نشست “صلح و امنیت خاورمیانه ” در غیاب کشورهای اصلی

نشست ورشو
اقتصادبرتر

ورشو در حالى آماده برگزارى نشست دو روزه “صلح و امنیت در خاورمیانه” مى‌شود که شماری از مهم‌ترین کشورهاى درگیر در بحران خاورمیانه در آن حضور ندارند.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۴ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از دویچه وله، وزیران امور خارجه آمریکا و لهستان عصر روز چهارشنبه ٢۴ بهمن (١۳ فوریه) نشست “صلح و امنیت در خاورمیانه را افتتاح می‌کنند، اما گفته شده که پس از میهمانی رسمی شام امشب، کنفرانس کار اصلی خود را فردا با تشکیل چند کمیته آغاز خواهد کرد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پس از سفر ماه ژانویه خود به هشت کشور خاورمیانه اعلام کرد که آمریکا نشستى با هدف “مقابله با نفوذ ایران” در خاورمیانه برگزار می‌کند.

پمپئو روز سه شنبه ۲۳ بهمن، در یک کنفرانس خبری در ورشو بار دیگر بر این نکته تاکید کرد و بدون اشاره مستقیم به ایران گفت که هدف از نشست دو روزه ورشو “صلح و امنیت در خاورمیانه” است.

به دنبال اعتراض ایران، آمریکا و لهستان اعلام کردند که این کنفرانس، تنها مربوط به ایران نیست و با هدف بازگرداندن صلح و امنیت به خاورمیانه برگزار می‌شود.

وزیر امور خارجه ایران محمد جواد ظریف با انتقاد از این نشست روز ٢١ بهمن گفت که آمریکا تلاش مى کند “فضایى که علیه این کشور شکل گرفته را جبران کند، اما به نظر مى رسد نشست ورشو آن‌طور که آمریکا مى‌خواهد پیش نمى‌‌رود.”

نشست ورشو قرار است در سطح وزیران امور خارجه برگزار شود، هر چند مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل نیز در آن شرکت می‌کنند.

نتانیاهو که قرار است در نشست ورشو سخنرانى کند، اعلام کرده که محور این سخنرانى فعالیت‌هاى موشکى ایران، فعالیت ایران در سوریه و برنامه اتمى این کشور است. آمریکا و اسرائیل خواستار تشکیل ائتلافى جهانى علیه ایران هستند.

از هفتاد کشور جهان براى شرکت در کنفرانس دعوت شده است، اما کشورهای زیادی این دعوت را رد کرده‌اند. فهرست نهایی شرکت‌کنندگان در کنفرانس، احتمالا چهارشنبه بعد از ظهر منتشر مى‌شود گزارش‌های تایید نشده از حضور ۶۰ کشور در این کشور خبر می‌دهند.

عراق، لبنان و تشکیلات خودگردان فلسطینی دعوت برای شرکت در کنفرانس را رد کرده‌اند و از ایران نیز برای حضور در کنفرانس دعوت نشده است.

وزارت خارجه لهستان گفته است ایران به دلیل روابط تیره خود با ایالات متحده آمریکا به نشست ورشو دعوت نشده است.

چین و روسیه نیز در کنفرانس حاضر نخواهند بود و علاوه براین، کشورهای بزرگ اروپایی نیز با سردی با این کنفرانس برخورد کرده‌اند.

فدریکا موگرینی گفته است به دلیل برنامه کاری از قبل تعیین شده، در کنفرانس ورشو شرکت نخواهد کرد.

وزیران امور خارجه آلمان و فرانسه نیز اعلام کرده‌اند که در این کنفرانس حاضر نخواهند شد و جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است تنها در کمیته یمن این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

بر اساس اطلاعات دریافت شده، دلیل انتخاب لهستان براى میزبانى این نشست تمایل لهستان به “میانجیگرى” میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در مورد ایران عنوان شده است. لهستان از وفادارترین متحدان ایالات متحده آمریکا در اروپا به شمار مى‌رود و خواستار میزبانى پایگاه نظامى دائم آمریکا در این کشور است.

پاسخ دادن