نجات اقتصاد ایران با مالیات و سرمایه گذاری داخلی

اقتصاد برتر

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت:بخش خصوصی نقش اساسی در اقتصاد دارد و برای داشتن اقتصاد مردمی، باید دولت را مبتنی بر مالیات اداره کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصاد برتر به نقل ازشادا، فرهاد دژپسند امروز در حاشیه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مشهد در جمع خبرنگاران گفت: بخش خصوصی باید به عنوان بخشی اثر گذار در مبارزه با تحریم‌ها نفوذ کند.

 ما بعنوان مدیران وزارت اقتصاد وظیفه داریم شرایط بکارگیری از ظرفیت دانشگاهی کشور را فراهم نماییم. وی کانال ارتباطی سازمانی وزارت اقتصاد با اقتصاددانان جوان را پژوهشکده امور اقتصادی وزارتخانه اعلام کرد.

وی در خصوص تعاملات دولت با بخش خصوصی ابراز کرد: بخش خصوصی در اقتصاد باید نقش اساسی داشته باشد و در این شرایط تحریم باید از نقش خود فراتر برود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی همچنین به دریافت مالیات و گلایه بخش خصوصی در این رابطه اشاره کرد و یادآور شد: اگر قرار است اقتصاد مردمی کنیم دولت باید مبتنی بر مالیات اداره شود، زیرا اگر دولت بر مبنای مالیات اداره شود، تمام کارمندان دولتی خود را در برابر مردم پاسخگو می‌دانند.

دژپسند تصریح کرد: سعی می‌کنیم بدون افزایش نرخ با شناسایی پایه‌های جدید مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، مالیات را افزایش دهیم.

وی در خصوص مولد سازی دارایی های دولت نیز گفت: برای رشد و تنظیم سیاستهای مالی دولت می توانیم ۲۰ درصد از دارایی ۷ هزار هزار میلیارد تومانی دولت را اهرم کنیم.

وزیر اقتصاد با طرح این پرسش که چرا باید معادل ۴۰ درصد GDP کشور، معافیت مالیاتی وجود داشته باشد اظهار داشت: بسیاری از معافیت ها، یک روزهایی بنا به شرایط خاصی، مثلا برای توسعه اقتصادی یک منطقه محروم، ایجاد شده اند و حال که آن شرایط برطرف شده، معافیت های مذکور، کماکان ادامه دارد.

دژپسند گفت: برخی معافیت ها که کلا غلط اعمال شده است، به عنوان مثال در منطقه ای که مناسب باغداری نیست، برای باغداری، ایجاد معافیت کرده ایم و چون این معافیت غلط، یک روزی اعمال شده، کماکان ادامه می یاد.

وی تصریح کرد: ایران جزو مناطق پر برکت دنیا است پس چرا نباید آنطور که شایسته است درآمد سرانه، نرخ رشد اقتصادی، نرخ رشد سرمایه گذاری را داشته باشیم و با چنین نرخ بیکاری مواجه باشیم.

وی ادامه داد: به نظر من زمانی که سرمایه گذار برای نخستین بار وارد کشور شده و سرمایه گذاری می کند مهمان ماست و با انجام فعالیت اول به شریک ما تبدیل می شود.

دژپسند افزود: نوع ارتباط ما با سرمایه گذاران باید طوری باشد که آنها را به تداوم و تعمیق سرمایه گذاری ترغیب کنیم.

وزیر اقتصاد با بیان این که اگر سرمایه گذاری، فعالیت خود را در کشور ادامه نداد باید عملکرد خود را ارزیابی کنیم.

دژپسند کشور ایران را دارای ظرفیت بالایی به منظور جذب سرمایه گذار خارجی دانست و گفت:خوشبختانه ما یکی از به روزترین قوانین را در بخش سرمایه گذاری خارجی داریم.

 تا پایان سال ۹۶ بیش از ۱۲.۷ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور انجام شد

 تاکید کرد: اراده ما بر این است که، اختیارات هیات های جذب سرمایه گذاری خارجی در استان هایی که ظرفیت بالایی دارند را افزایش دهیم تا فرآیندها تسریع و جذب سرمایه خارجی تسهیل شود.

در این فرایند، هیئت جذب سرمایه استان تصمیم لازم را اتخاذ کرده و مصوبات با امضا استاندار ابلاغ تا روند سرمایه گذاری خارجی تسریع شود.

وی یادآور شد: باید در راستای رفع نیازهای سرمایه گذاران خارجی اقدامات لازم انجام شود تا تکریم مدنظر به معنای واقعی تحقق یابد.

وزیر اقتصاد در ادامه سخنان خود با بیان اینکه سرمایه گذاران خارجی و داخلی مکمل یکدیگرند، گفت: سرمایه گذاران خارجی به واسطه این که دوشا دوش ما در راستای رونق اقتصادی فعالیت می کنند نیازمند تکریم هستند.

دژپسند با اشاره به این که دقیقا همین اتفاق باید برای سرمایه گذاران داخلی نیز وقوع یابد تاکید کرد: باید قبل از تکریم سرمایه گذاران خارجی سرمایه گذاران داخلی نیز مورد تکریم و تقدیر قرار بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: اگر دو بخش سرمایه گذاری خارجی و داخلی با یکدیگر حرکت کنند و هم افزایی داشته باشند تحقق اهداف اقتصادی کشور سرعت بیشتری می یابد.

وی خاطر نشان کرد: سرمایه گذاران داخلی انباشتی از ظرفیت انسانی و اجتماعی ، تجربه و آگاه به ظرفیت های منطقه هستند و بهترین شریک برای سرمایه گذاران خارجی به شمار می آیند.

وی ضمن تقدیر و تشکر از تمامی سرمایه گذاران خارجی که در تنگنای تحریم ها در کنار کشور ایران ماندند عنوان کرد: می توانیم با وجود نیروی انسانی متخصص و ماهری که در کشور داریم و سرمایه ای که سرمایه گذاران خارجی به کشور می آورند حرکت پرشتابی در اقتصاد کشور رو به جلو داشته باشیم.

وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود، یکی از مواردی را که گره گشایی از آن نیازمند کمک و همفکری اقتصاد دانان جوان و دیگر صاحب نظران است، بحث رقم بودجه های سالانه دولت عنوان کرد و گفت: متاسفانه شرایط ما بگونه ای است که یک رقم خاص، “معیار” دولت شده است و اگر از این رقم عدول کرده و آن را کاهش دهیم، جو روانی بدی ایجاد می شود.

وی ادامه داد: ما اگر حتی از همه داشته هایمان استفاده کنیم، بر اساس مدل های اقتصادی، نرخ رشد اقتصاد حداکثر چهار الی چهار و نیم درصد و با ارفاق و با فرض بکارگیری نهایت بهره وری، پنج یا شش می شود و بالاتر از آن نیازمند معجزه است.

دژپسند افزود: این نشان میدهد که ما نیازمند تجهیز سرمایه از منابع خارجی، به ویژه سرمایه گذاری مستقیم خارجی هستیم.

وزیر اقتصاد گفت: سوالی که وجود دارد این است که چرا در سالی که ۱۲.۷ میلیارد دلار جلب سرمایه خارجی داشته ایم، تنها موفق به جذب ۴۰ درصد یعنی پنج میلیارد دلار آن شده ایم؟ چه موانعی وجود دارد که باعث این امر شده است؟

وی با اشاره به بحث سرمایه گذاری داخلی نیز اظهار داشت: پای سرمایه گذار داخلی در هزار و یک زنجیر گیر کرده است که باید، با اصلاح ساختار، از پیش پای آن برداشته شود، ضمن اینکه احساس بد وجود فساد فراگیر، خود باعث بی انگیزگی سرمایه گذار داخلی می شود.

دکتر دژپسند با تاکید بر اینکه به توانایی اقتصاد دانان جوان کشور ایمان دارد، تصریح کرد: وزارت اقتصاد از نظر تدارک و پشتیبانی، در راستای همکاری متقابل، همه جوره پشت این کار ایستاده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برخی اظهار نظرها به ویژه در خصوص نرخ تورم و بیان ارقام و برآوردهای نادرست، باعث ایجاد هراس در مردم شده بود که با گذر زمان، غلط بودن آن مشخص شد، در حالی که رقم برآوردی پژوهشکده امور اقتصادی، از مدت ها پیش، به تخمین، رقمی مشابه رقم فعلی را پیش بینی کرده بود.

وزیر اقتصاد با تاکید بر لزوم داشتن ایده های نو و جدید در حوزه اقتصاد کلان، خاطرنشان کرد: ما نمی خواهیم برای کنترل تورم، تولید و سرمایه گذاری راکد شود.

دژپسند با بیان اینکه وزارت اقتصاد متولی تنظیم سیاستهای اقتصادی کشور است، اظهار داشت: در حوزه های اشتغال، تراز خارجی، تامین مالی داخلی و خارجی، نظام بانکی و بیمه، بازار سرمایه و واگذاریها در یک طیف گسترده نیاز به مشارکت اقتصاددانان داریم.

پاسخ دادن