نوروز فرصت کشف جاذبه های پایتخت

سفر نوروزی
اقتصادبرتر

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران گفت: از مردم پایتخت و مسافران سایر شهرها دعوت می‌کنیم به این کلانشهر سفر و از این فرصت برای کشف مجدد تهران استفاده کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، محمدرضا جوادی یگانه با تشریح برنامه‌های شهرداری برای میزبانی از نوروز و نیز تمهیدات لازم برای این ایام اظهارداشت: در نوروز، خانه تکانی و دیدوبازدید، سنت‌های رایج تر به شمار می‌رود که برنامه‌های شهرداری نیز با همین محوریت تدوین شده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران گفت: آماده سازی شهر برای نوروز خدمتی است که معاونت خدمات شهری شهرداری ارائه خواهد کرد اما در زمینه دید و بازدیدها برنامه‌های بسیاری تدارک دیده شده تا مردم همراه خانواده و مهمانان خود به سطح شهر بیایند و در پارک‌ها و خیابان‌ها قدم بزنند و دیدوبازدیدهایشان را نیز در نقاط دیدنی شهر انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: تهران زیباست اما ترافیک، آلودگی هوا و سبک زندگی آپارتمان نشینی فرصت دیدن و ظهور زیبایی‌های آن را از ما گرفته است که سعی می‌کنیم به این بهانه، فرصت کشف مجدد زیبایی‌های پایتخت را با نشاط بخشی به جامعه فراهم سازیم.

* نوروزگاه ها

جوادی یگانه با تشریح برنامه‌های پیش بینی شده این معاونت برای عید نوروز گفت: شهرداری در تلاش است با این برنامه‌ها روحیه شادابی و امید را در میان شهروندان افزایش دهد و تغییر و تحولی در سیما و منظر شهر فراهم سازد. ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات به شهروندان بویژه در محله ها، جلب مشارکت شهروندان در آراستگی شهر، مشهود بودن اجرای طرح در تمامی لایه‌های شهر و ایجاد فرصت‌های مناسب برای تفریح و گردشگری کم هزینه برای عموم شهروندان بویژه اقشار کم درآمد از دیگر اهداف این برنامه‌ها به شمار می‌آید.

وی به برپایی ۱۳ نوروزگاه در این مناسبت اشاره و اضافه کرد: پردیس‌های «نوروزگاه» در پایتخت با قابلیت دسترسی و توزیع مناسب جغرافیایی برای حضور روزانه حداقل پنج هزار نفر از شهروندان و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری، آموزشی و تفریحی ویژه خانواده‌ها برپا می‌شود و به مدت هشت روز از سوم تا دهم فروردین ماه از ساعت ۲۰ تا ۲۳ فعالیت می‌کنند.

جوادی یگانه با اشاره به اجرای برنامه‌های نوروزگاه‌ها در دو بخش منطقه ای و فرامنطقه ای افزود: ۱۰ پردیس فرهنگی نوروزگاه منطقه ای در کاخ نیاوران، بوستان‌های ملت، پلیس، شهید هرندی، پامچال، قائم و نیز دریاچه شهدای خلیج فارس، میدان آزادی، فلکه دوم نیروی هوایی و میدان نازی آباد و سه نوروزگاه فرامنطقه ای در حرم مطهر امام راحل(ره)، اراضی عباس آباد و برج میلاد برپا می‌شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران همچنین به آماده سازی پیاده راه‌ها در نوروز ۹۸ اشاره و تشریح کرد: پیاده راه‌های فرهنگی که از سوم تا دهم فروردین آماده سازی خواهند شد در ۱۸ نقطه پایتخت راه اندازی می‌شوند.

وی به برخی برنامه‌های شاخص نوروزگاه‌ها و پیاده راه‌ها اشاره کرد و یادآورشد: برپایی نمایشگاه‌های کارناوالی، نمایش‌های عروسکی، خیابانی و محیطی و نیز ایستگاه‏های نوروزی ازجمله اقداماتی است که در قالب آنها برنامه‌های فرهنگی، هنری و هنرهای تجسمی اجرا خواهد شد.

جوادی یگانه برج میلاد را یکی از پرمخاطب ترین مراکز گردشگری تهران برشمرد و اظهار داشت: نوروز گذشته یک میلیون نفر به این برج مراجعه کردند و امسال برنامه‌ها برای مخاطبانی بیش از این تعداد پیش بینی شده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران رویکرد کلی این معاونت را رجوع به مردم برشمرد و تاکید کرد: تلاش می‌شود تا برنامه‌ها و اقدامات اغلب به دست خود مردم اجرا و برگزار شود. نوروزخوانی اقوام در محله‌های پایتخت، جشن پیشواز نوروز ویژه افغانستانی‌های مقیم تهران با تکریم از کارگران افغانی مرتبط با شهرداری، آیین مهمانی لاله ها، غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدا و جشنواره سمنوپزان ازجمله دیگر برنامه‌های شهرداری در ایام نوروز است.

جوادی یگانه همچنین با اشاره به برنامه‌های فرهنگی با رویکرد تغییر رفتارهای پرخطر برخی شهروندان در چهارشنبه آخر سال، مراسم اعتکاف در ۴۰۰ مسجد، اقامه نماز جماعت در روز طبیعت در بیش از ۱۰۰ بوستان، ارائه خدمات ویژه نوروز به خانواده‌های بی سرپناه، ساماندهی متکدیان، بهسازی و تزئین فضای کالبدی گرمخانه‌ها و مراکز پرتو(نگهداری کودکان کار) و نیز ویژه برنامه‌های مخصوص بانوان و ورزشکاران را از جمله دیگر آیین‌های تدارک دیده شده برشمرد.

وی همچنین از اجرای طرح «پرسه در شهر» در ایام نوروز خبر داد که در قالب آن ۱۰۰ راهنمای گردشگری، شهروندان را در تورهای مختلف تهران گردی هدایت خواهند کرد.

*پیوست اجتماعی فعالیت‌های شهرداری

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر تاکید شهرداری بر اجرای همه فعالیت‌ها با نگاهی اجتماعی تصریح کرد: همه فعالیت‌ها با پیوست و رویکرد اجتماعی اجرا می‌شود و در این زمینه هماهنگی‌ها نیز با دیگر معاونت‌ها انجام شده است. در زمینه فعالیت‌های نوروز نیز از سال گذشته برنامه‌های اجتماعی با اجرای طرح‌هایی مانند پیاده روها و… با رویکرد نشاط افزایی برای شهروندان و ترویج رویکرد اجتماع محور بین شهروندان در دستور کار قرار گرفته است و ادامه دارد.

جوادی یگانه تاکید کرد: شهر باید در اختیار مردم قرار گیرد آن هم نه با استفاده از خودرو؛ بلکه به صورت پیاده یا دوچرخه که باید همه برای تحقق این مهم تلاش کنیم.

پاسخ دادن