هزار نفر در طوفان موزامبیک کشته شدند

چهار روز پس از آن‌که توفان و گردباد موزامبیک را درنوردید، نگرانی‌ها از کشته و مفقود شدن صدها تن از شهروندان افزایش یافته‌است.

تهران – اقتصادبرتر – 28 اسفند 97

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد برخی از روستاها و مناطق مسکونی به‌کلی ویران شده‌اند. پیکر شماری از قربانیان نیز در سیلاب ناشی از توفان دیده می‌شود.

طوفان و رانش زمین که در آخرین روزهای هفته گذشته تا دیروز ۱۸ مارس (۲۷ اسفند) موزامبیک و زیمباوه را درنوردید ممکن است بیش از ۱۰۰۰ قربانی برجای گذاشته باشد.

فیلیپ نیوسی، رییس جمهوری موزامبیک شامگاه دوشنبه در پیامی تلویزیونی گفت: «تعداد قربانیان به طور رسمی تا کنون ۸۴ نفر است. اما بعد از پرواز بر فراز مکان‌های آسیب‌ دیده و ارزیابی اولیه امکان دارد شمار کشته‌شدگان از ۱۰۰۰هم بیشتر شود.»

نیوسی با اشاره به ناپدید شدن چندین روستا در سیلاب گفت که بیش از صد هزار نفر به کمک‌های اولیه و مواد غذایی احتیاج فوری دارند.

بسیاری از کسانی که از سیلاب جان سالم به در برده‌اند، بر روی درخت‌ها و سقف ساختمان‌های بلند منتظر رسیدن کمک هستند.

چرخند (سیکلون) آیدای که منشا این طوفان و سیلاب است از شامگاه پنج‌شنبه گذشته حرکت خود را به سمت مرکز موزامبیک آغاز کرده و پس از آن به سمت زیمباوه ادامه پیدا کرده است.

پرانس شیری، وزیر دفاع زیمباوه در توصیف آسیب ناشی از طوفان گفت: «گویی جنگی بزرگ در گرفته است.»

مقام‌های صلیب سرخ می‌گویند ۹۰ درصد شهر بیرا –دومین شهر بزرگ موزامبیک با نیم میلیون جمعیت- نابود شده و آثار تخریب وحشتناک است.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه حاضر در محل از تخریب، قطع شدن تجهیزات برق و ارتباطات و درخت‌های کنده شده در خیابان‌های شهر گزارش می‌دهد.

یکی از جان سالم به دربردگان در شهر بیرا به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «سر برخی از مردم به علت برخورد سقف‌های فلزی که بر اثر طوفان به پرواز درآمده بودند از تن جدا شد.»

بر اساس آخرین آمار سازمان حوادث غیرمترقبه موزامبیک در حدود ۸۷۳ خانه، ۲۴ بیمارستان و ۲۶۷ کلاس درسی در بیرا به طور کامل یا نیمه تخریب شده اند.

رییس جمهوری موزامبیک از شهروندانی که در کنار رودخانه‌ها زندگی می‌کنند خواسته است تا هر چه زودتر خانه‌های خود را تخلیه کنند و در جای دیگری پناه بگیرند.

در سال ۲۰۰۰ طوفان مشابهی بیش از ۸۰۰ کشته برجای گذاشت.

وزیر سازمان محیط زیست موزامبیک در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد چرخند آیدای ممکن است فاجعه‌آمیزترین حادثه طبیعی در تاریخ این کشور باشد.

او در عین حال گفته کشورش با «فاجعه‌ای در سطح بسیار وسیع» روبه‌رو شده‌است.گردباد ایدای، احتمالا مرگبارترین توفانی‌ست که این کشور آفریقایی را درنوردیده‌است.موزامبیک کشوری فقیر در جنوب‌شرق آفریقاست و ۳۰ میلیون نفر جمعیت دارد.

پاسخ دادن