نارضایتی از تصمیمات خلق الساعه پولی

تصمیمات پولی دولت
اقتصاد برتر

اکرم صدیقی-سردبیر سایت-تصمیمات خلق الساعه و تکراری که سیستم پولی و مالی کشور می‌گیرد خیلی به مذاق سرمایه گذار عادی که اندک سرمایه ای دارد و در شرایط بیکاری به‌دنبال تامین نیازهای روزمره خود است خوش نمی آید.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۷ دی ۹۷

شورای پول و اعتبار آذرماه تصمیمی را اتخاذ کرد که به موجب آن محاسبه سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه ‌مدت از روز شمار به ماه ‌شمار تغییر کرد که از اول بهمن ماه در کلیه شعب بانک‌های کشور ایجاد می‌شود. این مصوبه ابهاماتی را برای سپرده گذاران ایجاد کرد. سپرده گذاران که برای مدتی تصمیم گرفته بودند سپرده‌هایشان را به امید دریافت سود روز شمار به بانک‌ها بسپارند دوباره الان باید تصمیم بگیرند که سپرده‌ها را کجا ببرند و سر کدام بازار پایه خالی کنند! البته تصمیم بانک مرکزی به نفع سیستم بانکی کشور است و قطعا اگر مدیریت بانک‌ها را تدبیر کنند روش پرداخت سود ماه‌ شمار می‌تواند برای نظام بانکی و مجموعه اقتصاد کلان فایده خوبی داشته باشد اما سیاست‌هایی که دائم در حال تغییر است، مردم را کلافه می‌کند و آنها نمی دانند بالاخره با سرمایه ای که دارند چطور می‌توانند هزینه زندگی جاری خود را در شرایط سخت کنونی تامین کنند.

از دید کلان اقتصاد مصوبه توقف پرداخت سود روزانه به سپرده‌های بانکی بر هر سه ضلع این ماجرا یعنی سپرده‌گذار، بانک و نظام اقتصادی تاثیر خواهد گذاشت.

از منظر سپرده‌گذار، این رویه به کاهش دریافت سود علی‌الحساب منتج خواهد شد. چرا که تا پیش از این سپرده‌گذار می‌توانست در طی ماه سپرده کوتاه‌مدت خود را کم یا زیاد کرده و در عین حال از سود مبتنی بر حداقل مانده حساب در روز بهره‌مند شود. این در حالی است که از ابتدای بهمن‌ماه صرفا به حداقل مانده حساب در ماه، سود علی‌الحساب تعلق می‌گیرد و به عبارتی افزایش موجودی حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در طی ماه موجب دریافت سود بیشتر نخواهد شد. از این جهت این تصمیم قطعا به مذاق سپرده‌گذاران حساب‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت خوش نمی آید و آنها از این مصوبه راضی نیستند. آنها مدتی بود که سیاست زندگی و کسب و کار خود را بر اساس سیاست قبلی تنظیم کرده بودند که به یکباره تصمیم جدید بانک مرکزی برنامه آنان را بر هم زد!

از منظر بانک این اقدام می‌تواند به ترمیم کسری تراز مالی بانک کمک کند. در وضعیت فعلی به علت رقابت بانک‌ها در پرداخت سود بالاتر و خارج از ضوابط مقرر بانک مرکزی، سود قطعی به دست آمده در انتهای دوره مالی پایین‌تر از سود علی‌الحساب پرداختی به سپرده‌گذاران می‌شود. از این حیث بانک با مازاد پرداختی به سپرده‌گذاران مواجه شده که از جنبه حسابداری، مابه‌التفاوت ایجاد شده از سوی بانک به سپرده‌گذاران هبه می‌شود. در این شرایط بانک از دریافت حق‌الوکاله سپرده‌ها محروم شده و در مجموع سهم بانک از درآمدهای مشاع کاهش خواهد یافت. لازم است بانک مرکزی از تصمیمات خلق الساعه که روی روند جاری زندگی مردم تاثیر مستقیم خواهد داشت پرهیز کند و اگر ضرورت دارد تصمیمی را اتخاذ کند دستکم اطلاع رسانی درباره چرایی آن داشته باشد و برای اینکه دوباره سرمایه مردم راهی بازارهای پایه نشود – که در نتیجه این بازارها را به هم بریزد – مردم را راهنمایی کنند سرمایه مازاد خود را چطور می‌توانند در جهت مثبت بکار بگیرند که هر سه ضلع این مثلت منتفع شوند.

پاسخ دادن