نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شد

اقتصاد برتر

مجلس نمایندگان ایالات متحده در اولین روز کاری خود، نانسی پلوسی رهبر دموکرات ها را به عنوان سخنگوی جدید یا رئیس این مجلس برگزید.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ دی ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از رویترز، در این رای گیری، که ظهر پنجشنبه به وقت واشنگتن انجام شد،  پلوسی ۲۲۰ رای کسب کرد و رقیب او کوین مک کارتی رهبر جمهوریخواهان ۱۹۲ رای آورد. مجلس نمایندگان آمریکا ۴۳۵ عضو دارد.

 پلوسی ۷۸ ساله از سال ۱۹۸۷ وارد مجلس نمایندگان شد و یک بار در سال ۲۰۰۷ و در میانه دوره دوم ریاست جمهوری جرج بوش پسر، رئیس مجلس نمایندگان شد. بعد از دو دوره دو ساله، با شکست دموکرات ها در انتخابات مجلس نمایندگان، او از ریاست کنار رفت، اما همچنان رهبر اقلیت دموکرات در مجلس نمایندگان ماند.

در تاریخ آمریکا، او نخستین رئیس زن مجلس نمایندگان است که دوباره به این سمت می رسد.

رئیس مجلس نمایندگان در آمریکا سومین شخص قدرتمند کشور محسوب می‌شود.

 پلوسی در حالی به ریاست مجلس نمایندگان رسید که حزب او و ترامپ درباره بودجه دیوار مرزی اختلاف دارند و عدم توافق دو طرف موجب تعطیلی موقت دولت آمریکا شده است.

 پلوسی در سخنانی در مراسم آغاز به کار خود گفت تلاش می کند تا مردم اطمینان حاصل کنند دولت به جای منافع گروهی خاص، در خدمت منافع عموم خواهد بود.

 پلوسی که همزمان با اختلاف دولت و مجلس برسر اختصاص بودجه به ساخت دیوار مرزی در جنوب آمریکا رهبری کنگره را به دست گرفته است که اختلافات سیاسی واشنگتن را دو شقه کرده است.

نانسی پلوسی در اولین سخنرانی رسمی خود گفت می‌خواهد به تعطیلی دولت پایان بدهد اما از ساخت دیوار مرزی مورد نظر رئیس جمهوری کشور حمایت نخواهد کرد.

او گفت به ویژه از این که ریاستش به عنوان یک زن بر مجلس نمایندگان با صدسالگی حق رای زنان همزمان شده به خود می‌بالد.

به گفته پلوسی مجلس تازه با حضور بیش از ۱۰۰ نماینده زن بیشترین عضو زن را در تاریخ کنگره آمریکا دارد.

برنامه دموکرات‌ها چیست؟

نانسی پلوسی، که حالا رئیس مجلس نمایندگان آمریکاست می‌گوید حزب دموکرات به زودی طرح تخصیص بودجه‌ای را تصویب خواهد کرد که برای پایان دادن به تعطیلی دولت بودجه کافی را دراختیار سازمان‌های فدرال آمریکا قرار خواهد داد.

او تاکید کرده که در این طرح بودجه‌ای به ساخت دیوار مرزی موردنظر رئیس جمهوری اختصاص ندارد.

با این همه جمهوری‌خواهان می‌گویند بدون موافقت رئیس جمهوری آمریکا طرحی را تصویب نمی‌کنند و به نظر می‌رسد بن بست در واشنگتن و تعطیلی دولت کماکان ادامه خواهد داشت.

دولت آمریکا بعد از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات میان کنگره و کاخ سفید بر سر تخصیص بودجه دولت در ماه دسامبر نیمه تعطیل شده است.

تا امروز ۱۳ روز است که ۸۰۰ هزار کارمند دولت به دلیل این تعطیلی سرکار نمی‌روند.

سنا با اکثریت جمهوریخواهان

دموکرات ها هر چند در مجلس نمایندگان اکثریت را در اختیار دارند، اما مجلس سنای آمریکا همچنان در دست جمهوری‌خواهان باقی مانده است.

صبح پنجشنبه مایک پنس معاون رئیس جمهوری که رئیس سنا محسوب می شود، مراسم سوگند اعضای جدید سنا را نیز برگزار کرد. هر دو سال یک سوم سنا تغییر می کند و در انتخابات نوامبر گذشته تغییر چندانی در آرایش سنا روی نداد. همچنان جمهوریخواهان در سنا اکثریت را دارند.

پاسخ دادن