مهارت آموزی واجب تر از کنکور

مهارت مهم تر از کنکور
اقتصاد برتر

سالهاست که از کنکور و مافیای آن سخن زیاد گفته اند و همچنان وزارت آموزش و پرورش و مجلس و وزارت علوم درگیر حل معضلی به نام کنکور و مافیای سودبر آن هستند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۷ بهمن ۹۷

هرساله مسئولان مربوطه، سال بعد را برای حذف آن اعلام می کنند و پیرامون سود کلانی که به جیب دست اندرکاران کلاس های کنکور می رود و هزینه های گزافی که خانواده ها برای کتابهای رنگارنگ تستی کنکور فرزندان خود می پردازند،سخن می رانند . فرقی هم نمی کند که پدر و سرپرست خانواده در چه سطح و جایگاه اجتماعی باشد، حاضر است برای فرزندش و آینده علمی وی هزینه کند. اما چرا این فرهنگ در میان خانواده های ایرانی رشد کرده است که اگر به دانشگاه بروی و مدرکی بگیری حتما در آینده کاره ای خواهی شد و دیگر دغدغه ای از این به بعد برای آینده ات نخواهیم داشت!

شاید این طرز فکر از دهه شصت تا الان همچنان در میان خانواده ها رواج داشته باشد اما وجود هزاران فارغ التحصیل بیکار در جامعه خلاف این ایده را ثابت می کند و  همه ما در بیکاری این جوانان مقصریم و هرکدام سهمی در بوجود آمدن این معضل برعهده داریم. اگر خانواده برای آنکه فرزندش حتما در یک مدرسه غیر انتفاعی درس بخواند فارق از اینکه پدر خانواده تمکن مالی داشته باشد یا خیر همچنان روی آن پافشاری می کند! یعنی به فرزند خود می آموزیم با پول می شود حتی علم را هم خرید… بارها شنیده ام که اولیای مدارس غیرانتفاعی به دلیل مبالغی که خانواده ها برای ثبت نام فرزندانشان می پردازند خیلی هم نمرات عادلانه ای نمی دهند و اکثرا با چشم پوشی و ارفاق مجبور به ارائه نمره قبولی آنان هستند…

از رسانه ملی گرفته تا تبلیغات محیطی همه اش بابت موسسات کنکور و کتابها و پکیج های تست و تدریس خصوصی گوش خانواده ها را پر می کنند که اگر مثلا فردی توان مالی اش را نداشته باشد در دلش آه می کشد که شاید اگر تمکن مالی داشتم برای فرزندم هزینه می کردم تا موفق شود. غافل از آنکه اتفاقا همواره نفرات برتر کنکور از شهرها و روستاهای دور افتاده هستند و موفقیت شان را مرهون تلاش و زحمت شخصی خودشان هستند و نه این همه هزینه ای که به جیب مافیای کنکور می رود.

ای کاش زودتر این محک زدن پرهزینه جوانان که استرس و فشار زیادی را به جوانان و خانواده هایشان وارد می کند برچیده شود و مسئولین امر از همان ابتدا به دانش آموزان مهارت بیاموزند که اگر زمانی موفق نشدند وارد دانشگاه شوند حداقل در رشته ای مهارت داشته باشند تا از آن بهره گیرند و به خیل فارغ التحصیلان بیکار جامعه نپیوندند.

*اکرم صدیقی- سردبیر سایت

پاسخ دادن