واکنش تهران به نشست شورای امنیت درباره آزمایش موشکی ایران

نمایندگی ایران در سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: همه فعالیت های مرتبط با موشک بالستیک ایران کاملاً در انطباق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است در حالی که آمریکا این قطعنامه را به صورت کامل نقض کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر به نقل ازخبرگزاری فرانسه، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، از شورای امنیت خواست تا آزمایش اخیر موشکی بالستیک ایران را محکوم کند و آن را «خطرناک و نگران‌کننده» و نقض یک قطعنامه سازمان ملل دانست.

شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه ۱۳ آذر به درخواست فرانسه و بریتانیا پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد تا موضوع آزمایش موشک میان‌برد بالستیک توسط ایران در روز شنبه را بررسی کند.

آمریکا، فرانسه و بریتانیا انجام این آزمایش را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌دانند که در سال ۱۳۹۴ در تایید توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با تهران صادر شد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در بیانیه‌ای گفته است: «آزمایش موشکی بالستیک اخیر ایران خطرناک و نگران‌کننده است، ولی غافلگیرکننده نبود».

هیلی افزود: «جامعه بین‌المللی نمی‌توانند هر وقت که ایران این چنین عیان قطعنامه‌های شورای امنیت را نادیده می‌گیرد چشم خود را ببندند».

وی اظهار داشت: «اگر شورای امنیت در زمینه حساب پس دادن ایران جدی باشد و قطعنامه را به اجرا بگذارد، بعد به صورت حداقلی باید بتوانیم این آزمایش موشکی تحریک‌آمیز را به اتفاق آراء محکوم کنیم».

کشورهای اروپایی و آمریکا که در خصوص برجام اختلاف‌نظر دارند، موضع واحدی درباره فعالیت‌های موشکی تهران اتخاذ کرده و آزمایش اخیر را محکوم کرده‌اند.

در همین رابطه، کارن پیرس، نماینده بریتانیا در سازمان ملل، پیش از نشست شورای امنیت گفت: «این رفتاری متضاد با (قطعنامه) ۲۲۳۱ بوده و مایه نگرانی شورای امنیت است».

وی افزود:‌ «ما به دنبال این هستیم که دقیقا بدانیم چه اتفاقی افتاده است و سپس درباره اینکه چطور باید آن را تببین کرد قضاوت کنیم».

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز سه شنبه ۱۳ آذرماه در واکنش به نشست شورای امنیت در خصوص آزمایش موشکی اخیر ایران گفته است که برنامه موشکی جمهوری اسلامی مغایرتی «با قطعنامه شورای امنیت» ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این نشست گفته است: «ما در برنامه دفاعی موشکی خود هیچگونه مغایرتی با هیچ قطعنامه شورای امنیت نمی‌بینیم و اگر کسانی چنین ادعایی دارند یا با قطعنامه ۲۲۳۱ آشنایی ندارند و یا اینکه بدون توجه به مفاد این قطعنامه، صرفاً قصد فضاسازی و ایجاد حساسیت و تنش علیه ایران را دارند که در هر دو حالت، جمهوری اسلامی ایران چنین رویکردی را محکوم کرده و آن را غیرسازنده و ناکارآمد می‌داند.»

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از ایسنا، نمایندگی ایران در سازمان ملل در بیانیه‌ای با اشاره به نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت درباره ایران اعلام کرد: همه فعالیت های مرتبط با موشک بالستیک ایران کاملاً در انطباق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است در حالی که آمریکا این قطعنامه را به صورت کامل نقض کرده است.

در این بیانیه آمده است: معرفی برنامه موشکی ایران به عنوان اقدامی ناسازگار با قطعنامه مذکور یا تهدیدی منطقه ای، یک سیاست فریبکارانه و خصمانه از طرف آمریکا است.

به رغم معرفی خود به عنوان یک کشور قانون‌مدار و حافظ حاکمیت قانون در سطح بین‌المللی، آمریکا به صورت تناقض‌آمیزی «دکترین خروج از سازمان‌ها و موافقتنامه‌های بین‌المللی» را در پیش گرفته است. خروج غیرقانونی آن از برجام که توسط قطعنامه ۲۲۳۱ تأیید شده است، فقط یک نمونه است.

بدتر اینکه، آمریکا نه تنها آشکارا همه کشورها را مجبور به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ می‌کند، بلکه آنها را تهدید می‌کند که در صورت اجرای آن مجازات خواهند شد. از قضا، این همان قطعنامه ای است که توسط خود آمریکا تنظیم و به اتفاق آراء، از جمله رأی مثبت خود این کشور تصویب شده است.

آمریکا تلاش دارد با ارائه اطلاعات ساختگی و مخدوش و نیز استناد به معیارهای نامرتبط، نوعی ابهام و آشفتگی در تفسیر مفاد مربوطه قطعنامه ۲۲۳۱ ایجاد و از آن علیه ایران سوء استفاده کند.

این سیاست منافقانه و گستاخانه آمریکا نشان می دهد که رهیافت آن تا چه اندازه خصمانه و غیرصادقانه و استدلالهای فنی و حقوقی آن تا چه اندازه غیرمعتبر و نامرتبط است.

ایران هرگونه تفسیر خودسرانه مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ را که در آن از ایران خواسته شده است صرفاً از انجام هرگونه فعالیت موشک بالستیک «طراحی‌شده برای حمل کلاهک هسته‌ای» خودداری کند، قاطعانه رد می‌کند.

به عنوان یک توانمندی دفاعی متعارف، برنامه موشکی ایران انحصارا برای حمل کلاهک‌های متعارف طراحی‌شده و در نتیجه هیچ یک از موشک‌های بالستیک آن برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند. ایران هیچ وقت در پی کسب سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود.

مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ کاملا روشن و عاری از هرگونه ابهام است. این قطعنامه برنامه مشروع موشک بالستیک متعارف ایران یا فعالیت های مرتبط آن را ممنوع یا محدود نمی کند. بنابراین، فعالیت های مربتط ایران، نه تنها ناسازگار با قطعنامه مذکور نیست، بلکه خارج از شمول آن است.

برنامه موشکی ایران یک قابلیت دفاعی موثر و بازدارنده در مقابل تهدیدات خارجی است. تحت حقوق بین‌الملل، کسب و تولید موشک بالستیک برای حمل سلاح متعارف حق ذاتی هر کشوری است و ایران نیز از این قاعده مستثناء نیست.

آمریکا باید سوء استفاده از شورای امنیت برای پیشبرد مقاصد شیطنت آمیز خود علیه ایران را متوقف کند و به جای ایراد اتهامات بی‌پایه به ایران مبنی بر انجام اقدامات ناسازگار با قطعنامه ۲۲۳۱، به اجرای همین قطعنامه تن در دهد.

به گزارش اقتصاد برتر به نقل از پایگاه النشره، نماینده کویت در سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت: در شورای امنیت اجماعی در خصوص موضوع آزمایش موشکی ایران که در جلسه امروز شورای امنیت مطرح شد، وجود ندارد.

منصور العتیبی در جمع خبرنگاران گفت: اجماعی میان اعضای شورای امنیت در خصوص آزمایش موشکی ایران وجود نداشت.

نماینده کویت در سازمان ملل متحد که کشورش عضو غیر دائم شورای امنیت است، افزود: طرح موضوع آزمایش موشکی ایران در شورای امنیت هیچ نتیجه ای در بر نداشت. هیچ بیانیه یا قطعنامه ای در این خصوص صادر نشد و توافقی نیز برای چگونگی پیگیری این موضوع صورت نگرفت.

گفتنی است که آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته بود آزمایش موشکی ادعایی از سوی ایران را محکوم کند.

پاسخ دادن