همسایه ها یاری کنید…

مشارکت مردمی
اقتصادبرتر

مدتی پیش محمدجواد آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات، در واکنش به قطع پیامک های مزاحم تبلیغاتی برای شهروندان تا آنجا که می توانست تلاش کرد تا با شناسایی افراد و شرکت هایی که اینگونه پیام های تبلیغاتی را به صورت انبوه برای شهروندان ارسال می کردند، مانع از ارسال این پیام های تبلیغاتی به شهروندان شود.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۳ بهمن ۹۷

و البته تا حدودی هم موفق بود. با گذشت مدتی این پیام های تبلیغاتی کاهش یافت ولی به طور کامل قطع نشد. و همچنان از برخی آژانس های مسافرتی، مطب پزشکان و یا فروش برخی محصولات خاص و یا برخی معاملات ملکی برای تبلیغ فروش آپارتمان در تهران، شهروندان همچنان روزانه با دریافت این گونه پیام های تبلیغی مواجه می شوند.

در این مرحله وزارت ارتباطات اعلام کرد که شهروندان در صورت دریافت اینگونه پیام های تبلیغاتی فقط کافی است که شماره موبایل یا ثابت این افراد و مراکز را به سرشماره ۱۹۵ ارسال کنند تا در مورد آنان اعمال مقررات شود. شهروندان نیز با ارسال این شماره ها به شماره مورد نظر تا حدودی همکاری کردند و در مورد آنان اعمال مقررات می شد.

اما برخی شهروندان می گویند علی رغم همکاری در این زمینه باز هم روزانه از این نوع تبلیغات پیامکی مزاحم دریافت می کنند و از ارسال مداوم  این شماره های تبلیغاتی به شماره ۱۹۵ خسته شده و به ستوه آمده اند! چرا که کاری است وقتگیر و فقط برای آنکه بتوانند با همکاری خود از شر این گونه مزاحمت ها خلاصی پیدا کنند! روزانه باید چندین بار این کار را انجام دهند!

ولی انگار کار ریشه ای باید حل شود. مثلا قانونی محکم برای جلوگیری از در دسترس قرار دادن شماره شخصی شهروندان وضع شود و با قانون شکنان به شدت برخورد شود و  تنبیه سختی نیز برای آنان درنظر گرفته شود تا  این مشکل یکبار و برای همیشه مرتفع شود.

از سوی دیگر امروز باخبر شدیم هرچند وقت یک بار فیلمی در فضای مجازی منتشر می‌شود که از کم‌فروشی در یکی از جایگاه‌های سوخت حکایت دارد، و سیدمحمدرضا موسوی‌خواه – مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز از مردم خواسته است تا به همان ترتیب باز مردم همکاری کنند و اگر در هر جایگاهی، تخلفی دیدند، به شرکت ملی پخش اطلاع دهند و منتظر بمانند تا تیم نظارتی به محل اعزام شود و با بررسی کارشناسی تخلف را تشخیص و اعمال قانون نماید.

یا مورد دیگری که هر روز مردم با آن دست به گریبانند، افزایش قیمت مواد لبنی بطور روزانه است که مسئولین باز هم طلب همیاری مردم برای ارائه گزارش اسامی و آدرس فروشندگان متخلف گرانفروش را داشته اند!

اینگونه که مسنولان محترم نسخه می پیچند، مردم روزانه باید نیمی از وقت خود را بعنوان کارگروه نظارت بر انجام قوانین آن هم بطور رایگان صرف کنند تا بتوانند از حقوق اولیه شهروندی برخوردار شوند!

پیشنهاد می شود جناب مسئولان محترم با تحقیق و بررسی کارشناسی از ریشه مشکل را حل کنند تا اینگونه سوء استفاده ها هرگز صورت نگیرد که همواره به مشارکت مردم در گزارش دهی تخلفات نیاز باشد.

*اکرم صدیقی- سردبیرسایت اقتصادبرتر

پاسخ دادن