واکنش اردوغان به اقدام اتحادیه اروپا علیه مادورو

اردوغان
اقتصاد برتر

اردوغان ، اتحادیه اروپا را به سرنگونی مادورو رییس جمهور فعلی ونزوئلا که به تنها دو هفته از سوگند وی بعنوان رییس جمهور این کشور می گذرد متهم کرد.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۶ بهمن ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ، طی هفته های اخیر با توجه به آشوب های پیش آمده در ونزوئلا که نشأت گرفته از دخالت های آشکار کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا می باشد. خوآن گوایدو، را بعنوان رهبر مخالفان مادورو، رییس جمهور کنونی ونزوئلا را دستاویز قرار داده اند.

از زمان به اوج رسیدن بحران اقتصادی در ونزوئلا شرایط برای اقدامات مداخله جویانه از سوی غرب در این کشور فراهم شده است. به طوری که هر روز مخالفان و موافقان مادورو به صف آرایی در برابر یکدیگر به خیابان ها هجوم آورده اند.

طی این آشوب های داخلی، ارتش حمایت خود از مادورو را اعلام کرده است، اما غرب دست از تلاش برای جلب حمایت مقامات بلندپایه ارتش این کشور از رهبر مخالفان به منظور دستیابی به اهداف سیاست های مداخله جویانه شان برنداشته است.

ترامپ بعنوان سردمدار اصلی این مداخلات همواره به تشویق مخالفان مادورو برای آشوب های هرچه بیشتر می پردازد و البته با به رسمیت شناختن گوایدو ، حتی پا را فراتر گذاشته و گفته است که گزینه نظامی برای برکناری مادورو همچنان روی میز است.

هرچند آمریکا و اتحادیه اروپا پیش از این با ادامه فشارهای اقتصادی مانند بلوکه کردن دارایی ونزوئلا از جمله ذخایر طلای این کشور و نیز تحریم نفتی نهایت تلاش خود را بکار برده اند تا فردی مسند قدرت را بدست بگیرد که به نفع آنان باشد اما همچنان مادورو برای حفظ سمت خود بعنوان رییس جمهور این کشور مقاومت کرده است.

البته آلمان نیز ساعاتی قبل رسما اعلام کرد که خوان گوایدو ، رهبر اپوزیسیون را بعنوان رییس جمهور ونزوئلا به رسمیت می شناسد اما الیور پیپر، کارشناس آمریکای لاتین در دویچه وله می گوید: تردید دارم که فشار دیپلماتیک بر کاراکاس بتواند تغییری را در حکومت این کشور ایجاد کند.

البته کشورهایی همچون روسیه، چین، ایران و ترکیه همواره حمایت خود را از رییس جمهوری کنونی ونزوئلا اعلام کرده اند و مخالف هرگونه مداخله کشورهای غربی در سیاست های دیپلماتیک این کشور هستند.

اردوغان در واکنش به مداخلات اتحادیه اروپا نیز گفت: “از یک سو می گویید: دموکراسی، دموکراسی، دموکراسی و صندوق رأی ، صندوق رأی، صندوق رأی و در ادامه به خود اجازه می دهید دولت (ونزوئلا) را با خشونت و نیرنگ سرنگون کنید.”

مادورو نیز در واکنش به آمریکا گفت: ” اگر خیلی دلتان به حال مردم ونزوئلا می سوزد، بهترین کمک به آنان این است که تحریم های اقتصادی علیه ما را لغو کنید.”

پاسخ دادن