هند خواهان خرید ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران

علیرغم محدود شدن خرید هند از تهران توسط واشنگتن، پالایشگاه‌های هند خواهان خرید ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، هند در سال مالی گذشته حدود ۵ درصد نفت بیشتری از ایران وارد کرده است چون شرکتهای هندی پیش از آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران در نوامبر خرید نفت ایران را افزایش دادند .
علیرغم محدود شدن خرید هند از تهران توسط واشنگتن، پالایشگاه‌های هند حدود ۴۷۹۵۰۰ بشکه نفت در روز در ۱۹_۲۰۱۸ از ایران خریدند که نسبت به ۴۵۸ هزار بشکه در روز سال قبل افزایش داشت .
آمریکا در نوامبر تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرد ولی یک معافیت ۶ ماه به ۸ کشور از جمله هند داد که به آنها اجازه واردات مقدار محدودی از نفت ایران را می داد .
هند اجازه داشت روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت تا اوایل ماه مه از ایران بخرد .
در ماه مارس واردات نفت هند از ایران به ۴۰۵ هزار بشکه در روز رسید یعنی حدود ۵۶ درصد بالاتر از فوریه ، ولی این مقدار حدود ۶ درصد کمتر از خرید در همین ماه در سال گذشته بود .
کمبود کشتیها باعث تاخیر در بارگیری برخی محموله ها تا آخر فوریه شد، بنابراین در نهایت دریافت آن ها در مارس انجام شد .
از نوامبر که هند معافیت از تحریم ها را دریافت کرد، فقط شرکت نفت دولتی هند، شرکت بهارات پترولیوم، هیندوستان پترولیوم و پالایشگاه مانگالور از ایران نفت خریده اند .
کل واردات هند از ایران در ۱۹_۲۰۱۸ کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه در روزی بود که ایران امید داشت به دومین مشتری بزرگ خود بعد از چین بفروشد. پالایشگاه‌های هند خرید از ایران را در آوریل و اکتبر ۲۰۱۸ بالا بردند .
در سه ماهه اول ۲۰۱۹، هند حدود ۴۰ درصد نفت کمتری از ایران وارد کرد یعنی حدود ۳۱۳۴۰۰ بشکه در روز .
پالایشگاه‌های هند هنوز سفارشی برای خرید نفت ایران در ماه مه نداده اند چون از تمدید معافیت های واشنگتن اطمینان ندارند .
هند می خواهد به خرید ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران ادامه دهد .
پالایشگاه ها سفارشاتی برای خرید ۸ میلیون بشکه در آوریل داده‌اند ولی با تاخیر محموله‌های ماه مارس، مقادیر بیشتری نفت در بنادر هند در ماه جاری تحویل داده می شود.

پاسخ دادن