رفتار سرمایه گذاران
فصل چهارم: پایبندی به استراتژی و سیستم معاملات فردی

برخی از موضوعات کتاب

تشخیص ورود نقدینگی به بازار
حجم معاملات سهم و چگونگی سیگنال خرید و فروش با آن
چگونگی انجام خرید پله ای در بازار
چگونگی تعیین حد سود و زیان در معاملات
سرمایه شرکت و ارتباط آن با نوسانگیری در سهم
چگونگی تعیین نسبت ریسک به ریوارد در معاملات

*فراچارت

پاسخ دادن