همیشه پای روسیه در میان است!

اقتصادبرتر

بلافاصله بعد از اعلام افتتاح قریب الوقوع نیروگاه اتمی عربستان که با مشارکت مخفیانه آمریکا صورت گرفته است، شرکت «روس اتم» روسیه نیز آمادگی خود را برای مشارکت ساخت نیروگاه هسته‌ای در عربستان و دیگر کشورهای عربی اعلام کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری تاس، آلکسی لیخاچف مدیر اجرایی «روس اتم» دوشنبه ۲۶ فروردین‌ در دیدار با خبرنگاران ضمن اعلام اینکه آماده ساخت نیروگاه هسته‌ای بزرگ و هم در مقیاس کوچک برای عربستان هستند، گفت: «ما در مناقصه ساخت رآکتورهای بزرگ هسته‌ای عربستان حضور داریم و شرکت های دیگری از آمریکا، فرانسه، کره جنوبی و چین نیز به عنوان رقیب در مناقصه وارد شده‌اند، اما همچنین مذاکراتی با دولت عربستان برای مشارکت در پروژه‌های نیروگاه هسته‌ای کوچک، رآکتورهای آزمایشگاهی و فناوری هسته‌ای خارج از حوزه انرژی نیز آغاز کرده‌ایم.»

عربستان برای ساخت یک نیروگاه ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ مگاواتی مناقصه برگزار کرده و در نظر دارد چندین نیروگاه کوچک هسته‌ای نیز راه‌اندازی کند. در مقام مقایسه، ظرفیت نیروگاه هسته‌ای بوشهر که توسط روسیه ساخته و راه اندازی شده، یک هزار مگاوات است و هم اکنون سهمی ۲.۵ درصدی در تولید ۳۱۲ تراوات ساعت الکتریسیته در ایران دارد.

«روس اتم» یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بین‌المللی در ساخت نیروگاه‌های هسته‎‌ای است و بنا بر گزارش رسمی سایت این شرکت، هم اکنون حدود ۳۶ پروژه در دست ساخت در جهان دارد.

این شرکت همچنین سوم ماه مه، ۱۷ اردیبهشت پارسال، اعلام کرد که آماده‎‌سازی زمین برای ساخت رآکتور دوم بوشهر نیز آغاز شده است، اما یک روز بعد از آن آمریکا از برجام خارج شد و تاکنون این شرکت یا مقامات ایرانی گزارشی درباره سرنوشت این پروژه نداده است.

Image result for ‫روس اتم در عربستان‬‎

مذاکره «روس اتم» با قطر و اردن، بعد از عربستان

لیخاچف همچنین گفت: مذاکراتی با اردن و قطر برای ساخت نیروگاه هسته‌ای آغاز شده و مشاوره‌هایی نیز به امارات متحده عربی برای پروژه‌های هسته‌ای ارائه شده است و پیش بینی می کند که دیر یا زود، این کشورها نیز به انرژی هسته‌ای روی خواهند آورد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که  ۱۴ فروردین امسال، با انتشار تصاویری گزارش داد ساخت نخستین تاسیسات هسته‌ای عربستان سعودی در «شهرک علم و فناوری ملک عبدالعزیز» که در نزدیکی ریاض واقع شده، رو به پایان است و فقط چند ماه تا تکمیل آن باقی مانده است.

البته وزارت انرژی سعودی در بیانیه‌ای گفته است که این نیروگاه «برای فعالیت‌های علمی، پژوهشی، آموزشی کاملا صلح‌جویانه و در تطابق کامل با توافق‌نامه‌های بین‌المللی» تاسیس می‌شود.

از مخالفت کنگره تا فعالیت های مخفیانه ریک پری

کمتر از ۳ ماه پیش یک کمیته مجلس نمایندگان آمریکا در گزارشی ۲۴ صفحه‌ای با اشاره به این که «در کاخ سفید گفت‌وگوهایی بر سر فروش احتمالی فناوری هسته‌ای به عربستان انجام گرفته»، فروش این فناوری به ریاض را در تضاد احتمالی با منافع ملی آمریکا و همچنین دارای برخی مخاطرات امنیتی و مشکلات قانونی خواند.

به گزارش اقتصادبرتر، رویترز نوشت ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، با استفاده از اختیارات خود به چند شرکت آمریکایی مجوزهایی پنهانی برای فروش فناوری اتمی به عربستان صادر کرده است.

وزارت انرژی عربستان همچنین تاکید کرده است این کشور تمامی پیمان‌های عدم اشاعه را امضا کرده و این تاسیسات نیز در شفافیت احداث شده و به روی بازرسان باز است.

حدود یک سال پیش محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس گفته بود کشورش در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست، اما اگر ایران به چنین سلاحی برسد، عربستان هم آن را به دست خواهد آورد.

پاسخ دادن