پرونده بورس در انتها

بهترین و بدترین بازار سهام سال ۲۰۱۸

شاخص بورس در چند هفته گذشته با نوسان متمایل به افت همراه بود و کاهش شاخص در آخر هفته گذشته با ۲۴۶۷ واحد عقب نشینی به اوج رسید. 

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ اسفند ۹۷

احمد خادم المله – مدیرمسئول – این روزها که به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم غالب سهام های حقوقی به دلیل نیاز به پول بیشتر برای مدیریت افزایش هزینه های پایان سال خود بتدریج از بازار خارج و حقیقی ها که پول بیشتری به دست آورده اند وارد بازار می شوند.

حقوقی‌ها بیشتر تمایل دارند اقدام به تسویه اعتبار و ثبت عملکرد پایان سال خود از طریق شناسایی سود و معاملات درون گروهی کنند که تاثیر آن عقب ‌نشینی خریداران سهام آنها در بازار است.

بازار سهام در روزهای پایانی سال از ویژگی های خاصی بهره مند است که لازم است حقیقی ها بیش از پیش به آنها توجه کنند تا پایان سال را با زیان سپری نکنند. در این ایام سهام های بزرگ کمتر جابجایی پولی دارند و پول بیشتر به سمت سهام های کوچک و محدود می رود. در روزهای پایانی سال معمولا معاملات ، کم حجم و آرام است و تک سهم‌ها برای فعالان بازار تنها دلگرمی محسوب می شود.

کاهش نقدینگی در بازار سرمایه از عواملی است که این روزها مقدار عرضه نسبت به تقاضا را بیشتر کرده و از عوامل تاثیر گذار اصلی در افت شاخص سهام و کاهش معاملات در بورس است.

بسیاری از سهامداران حقیقی یا حقوقی در این روزها برای دست یافتن به نقدینگی اقدام به فروش سهام خود می‌کنند که این موضوع در کلیت بازار تأثیر بسزایی دارد.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال کارگزاری‌ها به پایان سال مالی نزدیک شده و مشتریان آنها حداکثر تا ۲۰ اسفند تسویه حساب خواهند کرد. این موضوع که روال هر سال بازار سرمایه است باعث می شود مقدار عرضه‌ نسبت به تقاضا در بورس و فرابورس افزایش یابد و قیمت سهم ‌های بسیاری با کاهش مواجه  می شود.

البته علیرغم سردی بازار بورس در روزهای پایانی سال نمادهایی هستند که به دلایل خاص با افزایش رشد شاخص مواجه اند که تشخیص آنها برای فعالان عادی بازار دشوار است لذا افراد عادی باید مراقب ریسک معاملات در این نوع سهام باشند و بدون تحقیق و اطلاع اقدام به خرید نکنند.

در مجموع روزهای پایانی سال روزهای پر ریسک برای فعالان عادی و روزهای پر سود برای حقوقی ها خواهد بود و لازم است فعالان غیر حرفه ای مراقب ویژگی این روزهای بازار سرمایه در معاملات پایانی بازار باشند.

پاسخ دادن