وضعیت مبهم و گیج کننده برگزیت

ابهام برگزیت
اقتصادبرتر

رویترز نوشت: سیستم های معاملاتی اتوماتیک که در بازار ارز جهانی روزانه،  ۵/۱ تریلیون دلار (£ ۳،۹ تریلیون) تجارت می کنند، با پر سر و صدا نشان دادن تلاش های انگلیس در ماجرای برگزیت،  تلاش می کنند تا پوند را در برابر استرلینگ گران تر و پرریسک تر جلوه دهند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۸فروردین ۹۸

سه بار تلاش نخست وزیر انگلیس،ترزامی برای خروج برنامه ریزی شده انگلیس از اتحادیه اروپا در بروکسل به دلیل مخالفت های پارلمان این کشور با شکست مواجه شده است. این برنامه ریزی ها برای دستیابی به جدایی از اتحادیه اروپا به پرسش های مطرح شده از این قبیل که چه کسی مسئول است و چه زمانی و چگونه، البته اگر بریتانیا بطور جدی این اتحادیه را ترک کند پاسخ داده است.

در حکومت انگلیس قدرت به گونه ای تقسیم شده است که پارلمان هم به دو بخش برای نبرد قدرت تقسیم می شود و گاهی پارلمان از طریق حقوق قدرتنمایی می کند و گاه از طریق اخبار و نقش خبرخوان هاست که می توانند در تصمیم گیری ها دخالت کرده و پیش از تصمیم گیری در اجرای طرح تجاری برگزیت تأثیرگذار باشند.

نیل جونز، رئیس صندوق هزینۀ صندوق های بیمه در لندن، می گوید: “سیگنال های مباحث مربوط به سرفصل های برگزیت نشان می دهد که این تحولات بطور روزانه بر تمامی عناصر مربوط به معاملات ارزی تاثیرگذار بوده و آن را متحول می کنند.

خبرخوان ها در بخش تجاری بانکها و در بین مدیران دارایی ها به سرعت رشد کرده اند و انقلاب گسترده ای ایجاد کرده اند به طوری که ماشین ها جایگزین معامله گران انسانی شده اند و با کاهش هزینه ها سرعت انجام معاملات را تا میلیون ها رقم افزایش داده اند.

برخی از مدل های تجاری کامپیوتر به طور سنتی برای پردازش داده های اقتصادی یا اظهارات سیاست گذاری بانک های مرکزی طراحی شده اند تا تحلیل های فصل دوم اخبار و یا طوفان های توییتری را قبل از اجرای سفارش خرید یا فروش انجام دهند.

مشکل رایانه ها این است که داستان برگزیت باعث شده است تا پردازش سرتیترهای مربوط به این موضوع برای اخبار مربوطه طولانی و دشوار بشود. به عنوان مثال، رویترز روزانه بیش از ۴۰۰ خبرخوان درباره برگزیت در هفته های اخیر منتشر کرده است که از حدود ۱۵ مورد در سیاست های بریتانیا پیشی گرفته است.

همچنین بلومبرگ نیز گزارش داده است که از پاییز سال قبل میزان اخبار مربوط به برگزیت چهاربرابر شده است.

*سیگنال های دستی

در حال حاضر روش های ناعادلانه پارلمان بریتانیا در مرکز سیاستگذاری قرار دارد و افرادی که به طور معمول در یک مدل تجاری کامپیوتری حضور ندارند، به طور ناگهانی در مرکز توجه قرار می گیرند.

از آنجا که ارزش پول به تحولات حساس است حتی یک سیگنال دستی هم می تواند قیمت آن را تحت تأثیر قرار دهد.

داده ها در مورد تقسیم الگوریتم ها در تجارت استرلینگ بسیار دشوار است، این امر احتمالا گرایش های گسترده تری را نشان می دهد – حدود ۷۰ درصد از سفارشات در تمام ارزها در پلت فرم EBS، یک محل تجاری بزرگ، از طریق الگوریتم ها ارائه می شود.

هیچ اطلاعات رسمی در رابطه با اینکه سهم تجارت خارجی در ارز خارجی توسط خبرخوان ها قابل پرداخت است، وجود ندارد، اما سه معامله گر ارزی در بانک های لندن تخمین زده اند که آن کمتر از ۱۰ درصد است.

با توجه به پیچیدگی برگزیت، این نسبت در حال حاضر برای فروش استرلینگ حتی ارزان تر است.

به گفته یکی از معامله گران در یک بانک سرمایه گذاری بزرگ انگلیس، برخی از وجوه صندوق های سرمایه گذاری به طور کلی از تجارت استرلینگ کنار گذاشته شده اند، زیرا مدل های معمولی که به آنها اعتقاد دارند در شرایط فعلی کار نمی کنند.

وی گفت که مدل های آنها بر اساس داده های اقتصادی و انتظارات برای تغییرات نرخ بانک مرکزی انگلستان است، اما در حال حاضر این اخبار سیاسی هستند که تحولات برگزیت را هدایت می کنند و نه داده های اقتصادی.

این فرد معامله گر از عنوان کردن نام خود خودداری کرد و گفت مجاز نیست بطور عمومی از مشتریان خود اطلاعاتی را فاش کند .

برخی از بانک ها تضمین می کنند که تجارت پوند به طور کامل از طریق ماشین ها صورت نخواهد گرفت، در حالی که بانک های دیگر از محدوده های تجاری محدود استفاده می کنند تا از زیان های بزرگ جلوگیری کنند.

دیوید لی، رئیس جهانی تجارت الکترونیک در بانک دویچه، گفت: “اگر شما بجای ما بودید و با توجه به پیچیدگی داستان برگزیت، واقعا تمایل داشتید که باز هم همه معاملات به طور اتوماتیک به انجام برسد و خطرات مادی که در پی دارد را به جان بخرید؟ “احتمالا نه.”

*آشفتگی و ریسک ناهماهنگی ها

بازارسازان که با ارائه پیشنهاد خرید و فروش ارز در حساب خود، از الگوریتم برای تعیین پیشنهادات استفاده می کنند با پیچیده شدن داستان برگزیت دچار سردرگمی شده اند چرا که با مشکلات بیشتری روبرو هستند.

به منظور کاهش ریسک معامله گران در بکارگیری اشتباه یک علامت در الگوریتم های برنامه نویسی در خصوص قیمت خریداری شده، قیمت پیشنهادی و قیمت فروش، پیشنهادهایی نیز ارائه شده است.

اما توزیع گسترده تر باعث می شود که قیمت آن در پوند گرانتر شود. رابرت ترنر، معامله گر کمی، در بازار های کپیتال می گوید میانگین هزینه معاملاتی، برای استرلینگ در ۱۰ میلیون بلیط معمولی هفته گذشته به قیمت ۲.۹ پوند از  قیمت ۱.۹ پوند در ماه اکتبر افزایش یافت.

“این نشان می دهد که قیمتها در بهترین زمان انجام معامله استرلینگ در هفته گذشته باز هم خیلی وضعیت بدتری نسبت به شرایط بد معامله در یک هفته عادی بود.”

به این ترتیب حجم سرمایه گذاری از سوی سرمایه داران کاهش می یابد و همچنان در انتظار می مانند تا نمایش های سیاسی پایان یابد و از تأثیرات آن در امان باشند چرا که همیشه این سرمایه گذاران در حاشیه هستند. بر اساس گزارشها ، میزان مبلغ نقدینگی روزانه یکی از معامله گران اصلی معاملات ارز، برای استرلینگ در ماه فوریه حدود ۶۵ میلیارد دلار بوده است که این مبلغ نسبت به زمان قبل از رفراندوم در ماه ژوئن ۲۰۱۶ حدود ۳۵ درصد کمتر از ۱۰۰ میلیارد دلار قبل معامله شد.

در عین حال تثبیت استرلینگ ، در حال حاضر نسبت به دو سال گذشته در بالاترین سطح قرار دارد و طی کمتر از سه ماه پایانی فوریه بیش از سه برابر شده است. با وجود آنکه نوسانات در جاهای دیگر کاهش یافته است اما به طور کلی، استرلینگ در برابر دلار به میزان ۱۳ درصد کاهش یافته است چرا که بریتانیایی ها برای خروج از اتحادیه اروپا رای دادند اما جهت یابی آینده بازار به اشتباه انجام شده است.

بوفورد اسکات، شریک مدیریتی یک دفتر خانوادگی در لندن در مدیریت کپیتال استلراکس  Stelrox Capital Management، فعالیت دارد می گوید: در طول رفراندوم در باره برگزیت پول هنگفتی به دست آورده است، وی همچنین گفت تا به امروز که همه تحولات اقتصادی را برگزیت و رفراندوم پیرامون آن هدایت کرده است.

اسکات گفت: “تجارت پوند با آشفتگی و ریسک پذیری ناشی از ریسک ناشی از آن مواجه است و منجر به گسترش این آشفتگی در بازارها می شود و به طور کلی رکود را در بازار ها ایجاد می کند بخصوص بازارهایی که از استراتژی های سیستماتیک پیروی می کنند دیگر سودآور نخواهند بود .”

*اکرم صدیقی- سردبیرسایت

پاسخ دادن