نرخ برق نسبت به ابتدای انقلاب ۷۵ درصد ارزان تر شده است

قانونی شدن استخراج ارز مجازی به نفع صنعت برق کشور

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر با بیان اینکه “در چهار دهه اخیر جمعیت کشور ۲.۲ برابر شده و این در حالی است که ظرفیت برقرسانی ۱۱ برابر شده است”، گفت: نرخ برق در سال جاری نسبت به ۴۰سال گذشته ۷۵ درصد ارزان تر شده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، در مراسمی با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و محمدحسن متولی زاده مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توانیر، پست برق خنداب استان مرکزی به بهره برداری رسید.

محمد حسن متولی زاده مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت مادر تخصصی توانیر نیز در این آیین گفت: در چهار دهه اخیر جمعیت کشور ۲ و ۲ دهم برابرشده و این در حالی است که ظرفیت برقرسانی ۱۱برابر شده است.

وی افزود: در حالی که یک و نیم میلیارد نفر از ساکنان جمعیت کره زمین از نعمت برق بی بهره هستند به برکت انقلاب اسلامی پوشش برق کشور ۱۰۰ درصد است.

متولی زاده تصریح کرد : میزان مصرف برق در استان ۲۲ برابر شده که نشان از رشد و توسعه استان است و این میزان نسبت به متوسط کشوری بالاتر است.

وی با اشاره به شاخص های استان نیز بیان داشت: متوسط بخش تولید در کشور ۵۰ درصد است که این شاخص در استان بیش از ۸۲ درصد رمی باشد.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی شرکت توانیر میزان تلفات برق در استان را تک رقمی عنوان کرد و گفت: استان مرکزی در ۲ سال گذشته در عبور از پیک تابستان رتبه نخست را کسب کرده است.

وی، اعتبارهزینه شده برای ایجاد پست ۲۳۰ کیلووولت خنداب را یکهزار و ۱۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: بیش از ۹۵ درصد تجهیزات برق ساخت داخل است و در خصوص وضعیت برق به لحاظ کادر فنی و ساخت تجهیزات جای هیچ گونه نگرانی نیست و کشور به خودکفایی رسیده است.

متولی زاده با اشاره به اقتصاد برق در کشور اظهار داشت : نرخ برق در سال جاری نسبت به ۴۰سال گذشته ۷۵درصد ارزان ترشده است.

وی اضافه کرد: در استان مرکزی ۶۸۰هزار مشترک برق خانگی وجود دارد که متوسط صورتحساب خانوارها ۱۵۰هزار ریال است که بیانگر رعایت الگوی مصرف در استان است.

این مسئول با اشاره به ظرفیت بند ‘ و’ تبصره ۵ بودجه ۹۷عنوان کرد: بیش از ۸۵۰ هزار میلیارد ریال از مطالبات تولید کنندگان برق پرداخت شده که ۷۰۰ هزار میلیارد ریال آن سهم نیروگاه ها است و در بودجه ۹۸نیز این موضوع پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی شرکت توانیر گفت: بیش از ۸۰ درصد ظرفیت پست ۲۳۰ کیلوولت لجور را مس و آلومینیوم تشکیل داده است.

وی با اشاره به شاخص های سودآوری بورس در سال ۹۶و ۹۷ اظهار داشت: مس ۱۲۰درصد ، فولاد ۲۱۰ درصد، سرب و روی ۲۸۰درصد است و این در حالی است که سهام نیروگاه دماوند ۱۴درصد، عسلویه ۷۰درصد بوده است که باید با همت نمایندگان بتوان خدمات مطلوب تری به مردم ارایه داد.

بر اساس این گزارش، حدود ۷۰۰ هزار مشترک برق در استان مرکزی وجود دارد که انرژی الکتریکی مصرفی آنان از طریق ۱۶ هزار دستگاه ترانسفورماتور، ۲۰ هزار کیلومتر شبکه و ۴۵ پست فوق توزیع تامین می شود.

پاسخ دادن