ورزش را آلوده نکنیم!

ورزش جنجالی
اقتصاد برتر

از دیرباز یکی از شاخصه های ورزش و قهرمانان ورزشی در ایران اخلاق مداری پهلوانان قدیم بوده است و پیشکسوتان در اذهان مردم بعنوان الگوهای خوشنامی بوده اند که مورد اعتماد مردم جامعه بوده اند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۱ اردیبهشت ۹۸

هرگاه مشکل اجتماعی پیش می آمده است، به دلیل اعتمادی که به جوانمردی این قشر از جامعه وجود داشته به ایشان متوسل می شدند تا مشکل را برطرف سازند. اما در جامعه امروز،متأسفانه با حرفه‌ای شدن ورزش‌ در بسیاری از رشته ها ، به دلیل آنکه ورزشکاران و البته مدیران و مربیان آنان تنها به ورزش بعنوان منبع درآمدی کلان نگاه می کنند دیگر نه تنها اعتمادها از میان رفته بلکه وجود باندبازی ها و بداخلاقی ها و انواع توهین ها باعث شده است تا دیگر ورزش و ورزشکاری از ارج و قرب همیشگی نزد جامعه برخوردار نباشد.

این روزها شاهد بسیاری از شرط بندی ها بین جوانان هستیم و قماری که در این راه می کنند باعث از هم پاشیدن کانون خانواده هایشان و حتی زیان قابل توجه مادی است که گریبانگیر آنان شده است.

نمونه بداخلاقی های اخیر مانند دعواها و بروزخشونت هایی که در هفته گذشته در استادیوم آزادی شاهد آن بودیم نیز شاهدی بر این مدعاست. وقتی فحاشی و عربده کشی در میان طرفداران ورزشی مانند فوتبال آنچنان بالا می گیرد که انگار می کنی شاهد شورشی داخل شهری هستی و برخی به قصد کشت یکدیگر را مورد ضرب و شتم قرار می دهند، آن هم فقط به دلیل آنکه نتیجه دلخواه نصیب تیم مورد علاقه شان نشده است … یا جوانان تماشاچی فوتبال که به دلیل اوردوز مواد مخدر دچار مرگ می شوند! دیگر جای شک باقی نمی ماند که این رفتارها هرگز درخور یک جامعه ورزش دوست نیست…

یا رفتاری که با مربیان خارجی فوتبال در بدو ورود بعنوان یک ستاره بی نظیر و متخصص در امر فوتبال و بهترین و سرآمدترین مربی! صورت می گیرد و در انتها تنها به دلیل آنکه تیم مربوطه درچند بازی برد نداشته است، آنان را از عرش به فرش می آورند و هرآنچه دل تنگشان می خواهد به آنان می گویند.

این رفتارها با فردی خارجی که به کشورمان می آید تا ابد در ذهنش حک می شود و زمانی که صحبت از ایران و جامعه ایرانی به میان می آید از تمام رفتارهایی که به نظرش عجیب می آمده و بی قانونی محض بوده ،داد سخن سرخواهد داد که چه و چه…

وقتی  وینفرد شفر رسما از مربیگری کنار گذاشته می شود و بلافاصله از ورود وی و پسرش برای حضور در سر تمرین تیمی که تا همین دیروز مربیگری آن را بعهده داشته جلوگیری می شود! و فیلم این رفتار توسط پسرش ضبط می شود… قطعا تیم یاد شده باید جریمه هنگفتی نیز به وی تقدیم کند! چرا که شفر هنوز تسویه حساب مبلغ قراردادش را انجام نداده است.

همانطور که چند سال پیش نیز رفتاری مشابه با مربی پرتغالی تیم پرسپولیس انجام شد و جریمه کلانی هم به وی پرداخت شد.

به این ترتیب نه تنها خسارت معنوی بسیاری از نظر خدشه دار شدن چهره جامعه ایرانی نزد خارجی ها به بار می آید بلکه تبعات زیانهای مادی را نیز باید به جان بخریم.

با این امید که به دنبال ورزشی سالم و پاک و به دور از باندبازی و رانت خواری و پولشویی و قمار باشیم.

*اکرم صدیقی.سردبیر سایت

پاسخ دادن