واقعا دارایی مسئولان رسیدگی می‌شود!؟

واقعا دارایی مسئولان رسیدگی می‌شود!؟
واقعا دارایی مسئولان رسیدگی می‌شود!؟

حمید رضا صدیقی-سردبیر-بالاخره قوه قضائیه قانون رسیدگی به دارایی مقام‌ها و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران را ابلاغ کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ خرداد ۹۸

از سال ۹۴ که قانون رسیدگی به اموال مسئولان و کارگزاران کشور تصویب شده است شاید این چندمین بار است که مردم شاهد طرح این موضوع در رسانه‌های همگانی هستند اما در کنار خبری شدن این موضوع، ده‌ها خبر از سوء استفاده و اختلاس ریز و درشت مسئولان، مردم را آزار می‌دهد.

حالا سئوال اصلی از مسئولان مجری این قانون و آیین نامه، این است که مگر طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی خصوصا در قانون اساسی چنین مجوزی نبوده است؟ چرا این قانون تا کنون اجرا نشده و چه کسانی مسئول عدم اجرای آن هستند که امروز حال و احوال دادگاه‌های ما باید این شود که شاهد حضور مدیران مختلف سطوح حاکمیت در مقابل قضات باشیم، واقعا نهادهای مجری و نظارتی با هزینه ای که بر بودجه و بیت المال تحمیل می‌کنند، به خصوص در قبال مشاغل و پست‌هایی که در معرض ثروت و پول هستند، برای اجرای قانون موسوم به «از کجا آورده ای؟» چه کرده اند؟

 اگر این قانون طلایی از روزهای اول تصویب در سال‌های پس از انقلاب، پیگیری و اجرا می‌شد، حال و روز فساد و مفسد در کشور این نبود! متاسفانه هر از چند گاهی که رئیس قوه قضائیه یا مجلس تغییر می‌کنند، این قانون بر سر زبان‌ها می‌افتد و رسانه‌ها به آن می‌پردازند اما باز در اثر مرور زمان به فراموشی سپرده می‌شود و تحت الشعاع مصالحه‌ها قرار می‌گیرد!

مهمترین مشکل عدم اجرای این قانون که از اولین سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی زمینه‌های اجرای آن فراهم بوده و هست، در این است که مشکل قانون در این زمینه نداریم بلکه مشکل فکری و عدم عزم و اراده اجرای آن را داریم یا اینکه هرگاه قصد اجرای جدی این قانون را داشته ایم وقتی به یکی از مسئولان یا وابسته آنها برخورد کرده ایم، قانون را دور زدیم و اجرا را به زمان سپردیم!

 امروز که آقای رئیسی بر مسند عالی رئیس دستگاه قضا قرار گرفته اند امیدواریم سابقه عدم اجرای این قانون را خوب بررسی و آسیب شناسی کنند که چرا این قانون تا کنون اجرا نشده است؟ شاید یافته‌های این آسیب شناسی به ایشان کمک کند تا خطاهای گذشتگان در دوره ایشان تکرار نشود.

 ابلاغ آیینامه اجرایی « قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» از سوی رئیس قوه قضائیه را این بار به فال نیک می‌گیریم و با عزم و اراده ای که در ایشان سراغ داریم امیدواریم این بار « قانون» به دست مرور زمان سپرده نشود و از ما بهتران آن را دور نزنند!

 و این عزم جدی شاید بتواند در کاهش فساد در رده‌های مختلف مدیریتی در کشور موثر باشد و آلام مردم زخم خورده و سرخورده از فساد را بهبود بخشد. لذا به ایشان تاکید می‌کنیم چشم امید مردم در این زمینه به عدالت شما دوخته شده است و بکوشید که سرمایه اعتماد مردم را از دست ندهید و ارجح این است که این قانون از شخص جنابعالی و مدیران قوه قضائیه آغاز شود و به سایر قوا نیز تعمیم پیدا کند و هر از چندگاهی گزارشی به مردم در این زمینه بدهید. در نهایت امیدواریم اجرای این قانون بتواند به فساد در سیستم دولتی پایان دهد.

پاسخ دادن