نشانه شناسی استعفاها در دولت

وزرای جدایی طلب
اقتصاد برتر

در شرایط خاص تحریم که همه از آن بعنوان دوران جنگ اقتصادی یاد می کنند و کشور در زیر انواع فشار های خارجی قرار دارد و جا دارد دولت محکم و استوار و با آرایش جنگی با تبعات جنگ اقتصادی مقابله کند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۵ دی ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر متاسفانه بدلیل کم ظرفیتی برخی اعضای کابینه، دولت در داخل گرفتار بازی های جناحی و سیاسی شده و هر از چند گاهی یکی از اعضای دولت بدون توجه به تبعات ملی و بین المللی ای که انجام می دهند، موضوعی را بهانه کرده و تهدید به استعفا کرده یا استعفا می دهند ، یکی موضوع کمبود بودجه ، دیگری عدم توجه رئیس جمهور و دولت به نظرات علم اقتصاد و دیگری مخالفت با حلقه یک اطراف رئیس جمهوری را بهانه کناره گیری کرده و استعفا می دهند و دولت را در شرایط وخیم کنونی تنها می گذارند و هزینه سنگینی را به نظام جمهوری اسلامی ایران و دولتی که باید با قوت بیشتر به جنگ اقتصاد برود تحمیل می کنند! و بعضا زنجیره ای استعفا می دهند.

صرف نظر از اینکه حق با چه کسی است آیا حق با نوبخت یا هاشمی است آقایان توجه ندارند که با آبرو و اعتبار نظام و دولت جمهوری اسلامی بازی می کنند. گرچه در همه دولت ها اختلاف بین عناصر عضو دولت امری طبیعی است اما ظاهرا افرادی که در این شرایط از دولت کناره گیری می کنند توجه ندارند که که در چه جایگاهی قرار گرفته اند و موقعیت دولت و نظام در سطح جهانی کجاست!؟

آقایان روز اول که به دولت پیوستند و برای رئیس جمهوری سینه چاک می کردند یاد تنگناهای آینده نبودند ! چه اتفاقی افتاده کسانی که تا دیروز برای روحانی جان و مال می دادند و وثیقه پاره می کردند امروز حاضر نیستند حتی جواب وی را بدهند و به راحتی وی را تنها می گذارند ! قضیه حتما فراتر از کمبود بودجه و تبعیض در تخصیص ها و دعوای نوبخت و قاضی زاده هاشمی است ! وگرنه هر آدم هوشمندی می داند در شرایط محدودیت مالی، دولت قطعا نمی تواند مثل گذشته به دستگاه ها بودجه اختصاص دهد و بر فرض این که یک دستگاه بودجه بیشتری از دستگاه دیگر گرفته باشد این جزء اختیارات رئیس جمهوری است که می تواند بودجه یک دستگاه را نسبت به دیگری کم و زیاد کند و این موضوع نمی تواند انگیزه و دلیل استعفای یک وزیر جمهوری اسلامی ایران باشد !

برخی معتقدند بروز اختلاف در دولت از آنجا آغاز شد که روحانی در دور دوم ریاست جمهوری خود برای جبران ضعف ناهماهنگی های گذشته در تیم اقتصادی تصمیم گرفت اختیارات بیشتری به تیم دفتر مطالعات استراتژیک ، نیروهای حلقه یک خود که عبارتند از واعظی ، نوبخت ، نهاوندیان ، آشنا و … بدهد و از بقیه اعضای دولت هم مستقیم و غیر مستقیم خواست با اعضای تیم حلقه یک وی هماهنگ باشد. طبعا برخی وزرا که خود را توانمند تر از تیم حلقه یک رئیس جمهوری می دانستند حاضر به تمکین از این افراد نبودند و طبق نظر آنان عمل نمی کردند و آن ها نیز در تقسیم منابع سهم کمتری به منتقدان می دادند و نتیجه آن شد که افرادی نظیر آخوندی ، قاضی زاده هاشمی ، نیلی و امثالهم که معروف به طرفداران اقتصاد آزاد در دولت هستند شرایط تبعیت از تیم حلقه یک را بر نمی تابیدند و دنبال بهانه ای برای خروج از دولت می گشتند که نوبخت نیز با نحوه تقسیم بودجه این بهانه را برای خروج آنان فراهم کرد !

بچگانه تر از استعفای وزرا حمله تند علی نوبخت برادر محمد باقر نوبخت به وزیر بهداشت سابق است که وی را متهم به فرار از استیضاح کرده است ! گویی آقایان در منزل شخصی خود نشسته اند و به هم لیچار می گویند ، تبعات جملات و عباراتی را که علیه یکدیگر بکار می برند و سوء استفاده های رسانه های خارجی از این دعواهای داخلی را نمی دانند و نمی فهمند ! واقعا نظام جمهوری اسلامی ایران چقدر مظلوم است که سال ها است تاوان ندانم کاری این آقایان را پرداخت می کند ! نتیجه دعواهای حلقه یک و دو روحانی نخستین بار در کناره گیری عباس آخوندی وزیر راه سابق از دولت دوازدهم خود را نشان داد سپس به برکناری سیف تسری یافت و اخیرا نیز به استعفای نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهوری و قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت رسید و احتمالا افراد دیگری در حلقه دو هستند که رفتار واعظی و نوبخت از تیم حلقه یک را برنمی تابند و بزودی به افراد مستعفی خواهند پیوست و حلقه استعفا دهندگان را تکمیل می کنند. گفته می شود افراد حلقه دو که غالبا خود از جمله سرمایه داران و طرفدار اقتصاد آزاد هستند تاب آوری کمتری در دوران اقتصاد بسته دارند لذا توان تحمل فشار اقتصادی را نداشته و با اندک محدودیتی از گردونه دولت جدا می شوند و در حقیقت آن ها وزرای دوران پولداری دولت هستند نه دوران مشکلات !

طرفداران اقتصاد آزاد نمی دانند اجرای سبک آزاد اقتصاد مقدمات و زیر ساخت هایی نیاز دارد که در شرایط تحریم و دوران جنگ اقتصاد امکان فراهم ساختن زیر ساخت های آن امکانپذیر نیست . روحانی نیز خود از طرفداران نسبی اقتصاد آزاد است اما شرایط را برای اجرای تئوری های اقتصاد آزاد مناسب نمیداند و همه تلاش خود را صرف اداره وضع موجود اقتصادکرده است تا بحرانی پیش نیاید که نتواند اقتصاد کشور را مدیریت کند. در این شرایط لازم است اطرافیان آقای رئیس جمهوری با اشراف به وضعیت کشور مراقب رفتار خود باشند تا دولت بیش از این قربانی ندهد و توان اصلی خود را صرف حل مشکلات و مقابله در جنگ اقتصادی کند! بقیه وزرایی هم که در دولت هستند بدانند در چه جایگاهی قرار گرفته اند و رفتار نا هنجار هر چند کوچک آنان چه تبعاتی می تواند برای کشور داشته باشند.

*اکرم صدیقی- سردبیر سایت

پاسخ دادن