منافع اقتصادی- سیاسی غرب از ناامنی در فجیره

اقتصادبرتر

خبر بسیار کوتاه بود. المیادین گزارش داد منابعی در خلیج‌فارس به این شبکه اطلاع دادند که انفجارهایی قوی بندر الفجیره امارات را لرزانده است و این انفجارها داخل بندر بوده و صدای آن به‌وضوح شنیده شده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ اردیبهشت ۹۸

 

به گزارش #اقتصادبرتر، بالگردهای آمریکایی و فرانسوی بر فراز بندر و در آسمان کل منطقه (فجیره) به پرواز درآمده‌اند و مشغول گشت‌زنی هستند. المیادین همچنین گزارش کرد انفجارها متعلق به تعدادی نفت‌کش است که آتش‌گرفته و تعداد آن هفت ‌تا ۱۰ نفت‌کش است. بندر فجیره در ۱۴۰ کیلومتری تنگه هرمز قرار دارد که محل عبور یک سوم تجارت جهانی نفت از طریق دریاست.

موقعیت فجیره در مسیر کشتیرانی در خلیج فارس، شبه قاره هند و آفریقا که محل سوختگیری نفت‌کش‌ها و سایر کشتی‌های باری است استراتژیک توصیف می‌شود. این اتفاقات بدون تردید حکایت از منافع پشت پرده ای دارد که در روزهای آینده و با ورود کمیته حقیقت یاب بین المللی از آن رونمایی خواهد شد. آیا آمریکا در پی آن است تا هزینه های بر هم زدن منطقه را از جیب امارات و عربستان سعودی تامین کند؟

*خشم ابوظبی از آشکار شدن «خلأ امنیتی» در «فجیره»

انتشار این خبر موضوع را به سرخط اخبار رسانه‌های منطقه‌ای و بین المللی تبدیل شد. با وجود انتشار این خبر توسط المیادین، مقامات امارات متحده عربی در اقدامی عجولانه که در واقع نشأت گرفته از دستپاچگی آنها بود اقدام به تکذیب خبر فوق کرده و هرگونه وقوع انفجار در بندر فجیره را منکر شدند. اما با چند ساعت تاخیر، وزارت خارجه این کشور وقوع انفجار را تایید کرد.

این مسأله آنجا برای اماراتی‌ها اسباب نگرانی را فراهم می‌کند که این کشور دوشادوش رژیم متجاوز سعودی مشغول کشتار مردم بی دفاع و بی گناه یمن است و پیشتر نیز هدف حملات به وسیله موشک‌های بالستیک ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفته است.

از همین روی، مقامات ابوظبی به شدت نگران این مسأله هستند که وقوع انفجارهای بزرگ در بندر فجیره وجود خلأ امنیتی در این بندر را برای عموم به نمایش گذاشته و ممکن است گروه‌های یمنی در پاسخ به سلسله تجاوزات متعدد اماراتی‌ها، ضمن شناسایی این خلأ، در آینده اقدام به هدف قرار دادن فجیره کنند؛ همانطور که پیشتر ابوظبی را هدف حملات خود قرار داده اند.

*نگرانی از اتفاق مشابه در زیرساخت های اقتصادی

اکنون نیز این نگرانی بزرگ در نزد مقامات اماراتی وجود دارد که ممکن است در آینده حملات مشابهی به زیرساخت‌های اقتصادی و یا حتی نظامی آن صورت پذیرد. این نگرانی حتی در نزد مقامات سعودی به عنوان متحدان اصلی اماراتی به وجود آمده است.

*کاهش سرمایه گذاری خارجی در امارات و عربستان

عربستان سعودی و امارات متحده عربی به خوبی می‌دانند که انجام حملات گسترده به زیرساختهای نظامی و اقتصادی آنها می‌تواند به شدت سرمایه گذاری‌های خارجی در این کشورها را تحت تأثیر قرار داده و تأثیرات بسیار سوئی برای آنها به دنبال داشته باشد.

از همین روی، کاخ نشینان ریاض و ابوظبی در حالی که همواره تلاش کرده و می‌کنند که کشورهایشان را کانون صلح و ثبات در منطقه جلوه دهند، اکنون با نگرانی‌های فراوانی در عرصه نظامی و اقتصادی مواجه هستند و انفجارهای بندر فجیره امارات، بیش از پیش بر این نگرانی‌ها افزوده و به آن شدت بخشیده است.

*الفجیره کجاست؟ و اهمیت اقتصادی آن چیست؟

فجیره با مساحتی در حدود ۱۱۶۵ کیلومترمربع و جمعیتی بالغ‌بر ۱۳۰ هزار نفر، یکی از هفت امیرنشین امارات متحده عربی است. این منطقه از سمت غرب به شارجه و رأس الخیمه، از جنوب به کلبا و از شرق به دریای عمان محدود می‌شود.

بندر فجیره، تنها بندر کشور امارات در حاشیه دریای عمان است. همانگونه که در نقشه زیر پیداست تمام بنادر مشهور امارات در خلیج‌فارس قرار دارند؛ اما بندر الفجیره تنها بندر امارات است که در کنار ساحل دریای عمان قرار دارد.

همین ویژگی موجب شده تا حاکمان شیخ‌نشین امارات نگاه ویژه‌ای به این بندر داشته و برای کاستن از موقعیت ژئوپلیتیک تنگه هرمز و مقابله با تهدید بسته شدن آن از سوی جمهوری اسلامی، با ساخت یک خط لوله انتقال نفت از خلیج‌فارس به دریای عمان اقدام به دور زدن تنگه هرمز نمایند.

اماراتی‌ها از دهه پیش به دنبال استفاده از این بندر برای دور زدن تنگه هرمز بودند تا آنکه در آذر ۹۵ حاکم شیخ‌نشین فجیره امارات در گفت‌وگویی با خبرگزاری رسمی امارات گفت: خط لوله نفتی که اخیراً پروژه ساخت آن تمام‌شده، آماده انتقال ۷۰ درصد از تولید نفتی امارات به بازارهای جهانی است و این یک ایده عملی و روش‌مند است و بدان معناست که تهدید به بستن تنگه هرمز دیگر قدیمی شده است.

این خط لوله صادرات نفت از سکوهای ساحل شرقی، بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز ساخته شده است. ساخت این خط لوله ۳۶۰ کیلومتری در سال ۲۰۰۸ میلادی آغاز شد، قرار است این خط لوله ۳۶۰ کیلومتری نفت تولیدی در شرق ابوظبی را از منطقه حبشان به بندر فجیره در ساحل دریای عمان منتقل کند، به این ترتیب امارات دیگر نیازی به انتقال نفت از مسیر تنگه هرمز نخواهد داشت.

فجیره بیش از هر چیز ترمینال بزرگ نفتی این بندر و صادرات گسترده نفت خام شیخ نشین امارات از این ترمینال و دور زدن تنگه هرمز را در اذهان تداعی می‌کند. بندر فجیره از جمله تاریخی‌ترین شیخ نشین امارات است. این شیخ نشن امارات متحده عربی به صورت سلطنت مشروطه و از سوی شیخ حمد بن محمد الشرقی اداره می‌شود.

فجیره تنها بندر شیخ نشین امارات متحده عربی است که در حاشیه دریای عمان قرار دارد و همین ویژگی موقعیتی خاصی به این بندر بخشیده است.

وجه تسمیه فجیره به دلیل وجود چشمه‌ها و رود‌های کوچک جاری در آن است که مساحتی در حدود یک هزار و ۱۶۵ کیلومتر مربع دارد و جمعیتی ۱۳۰ هزار نفری را در خود جای داده است.

فجیره از سمت غرب به شارجه و راس الخیمه و از سمت جنوب به کلبا محدود می‌شود. در شرق آن ساحل دریای عمام قرار دارد. ساحلی که موقعیتی استراتژیک به این بندر بخشیده است.

فاصله آن با تنگه هرمز موجب شده تا حاکمان شیخ نشین امارات برای دور زدن تنگه هرمز و صادرات نفت خام خود به این بندر نگاه ویژه‌ای داشته باشند. نتجیه این نگاه ویژه در سال‌های گذشته سرازیر شدن سیل سرمایه‌های خارجی برای ساخت ترمینال بزرگ نفتی در این بندر است.

*جنگ بین غول های نفتی

هم‌اکنون شرکت‌های بزرگ نفتی همچون اکسون موبیل، شل و توتال در این بندر گرد آمدن تا ۷۵ درصد نفت این شیخ نشین را از این ترمنیال صادر کنند تا نفت‌کش‌های اماراتی مجبور به گذشتن از تنگه هرمز نباشند.

شیخ نشین امارات تلاش دارد تا با احداث خط لوله‌ای از میدان نفتی حبشان در ابوظبی غربی‌ترین نقطه امارات روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت تولیدی ز. دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه تولید روزانه خود را به بندر فجیره انتقال داده و بدون گذشتن از تنگه هرمز در بازار‌های جهانی عرضه کند.

خط لوله حبشان فجیره از چاه نفت حبشان در امارت ابوظبی در شمال امارات متحده عربی شروع می‌شود و از مسیر راه شنی شهرک سویحان می‌گذرد و پس طی صد‌ها کیلومتر از فراز سلسله کوه‌های حجر به مینای فجیره که در بندر شهر فجیره که در کرانهٔ دریای عمان واقع است، می‌رسد.

*عربستان سعودی: دو نفت‌کش ما در دریای عمان آسیب جدی دیده‌اند

عربستان سعودی، “عملیات خرابکارانه” را که چهار کشتی‌ را در دریای عمان هدف قرار داده بود، محکوم کرد و تایید کرد که دو کشتی متعلق به این کشور بوده‌اند.

به گفته خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی دو نفت‌کش سعودی که در حال عبور در دریای عمان بودند، در این عملیات به شدت آسیب دیده‌اند، هر چند به گفته او این عملیات منجر به آسیب دیدن کسی و یا پخش شدن نفت در دریا نشد.

به گفته او یکی از نفت‌کش‌ها به قصد بارگیری نفت خام عربستان از بندر راس تنوره در شرق این کشور در خلیج فارس برای مشتریان آمریکایی در حرکت بود.

به گزارش خبرگزاری سعودی، وزیر انرژی عربستان در بیانیه‌ای این عملیات را محکوم کرد و هدف آن را تهدیدی برای آزادی عبور و مرور دریایی و امنیت تولید‌کنندگان نفت در جهان خواند.

فالح همچنین بر مسئولیت مشترک جامعه بین‌الملل برای تامین عبور و مرور دریایی و امنیت نفت‌کش‌ها تاکید کرد و گفت که این گونه رخدادها پیامدهای زیان‌باری از جمله تاثیرگذاری بر بازار انرژی و به خطر انداختن اقتصاد جهان دارد.

منابع خبری سعودی از ورود تیم تحقیقات بین‌المللی به بندر فجیره به منظور بررسی حادثه «هدف قرار گرفتن چهار کشتی تجاری» در نزدیکی آب‌های سرزمینی امارات خبر دادند.

به گزارش العربیه، تیم تحقیقات بین‌المللی یکشنبه‌شب برای بررسی حادثه «هدف قرار گرفتن چهار کشتی تجاری» در نزدیکی آب‌های سرزمینی امارات، وارد بندر فجیره شد.

 

پاسخ دادن