نزدیک شدن برگزیت به ایستگاه پایانی و ملاحظات برای ایران

هفته‌ی پیش، بازه‌ی زمانی خروج انگلیس از اتحادیه‌ی اروپا، وارد صد روز پایانی خود شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ دی ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل ازاندیشکده راهبردی تبیین، علی‌رغم آنکه همچنان چشم‌انداز روشنی در قبال چگونگی خروج و روابط انگلیس و اتحادیه‌ی اروپا پس‌ازآن وجود ندارد، باید به این سؤال مهم پاسخ داد که برگزیت چه ملاحظاتی برای ایران به دنبال خواهد داشت؟

برای بررسی دقیق پیامدها و ملاحظات برگزیت، باید به چگونگی وقوع آن و کیفیت روابط انگلیس و اتحادیه‌ی اروپا در دوران پسابرگزیت توجه داشت. بااین‌حال، صِرف خروج انگلیس، فارغ از چگونگی آن، دارای پیامدها و ملاحظاتی برای ایران خواهد بود.

 انگلیس طی دهه‌های گذشته، نزدیک‌ترین دولت اروپایی به ایالات‌متحده محسوب می‌شده و در حوزه‌هایی مانند تجارت و مسائل دفاعی، مواضع بسیار همگرایی با ایالات متحده داشته است.

 خروج این کشور از اتحادیه‌ی اروپا، می‌تواند روابط دو سوی آتلانتیک را تا حد قابل‌توجهی متأثر سازد. به‌عنوان‌مثال، برگزیت می‌تواند منجر به تشدید جنگ تجاری آمریکا با اتحادیه‌ی اروپا شود.

 با توجه به نکات فوق، می‌توان این احتمال را در نظر گرفت که خروج انگلیس از اتحادیه، در میان‌مدت روابط ایران و اروپا را، حداقل در مسائل تجاری، تااندازه‌ای بهبود دهد.

 بااین‌حال، نباید از مانع مهم تحریم‌های ایالات‌متحده چشم‌پوشی کرد؛ علی‌رغم آنکه خروج انگلیس می‌تواند تسهیلگر روابط ایران و اروپا باشد، هراس اروپایی‌ها از مجازات‌های آمریکا مانعی بر سر راه گسترش روابط به شمار می‌رود.

 برگزیت همچنین می‌تواند اجرایی شدن سازوکار مالی ویژه‌ی اروپا را نیز با چالش‌ها و ابهاماتی روبرو کند.

 برگزیت، به احتمال قوی انگلیس را به تقویت روابط با کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس، به منظور جبران برخی از مضرات آن سوق خواهد داد.

 لذا، اعمال سیاست خارجی مستقل از اروپا از سوی انگلستان، با توجه به سطح روابط آن کشور با ایالات متحده و کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس، چندان به نفع ایران به نظر نمی‌رسد.

پاسخ دادن