وضعیت بحرانی در خوزستان؛ دستور تخلیه داده شد

فرماندار شهرستان اهواز گفت: ساکنین ۱۴ روستای حاشیه رودخانه های کرخه و دز در بخش مرکزی شهرستان اهواز نسبت به تخلیه منازل خود اقدام کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصابرتر به نقل از فارس، بامداد شنبه هفدهم فرودیماه، پس از اتمام جلسه مدیریت بحران استان خوزستان، شریعتی، استاندار خوزستان ضمن تائید و اعلام رسمی خبر تخلیه ۴ شهر سوسنگرد، حمیدیه‌، بستان و رفیع گفت: تخلیه این شهرها از افراد مسن و کودکان مدنظر ماست و مردم عزیز توجه داشته باشند که جوانان برای کمک به شهر خود و شهروندان، در این شهرها باقی بمانند.

وی همچنین گفت: خروجی سد کرخه با توجه به ورودی آن تنظیم می‌شود و هم‌اکنون به طور متوسط خروجی آب به ۲۴۰۰ مترمکعب بر ثانیه رسیده است.
شریعتی ساعتی پیش در گفت‌وگو با شبکه خبر سیما اظهار کرد: خروجی سد کرخه با توجه به ورودی آن تنظیم می‌شود و خوشبختانه یا متاسفانه هیچ تغییری نکرده و همچنان بالا است.
وی افزود: ظرفیت سدکرخه هم به تراز نهایی نزدیک می‌شود و راهی جز این نداشتیم که لااقل خروجی را معادل آورد ورودی کنیم تا بتوانیم سد را به همین وضعیت نگه داریم.
استاندار خوزستان گفت: اگر به تراز نهایی برسیم و سیلاب دیگری باشد، هر مقدار که ورودی داشته باشیم به همان مقدار هم خروجی خواهیم داشت، که این اثرات بسیار زیانبار و غیرقابل پیش‌بینی برای پایین دست خواهد داشت.
وی افزود: به همین علت ما نهایت انعطاف را نشان داده‌ایم و راهی جز این نداشتیم که خروجی را به ۲۴۰۰ مترمکعب برثانیه کنیم و تلاش می‌کنیم که شرایط فعلا در همین وضعیت نگه داریم تا بعد اگر ورودی کاهش پیدا کرد، بتوانیم یک ظرفیت خالی برای سیلاب‌های بعدی ایجاد و پس از آن به تدریج خروجی را کاهش دهیم.
شریعتی گفت: روستاهای پایین دستی در شهرهای شوش، حمیدیه و دشت‌آزادگان را تخلیه کرده‌ایم و اعلام کردیم که بستان را هم تخلیه کنند و همچنین هم‌اکنون جلسه شورای تامین استان در حال برگزاری است.
وی افزود: اعلام خطر و آماده باش برای شهرستان های حمیدیه سوسنگرد انجام شده و تا چند ساعت آینده برای سوسنگرد و حمیدیه هم تصمیم‌گیری خواهیم کرد، چون با توجه به عدم افت ورودی و خروجی بالا که مستمر بوده و دو هزار متر مکعب بر ثانیه چند روز ادامه داشته و مجبور شدیم به ۲۴۰۰ مکعب بر ثانیه برسانیم .
استاندار خوزستان در پایان گفت: در چند ساعت آینده برای حمیدیه و سوسنگرد تصمیم گیری خواهیم کرد.

جمال عالمی نیسی با اشاره به اینکه این روستاها در معرض خطر سیلاب قرار دارند، اظهار داشت: ساکنین روستاهای حلاف یک،حلاف ۲، حلاف ۳، بروایه آلبو ثنوان، بروایه عمیر،بروایه یوسف،قلعه سحر،چپسه کوچک،چپسه بزرگ،سید یوسف، عشاره بزرگ،عشاره کوچک در حاشیه رودخانه کرخه و ۲ روستای طواهر و ام عگله بیت سعید در حاشیه رودخانه دز بخش مرکزی نسبت به تخلیه منازل خود اقدام کنند.

وی ادامه داد:امکانات تخلیه و اسکان روستاییان توسط بخشداری مرکزی و جمعیت هلال احمر اهواز تامین می شود.

 فرماندار شهرستان اهواز پیش از این نیز دستور تخلیه بخش غربی شهر الهایی را صادر کرده بود.

پاسخ دادن