نگرانی اروپا از موج جدید مهاجرت

اقتصادبرتر

 مقام‌های اروپایی معتقدند هرگونه بحران جدید درخاورمیانه موجب تحریک جمعیت‌های جدید برای مهاجرت به‌سوی این قاره می‌شود و این موضوع اتحادیه اروپا را با چالش‌های امنیتی بزرگی مواجه می‌کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر، مقام‌های اروپایی معتقدند هرگونه بحران جدید درخاورمیانه موجب تحریک جمعیت‌های جدید برای مهاجرت به‌سوی این قاره می‌شود و این موضوع اتحادیه اروپا را با چالش‌های امنیتی بزرگی مواجه می‌کند.

*نزاع در سوریه

رژیم اسرائیل در پاییز سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) مدعی شد که ۱۰۰ حمله هوایی علیه انتقال سلاح در سوریه انجام داده و متعاقبا در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) اعلام کرد که این تعداد حمله را به ۲۰۰ مورد رسانده است.

صهیونیست‌ها در خصوص باقی ماندن نیروهای خارجی در سوریه هشدار داده و اعلام کرده اند که باقی ماندن این نیروها در سوریه به معنای ادامه بحران و درگیری‌ها در این منطقه است.
با این اوصاف به نظر می‌رسد که در ماه‌های پیش رو و با پایان یافتن جنگ داخلی در سوریه، مناقشه میان ایران و رژیم تل آویو در خصوص ادامه حضور نیروهای ایرانی در سوریه وارد ابعاد تازه ای شود. با عطف به حملات اخیر رژیم اسرائیل در سوریه، کارشناسان نظامی احتمال باز شدن میدان جنگ جدیدی در این کشور را چندان دور از ذهن نمی دانند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه (SOHR) مستقر در لندن نیز اعلام کرد که در آخرین مرحله از حملات هوایی اسرائیل در سوریه، ۱۲ نفر از نیروهای ایرانی کشته شدند.

اسرائیل در تحولات میدانی سوریه ابتدا بسیار محتاطانه عمل می‌کرد و تا سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) به ندرت دست به حمله هوایی در این کشور میزد؛ اما از زمانی که گزارش‌ها حکایت از افزایش حضور ایران در سوریه داشت، میزان حملات رژیم اسرائیل نیز شدت یافت.

*نگرانی اروپاییان

اروپائیان نیز نسبت به افزایش این حملات و افزایش تنش میان ایران و رژیم اسرائیل نگرانی بالایی دارند. در همین رابطه، جویش کرونیکل هفته‌نامه منتسب به یهودیان انگلیس گزارش داد که «امیلی تورنبری» وزیر خارجه در سایه انگلیس از وزارت خارجه کشور متبوع خواست تا اسرائیل را به قطع فروش سلاح‌های انگلیسی و پایان رزمایش‌ مشترک تهدید کند.وی در نامه‌ای به جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس اقدام صهیونیست‌ها در بمباران هوایی در سوریه را حرکت به سوی مسیری خطرناک توصیف کرده است.
تورنبری تاکید کرده است که اقدامات این رژیم خطر درگیری در منطقه را افزایش و دولت انگلیس با تهدید به اقدامات تنبیهی همچون لغو رزمایش مشترک هوایی در اواخر سال جاری، باید صهیونیست‌ها را وادار به عقب نشینی از تحرکات تازه خود کند.

*دلایل نگرانی

اما پرسش اینجاست که ریشه نگرانی کشورهای اروپایی از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه چیست؟ از نظر مقامات اروپایی مسیرهای اصلی مهاجرت به این قاره از مدیترانه و بالکان بر اساس الگوی جنگ‌هایی است که ایالات‌متحده و متحدانش در افغانستان، عراق و سوریه به راه انداختند. نتیجه این جنگ‌ها از نظر شکل گیری بحران مهاجرت و افزایش شمار عملیات ترویستی در پایتخت‌های اروپایی اسف‌بار بوده است.

بخش اصلی بحران کنونی مهاجرت اروپا، مربوط به سوریه است. سوری‌ها هنوز بزرگ‌ترین گروه پناه‌جویان ورودی به اروپا را تشکیل می‌دهند. در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ (سه‌ماهه سوم۱۳۹۷) بالاترین گروه متقاضیان پناهندگی در اروپا متعلق به سوری‌‌ها بود. در آخرین سیاست‌ها و اظهار نظر اروپائیان، رویکرد آنها حفظ وضع موجود و جلوگیری از مشکلات جدید و یا تعمیق بحران کنونی در سوریه است.

از همین رو اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده که در بازسازی سوریه شرکت خواهد کرد و همین موضوع نشانه‌ای از سیاست اروپا در پذیرفتن وضعیت کنونی در سوریه است.

به زعم کارشناسان اروپایی شکل گیری هر نوع بحران جدید در خاورمیانه، اروپا را با موج سهمگین دیگری از بحران مهاجرت مواجه خواهد ساخت. هم‌اکنون موضوع نگران‌کننده برای اروپا امکان مهاجرت‌های بیشتر است. واقعیتی که در مقایسه با وضعیت این تهدیدات برای آمریکا بیشتر درک می‌شود. بنابراین بحران‌های جدید در خاورمیانه نه‌تنها موجب تحریک جمعیت‌های جدید در مهاجرت به‌سوی اروپا می‌شود، بلکه امکان عملیات تروریستی در خاک اروپا را زنده نگه می‌دارد. از نظر اروپا، ایران با کمک به شکست داعش در عراق و سوریه و نیز کمک به شکل گیری مقدمات بازگشت آوارگان سوری به موطن خود، کمک موثری در کمرنگ ساختن این بحران برای اروپا داشته است و نباید این بار اجازه رفتارهای خصمانه رژیم صهیونیستی را در منطقه بدهند تا بار دیگر بحران در خاورمیانه تشدید و موج جدید مهاجرت‌ها به قاره سبز از سر گرفته شود.

* امنیتی که اروپا ممکن است از دست بدهد

چندی پیش دکتر «حسن روحانی»، رئیس جمهوری در دومین کنفرانس روسای مجالس ایران، افغانستان، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه در سخنانی اظهار داشت که ایران به حکم رسالت بزرگ خود امروز، سد بزرگی در برابر سوداگران خشونت و دلالان فلاکت بوده است و بهای سنگین این ایستادگی را هزاران نفر از دلاوران ما با جانشان پرداخته‌اند. ما سالانه ۸۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با مواد مخدر صرف می‌کنیم که نتیجه آن تضمین سلامتی افزون تر ملت‌ها از شرق اروپا تا غرب آمریکا و از شمال آفریقا تا غرب آسیاست.

وی افزود که برای لحظه ای تصور کنید که اگر رخنه‌ای در این سد ایجاد شود چه فاجعه‌ای به بار می‌آید. بدون این فداکاری‌ها و هزینه‌ها این منطقه، شاهد ظهور و قدرت‌گیری خلافت وحشیانه داعش در پهنه‌ای بسیار پهناور بود. دستاورد این اهتمام، امنیت جان انسان‌ها فارغ از ملیت، قومیت و مذهب در سراسر جهان است.

روحانی در این سخنان یادآور شد که از غربی‌ها انتظار نداریم که سهم‌شان را در ازای امنیت و ثباتی که برای آنها تامین کرده‌ایم، بپردازند اما بدانند که با تحریم ایران، به توانایی ما برای مبارزه با مواد مخدر و تروریسم آسیب می‌زنند. به تحریم‌کنندگان هشدار می‌دهم اگر توانایی‌های ما در مبارزه با مواد مخدر و تروریسم در خاستگاه آنها ضربه‌ای ببیند شما نخواهید توانست از زیر آوار مواد مخدر، پناهجویان و بمبها و ترورها به سلامت خارج شوید.

*حسن صادقی/خبرنگار اقتصادی

پاسخ دادن