واکنش قاسمی به ادعای پومپئو درباره آزمایش موشکی ایران

اقتصاد برتر

مایک پومپئو در بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا روز شنبه ۱۰ آذرماه منتشر کرد، گفته است آزمایش این نوع موشک که قادر است بخش‌هایی از خاک اروپا و کل خاورمیانه را هدف قرار دهد نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ آذر ۹۷

به گزارش اقتصاد برتر، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که ایران اخیرا یک موشک بالستیک با برد متوسط آزمایش کرده است که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد.

قاسمی: هیچ قطعنامه‌ای برنامه موشکی و یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به ادعای مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا که آزمایش های موشکی ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دانست، اظهار داشت: برنامه موشکی ایران ماهیت دفاعی دارد و بر اساس نیازهای کشور طراحی می شود.

قاسمی خطاب به وزیر امور خارجه آمریکا افزود: جالب و البته مضحک آنجاست به قطعنامه ای استناد می کنید که با خروج یک‌جانبه و غیر قانونی‌تان از برجام نه تنها خود آن را نقض کرده‌اید بلکه دیگران را هم به نقض آن تشویق و یا حتی اگر آن را اجرا کنند تهدید به تنبیه شدن و تحریم می‌کنید.

قطعنامه ۲۲۳۱ چه می‌گوید؟

اما واقعیت پیرامون قطعنامه ۲۲۳۱ چیست؟ آیا مطابق با این قطعنامه ایران از انجام فعالیت‌های موشکی که به تصریح دوست و دشمن صرفا جنبه بازدارنده و دفاعی دارد، منع شده است؟

در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، در دو سطح به بحث موشکی پرداخته شده است؛ اول آنکه محدودیت‌ها علیه نقل و انتقال تجهیزات موشکی به ایران تا پایان یک دوره هشت ساله ادامه یابد و دوم آنکه شورای امنیت به ایران توصیه نموده است که از توسعه موشک‌های بالستیکی که توانایی حمل سلاح های هسته ای را دارند خودداری نماید.

بنابراین در قطعنامه ۲۲۳۱ صرفا در قالب توصیه‌ای به بحث توان موشکی ایران اشاره شده و هیچگونه الزام و اجباری در آن قید نشده است؛ در این قطعنامه ضمن اعمال محدودیت ۸ ساله برای ورود و خروج مواد و ابزار مرتبط با ساخت موشک به ایران، به مسئولان کشورمان توصیه شده که از توسعه برنامه موشکی بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای، اجتناب کنند؛ به عبارت دیگر، لحن قطعنامه ۲۲۳۱ در رابطه با برنامه موشکی ایران غیرالزام آور است و ضمانت اجرایی درباره آن وجود ندارد.

در قطعنامه ۲۲۳۱ و در بخشی که ذیل ماده ۷ منشور قرار دارد اشاره ای به صنایع متعارف نظامی ایران و موشک های بالستیک این کشور نشده است. این قطعنامه در پیوست دوم صرفا از ایران “درخواست” کرده که هیچ فعالیتی در ارتباط با موشک های بالستیکی که “برای برخورداری از قابلیت حمل سلاح های هسته ای طراحی می شوند” صورت ندهد. ایران می گوید که چون بنا ندارد از سلاح های متعارفش برای حمل سلاح هسته ای استفاده کند، این بند از درخواست شورای امنیت عملا بلا موضوع است.

در صورتی که ایران این درخواست را اجرا نکند، آیا توافق جامع را نقض کرده است؟
موضوع درخواست شورا از ایران در ارتباط با موشک های بالستیک در سند توافق جامع و در قطعنامه ۲۲۳۱ ذیل ماده ۴۱ گنجانده نشده و صرفا در بخش پیوست قطعنامه آمده و به لحاظ فنی یک درخواست غیرالزام آور است. بنابراین اجرا نکردن آن از سوی ایران نقض توافق جامع اتمی نیست و به دلیل اینکه جزو تعهدات ایجاد شده برای ایران از سوی شورای امنیت هم نیست، اجرا نکردن آن نقض فاحش قطعنامه محسوب نمی شود.

شاید به همین سبب، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل در تاریخ ۶ تیر ۹۶ در جلسه استماع کمیته تخصیص بودجه کنگره آمریکا، اذعان کرد که «خیلی دلمان می‌خواست شورای امنیت، ایران را بخاطر فعالیت‌های موشکی تحریم کند اما نمی‌توانیم».

ایران اعلام کرده که موشک‌های تولیدی‌اش قابلیت حمل سلاح هسته‌ای ندارد و از این رو، فعالیت‌های موشکی‌اش ناقض قعطنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیست.

به رغم اینکه کشورهای اروپایی در سیاستی مخالف آمریکا گفته‌اند مادامی که ایران به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند به آن پایبند خواهند بود، ولی در عین حال از برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

در همین زمینه، فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه روز ۱۰ مهر گفته بود که برنامه ایران برای تولید موشک‌های بالستیک هسته‌ای یک «تهدید» است، و همچنین از نفوذ تهران در منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرده بود.

آلمان نیز در موقعیت‌های مختلف از اقدامات ایران در زمینه توسعه برنامه موشکی‌اش انتقاد کرده است.

خروج آمریکا از برجام نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است نه آزمایشات موشکی ایران

 خروج ترامپ از توافقی که در بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ شامل چین، فرانسه، روسیه، آمریکا، بریتانیا و آلمان منعقد شده بود به معنای دهن‌کجی به قراردادهای بین المللی است، همچنین باید اذعان کرد که اقدام آمریکایی ها خلاف روند صدور قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و در واقع این قطعنامه نقض شده است.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن