وزارت خارجه غایب تحولات شمال آفریقا

اقتصادبرتر

فرح خادم المله خبرنگار – تحولات سیاسی و نظامی در شمال آفریقا به خصوص در لیبی، الجزایر و سودان هر روز دستخوش تحولات جدیدی است که مسئولان و مردم ایران کمتر در جریان پشت پرده های آن هستند .

تهران – اقتصادبرتر – ۳۱ فروردین ۹۸

 شواهد نشان می‎دهد در سودان عربستان سعودی و امارات پشت صحنه تمامی تحولات را در دست دارند و فرماندهان نظامی که امور کشور را به دست گرفته‎اند عمدتا از نیروهای وابسته به عربستان در جنگ آل سعود علیه مردم یمن بوده و هستند . در لیبی نیز ژنرال حفتر که به قذافی دوم معروف است با حمایت عربستان و امارات علیه حکومت مرکزی و فرماندهی جبهه غرب به ریاست فائزالسراج نخست وزیر و رئیس دولت وفاق ملی شورش کرده است . نیروهای ژنرال حفتر موسوم به ارتش ملی لیبی در تلاش اند تا دولت مرکزی لیبی را سرنگون کرده، و طرابلس را به تصرف خود در آورند. امارات متحده عربی و عربستان سعودی از ژنرال حفتر در لیبی که عامل بحران اخیر در این کشور است قویا حمایت می کنند . در الجزایر عبدالعزیر بوتفلیقه رئیس جمهوری سابق هفته گذشته پس از ۲۰ سال زمامداری، تحت اولتیماتوم ارتش و فشار اعتراضات مردمی مجبور به استعفا شد. بوتفلیقه ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی با وجود کهولت سن (۸۲ ساله) و داشتن بیماری اعلام کرده بود برای پنجمین بار نامزد حزب جبهه آزادی بخش ملی الجزایر در انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد لذا این موضوع موجب شد بسیاری از مخالفان وی به خیابان‎ها بیایند و اعتراض در سراسر این کشور شکل بگیرد. این ماجرا باعث شد انتخابات ریاست جمهوری الجزایر که قرار بود ۱۸ آوریل مصادف با ۲۹ فروردین ماه برگزار شود با کناره گیری بوتفلیقه، به تعویق بیفتد. در الجزایر نیز آمریکا و متحدانش نفوذ کرده به گونه‏ای که احمد قائد صالح فرمانده ارتش الجزایر فاش ساخت قدرت‎های بزرگ در تلاش هستند نقشه جهان عرب را بر اساس منافع خود، ترسیم کنند. وی گفت: اکنون مهم‏ترین مساله حفظ استقلال الجزایر و محافظت وحدت و یکپارچگی ملی در جهانی است که با چالش و تغییرات بزرگ مواجه است.

همزمان با تحولات شمال آفریقا وزیر خارجه امارات در واشنگتن با مشاور امنیت ملی ترامپ و همتای آمریکایی خود دیدار و درباره تحولات شمال آفریقا خصوصا حوادث لیبی و سودان تبادل نظر کرد.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: مایک پمپئو از عبدالله بن زاید آل نهیان به خاطر حمایت از تحولات منطقه تشکر کرد و بر حمایت آمریکا از امارات تاکید کرد. تمامی این تحولات نشان می‎دهد آمریکا، با کمک استعمارگران اروپا و متحدانش در شمال آفریقا در صدد اجرای انقلاب های مخملی در جهت منافع خود در این منطقه از جهان و یا به عبارتی تغییر نقشه منطقه در جهت منافع خود هستند .

این تحولات که هر روز اوج بیشتری می‎گیرد، در ایران بازتاب جدی نداشته است و وزارت امور خارجه نیز اقدام جدی در خصوص آن انجام نداده است . به عبارتی جمهوری اسلامی ایران غایب تحولات منطقه شمال آفریقاست در حالیکه تحولات این منطقه می‎تواند روی سرنوشت آینده منطقه تاثیر بسزایی داشته باشد. کمترین کاری که وزارت امور خارجه می‏توانست انجام دهد اینکه نقشه آمریکا برای شمال آفریقا و پشت پرده این تحولات را برای مردم تشریح کند و افکار عمومی جهان را نسبت به توطئه‏ های که آمریکا در منطقه پیگیری می‏کند را توجیه کند.

پاسخ دادن