ناکامی آمریکا برای ائتلاف سازی در خلیج فارس

ناکامی آمریکا برای ائتلاف سازی در خلیج فارس
اقتصادبرتر

تلاش آمریکا برای ایجاد ائتلاف امنیتی در خلیج فارس و تنگه هرمز به بهانه تامین امنیت نفتکش های بین المللی نا کام ماند .

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ مرداد ۹۸

آمریکا که طی هفته های اخیر تلاش کرد به بهانه ایجاد امنیت برای نفتکش های عبوری از خلیج فارس و تنگه هرمز ، رهبری یک ائتلاف بین المللی را ایجاد کند ، شکست خورده است و تا کنون هیچ متحد وفاداری برای همراهی پیدا نکرده است . بگزارش خبرگزاری فرانسه ، آمریکا به دنبال این است که استرالیا را برای مقابله با ایران در خلیج فارس با خود همراه کند ، این درخواست توسط مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با همتای استرالیایی اش در سیدنی مطرح شد . پمپئو از استرالیا خواست در برابر “حملات بی پروا” در تنگه هرمز به گفته خودش، برای تأمین مسیرهای حمل و نقل نفتکش ها به آمریکا کمک کند. علی رغم اظهار امیدواری پومپئو برای همراهی استرالیا با واشنگتن در منطقه خلیج فارس، اما رینولدز وزیر امورخارجه استرالیا گفت :” استرالیا تصمیمی در این خصوص نگرفته است” .

به گزارش رسانه های خارجی ، ایران سومین نفتکش خارجی در خلیج فارس را به دلیل قاچاق نفت به برخی کشورهای عربی توقیف کرد. این نفتکش توسط سپاه پاسداران ایران کشف و ضبط شد. به گفته فرمانده سپاه این تانکر حامل۷۰۰ هزار لیتر سوخت بوده است و ۷ عضو خدمه توسط مقامات ایرانی دستگیر شده اند.

این سومین نفتکش خارجی است که طی چند هفته گذشته توسط ایران در خلیج عمان توقیف شد. یکی از کشتی ها مربوط به امارات متحده بود و دیگری با پرچم انگلیس حرکت می کرده است . وزیر امور خارجه استرالیا در مورد درخواستی که آمریکا مطرح کرد، می گوید: این مسئله جدی و پیچیده است و ما این درخواست را جدی می گیریم لذا تصمیمی خواهیم گرفت که به نفع حاکمیت استرالیا باشد .” آمریکا پس از وقوع چندین حادثه ، و درگیری نیروهای ایرانی با نفتکش های خارجی ، در آبراه ها در تلاش است برای انجام مأموریت دریایی بین المللی در تدارک تشکیل نیروهای گشت زنی مشترک در تنگه هرمز و خلیج فارس است .

*آلمان در ائتلاف امنیتی آمریکا شرکت نخواهد کرد

چند روز پیش وزیر امور خارجه آلمان نیز اعلام کرد، کشورش از شرکت در مأموریت دریایی به رهبری آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نخواهد کرد . ماس معتقد است که “برای حل بحران فعلی خلیج فارس” نمی توان یک راه حل نظامی ارائه کرد. ماس در سخنرانی اش در ورشو ، لهستان ، گفت، آلمان درخواست واشنگتن را که توسط سفارت آمریکا در برلین مطرح شده است را ، نمی پذیرد . عملیات مشترک آمریکا ، انگلیس و فرانسه با هدف حفاظت از ترافیک دریایی در تنگه هرمز و مقابله با ایران انجام می شود. آمریکا آلمان را برای مأموریت خلیج فارس می خواهد ، اما این انتخاب بین “اتاق جنگ” و “میز مذاکره” است . آلمان در حال بررسی یک عملیات دریایی مشترک با آمریکا و انگلیس در خلیج فارس است. تحلیلگران می گویند واشنگتن از امتناع مشارکت آلمان در این عملیات دریایی مشترک بسیار عصبانی است و می گوید: برلین تمایلی برای درگیری با ایران ندارد. سفارت آمریکا به طور رسمی از آلمان خواسته است به یک مأموریت با هدف “محافظت” از ترافیک دریایی از طریق تنگه هرمز به همراه انگلیس و فرانسه بپیوندد. واشنگتن و لندن با ایجاد “ائتلافی قصد دارند با اقدامات دریایی ایران در منطقه مقابله کنند.
گرچه این عملیات پیشنهادی از حمایت برخی سیاستمداران و چهره های صنعت حمل و نقل در آلمان برخوردار است اما آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در صورت موافقت و حمایت از این ائتلاف با خشم احزاب مخالف در تمام طیف های سیاسی روبرو خواهد بود . از طرفی شولتز وزیر دارایی آلمان نیز گفته است ، وی نسبت به این موضوع تردید دارد و این ماموریت موقعیت آلمان در منطقه را در معرض خطر قرار داده و به درگیری بزرگتری خواهد کشاند . پیتر شولز استاد روابط بین الملل در دانشگاه گوتینگن نیز می گوید ، امکان ندارد برلین به این ائتلاف آمریکایی بپیوندد و به دام بیفتد ، زیرا این طرح به اصطلاح ابتکاری آمریکا هیچ هدف استراتژیکی ندارد و حضور در آن منطقه ریسک بزرگی به همراه دارد .

ماه گذشته زمانی که ایران یک هواپیمای پهپاد مدرن آمریکایی را شکار کرد ، این دو کشور به رویارویی آزاد نزدیکتر شدند اما با تصویب دونالد ترامپ در آخرین لحظه تصمیم به حمله آمریکا منتفی شد . ویلی ویمر معاون پیشین مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا نگران افزایش خطر و درگیری بین گشت های روتین در آن منطقه است و می گوید سئوالی که قانونگذاران آمریکایی با آن روبرو هستند این است که آیا ما بر سر میز مذاکره در خاورمیانه شرکت می کنیم یا این که همراه آمریکا و انگلیس در اتاق جنگ شرکت خواهیم کرد . وی گفت: مسایل زمانی پیچیده تر می شود که اغلب تصمیمات متناقضی از سوی کاخ سفید درباره ایران اتخاذ می شود . از یک سو جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا مدافع دیرینه اقدامات نظامی است ، در حالیکه بنظر می رسد ترامپ خود را برای انتخاب مجدد در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده می کند ، بعید است وارد یک جنگ غیر مجاز شود . ویمر می گوید ، سئوال این است که آیا ما از بولتون یا سایرین پیروی می کنیم ؟ زیرا مشخص نیست تصمیم گیرنده اصلی در واشنگتن کیست ؟ که آمریکا را اداره می کند؟ لذا شرکت در بازی های جنگ آمریکا بسیار پیچیده و مبهم است .

یکی دیگر از عواملی که مقام های آلمانی باید به آن توجه کنند ، وضعیت نابسامان ارتش آلمان است . سال گذشته گزارش شد که نیروی دریایی آلمان از ناوهای جنگی با توانایی جنگی در حال عبور است . و شش ناوگان از ۱۵ ناوگان آن از رده خارج شده است . علاوه بر این نیروهای آلمانی با کمبود تجهیزات روبرو هستند . از اواخر سال ۲۰۱۸ کمتر از ۲۰ درصد از بالگرد های جنگی و تنها ۳۰ درصد از هواپیما های یورو فایر آن قادر به پرواز هستند . پس جای تعجب نیست که آلمان از کمک به ماموریت به رهبری آمریکا خودداری کند. ماس وزیر امور خارجه آلمان می گوید ، ما باید از تشدید تنش در خلیج فارس جلوگیری کنیم و این همیشه موضع آلمان بوده است . وی گفت : در مقایسه با آمریکا و برخی متحدان واشنگتن ، آلمان از دهه ۱۹۷۰ از روابط نسبتا صمیمانه ای با تهران برخوردار بوده است . لذا دلیلی نمی بیند این روابط را تحت الشعاع قرار دهد . آلمان در مذاکرات برجام نیز روابط نزدیکی با ایران داشته و با نگاه مثبت مواضع ایران را دنبال کرده است.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن