نوش دارو بعد از مرگ سهراب

نوشدارو
اقتصاد برتر

اواخر هفته گذشته بود که بروز مشکل فنی در اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات حادثه ای تلخ و غم انگیز را رقم زد و مردم ایران را بشدت متاثر کرد .

تهران- اقتصاد برتر- ۰۸ دی ۹۷

در این حادثه که منجر به جان باختن ۱۰ نفر از جوانان و نیز مصدوم شدن ۲۵ تن دیگر شد نکته های فراوانی نهفته است که باید به درس عبرتی برای همه مدیران دستگاه های دولتی تبدیل شود . پس از سر و صدای بازماندگان حادثه ، دانشجویان دانشگاه یادشده و سایر دانشگاه ها و بازتاب گسترده آن در فضای مجازی و رسانه های همگانی مسئولان مرتبط به تکاپو افتادند به وضعیت اتوبوس های فعال در سطح دانشگاه توجهی کنند و متوجه شوند که کلیه وسایل نقلیه عمومی در این دانشگاه مشکل دارند و برای استفاده دانشجویان آن هم در شیب تند جاده های این دانشگاه مناسب نیستند و تصمیم گرفتند از وسایلی مناسب تر استفاده کنند. اینکه پس از این همه سال فعالیت این دانشگاه و سایر دانشگاه های آزاد که شهریه های دریافتی آنان زبانزد است و هر ساله هم بر مبلغ آن افزوده می شود هیچکس تا کنون نبوده که به فکر بازرسی از اتوبوس هایی شود که دانشجویان هر روز از آن استفاده می کنند جای تعجب است و قطعا به سوء مدیریت در رتبه های مختلف دانشگاه باز می گردد که قابل تامل و بررسی و برخورد با مدیران مرتبط است .

در کشور ما متاسفانه این نکته که حتما باید حادثه غم انگیز و پر تلفاتی روی دهد تا مدیران به فکر مخاطبان خود باشند جای بسی تاسف است و نشان از سوء مدیریت و بی فرهنگی در سطوح برخی مدیریت ها در کشور دارد و شاید هم بی توجهی مسئولان به اهمیت جان مردم و یا عدم اهمیت به خواست های مردم است  ! اینکه تجربه مدیران در ایران باید با آزمون و خطای آنان به دست آید به هیچوجه قابل قبول نیست . ظاهرا این نوع تجربه آموزی مختص مدیریت در ایران است و به یک فرهنگ تبدیل شده و دایم هم در حال تکرار است .

 متاسفانه رسیدگی به وضعیت اتوبوس ها دقیقا زمانی انجام می شود که حادثه ای پر تلفات کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است ! آیا این حادثه باعث می شود که مدیران دانشگاه آزاد و بالاتر از آنان اتوبوس های سایر دانشگاه ها را هم پایش کنند یا خیر ؟ آیا مسئولی هست که به وضعیت آسانسورهای دانشگاه ها در سراسر کشور و یا سایر تجهیزات و لوازمی که با زندگی فرزندان مردم سر و کار دارد رسیدگی کند یا خیر ؟ مسئولان از این حادثه باید درس عبرت بگیرند و برنامه ای برای بررسی وضعیت همه تجهیزاتی که با جان دانشجویان و دانش آموزان کشور بستگی دارد تهیه کنند و دولت به همه مدیران تذکر بدهد که تکرار چنین حوادثی برای مدیران مربوطه تبعات وخیم خواهد داشت.

دانشجویان نیز باید مراقبت کنند با هر موضوعی که با جان آنان بستگی دارد برخورد می کنند مراتب را بلافاصله به مدیران دانشگاه تذکر دهند و خواستار رسیدگی به آن شوند قبل از اینکه فاجعه ای مشابه حادثه اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات روی دهد. اگر بعد از سوختن دانش آموزان و سرنگون شدن اتوبوس سربازان و ترمز بریدن اتوبوس دانشجویان و جان باختن آنان مسئولان این مدل موضوعات را با جدیت دنبال می کردند شاید شاهد حادثه دانشگاه علوم تحقیقات نمی بودیم . ای کاش مسئولان امر به خود بیایند و پیش از پرپر شدن جان عزیزان این سرزمین دست بکار شوند و شرایط مناسب تری را برای تحصیل آنان فراهم آورند.

* اکرم صدیقی- سردبیر سایت

پاسخ دادن