پشت پرده  انتخابات آمریکا و فرانسه

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-07-14 05:59:35Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

امیر حسین خادم المله-جانشین مدیر مسئول-یکی از  رمزآلود ترین موضوعات در تحولات بین المللی سال گذشته، موضوع دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و فرانسه بود.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۶ اسفند ۹۶

موضوعی که مطبوعات آمریکا و فرانسه فراوان به آن پرداختند، اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و فرانسه. انتخاباتی که نتیجه آن ریاست جمهوری دونالد ترامپ و امانوئل ماکرون بود.

انتخابات آمریکا، جایی که رسانه های با نفوذ این کشور از جمله سی ان ان و  واشنگتن پست، دو مخالف جدی ترامپ به صورت روزانه و هفتگی از دخالت روسیه در انتخابات حتی یک سال پس از آن سخن  می گویند و رابرت مولر رئیس اف بی آی در حال رمزگشایی پرونده  دخالت بیگانگان در انتخابات آمریکا است. آمریکایی ها که خود سردمدار دخالت در انتخابات کشورهای دیگر هستند امروز به چالش خودساخته گرفتارند و این واقعیت برای کشوری مثل آمریکا بسیار گران تمام شده است. پرونده ای که  می تواند ریاست ترامپ بر کشور بزرگی مثل آمریکا را همچون ریچارد نیکسون پایان دهد .

نیکسون با رسوایی واترگیت استعفا داد و ترامپ ممکن است با رسوایی تبانی با روسیه استعفا دهد. قضیه پیچیده است. از تحولات اخیر این پرونده می توان دریافت اکنون آمریکایی ها به دنبال طرف روسی هستند. تا قبل از این البته آمریکا در خاک خود به دنبال طرف آمریکایی بود که اعضای ستاد انتخاباتی ترامپ از متهمان ردیف اول این پرونده قضایی بودند.

تغییر «جیمز کامی» رئیس قبلی اف بی آی همه را شگفت زده کرد و ترامپ با این تغییر به افکار عمومی نشان داد ممکن است واقعا دستی در این دخالت ها داشته است. سیاستمداران روس از دیرباز مخالف سرسخت خانواده کلینتون بودند و هیلاری به عنوان دشمن شماره یک آن ها نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بود.

اخیرا «رابرت مولر» ۱۳ فرد و سه شرکت روسی را به دست داشتن در انتخابات آمریکا متهم کرده است. وزارت خارجه روسیه تمامی این اتهامات را به تمسخر گرفته و دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را از اساس منکر شده است اما واقعیت ها نشان می دهند در زمان اجرای کمپین های تبلیغات انتخاباتی آمریکا، گروه هایی از آژانس های تبلیغاتی اینترنتی به صورت سازمان یافته در فیسبوک و توییتر فعال بودند و با راه اندازی کمپین های آنلاین ، تولید و پخش اخبار جعلی علیه هیلاری کلینتون وی را در افکار عمومی رای دهندگان آمریکایی ترور شخصیت کردند  و به اعتبار سیاسی اش به شدت آسیب زدند بگونه ای که آرای انتخابات به نفع ترامپ تغییر کرد .

تلاش هوشمندانه این گروه، شکستن رای سیاهپوستان طرفدار هیلاری بود که آن ها با راه اندازی کمپین «اهمیت جان سیاه پوستان» در اوج تبلیغات ریاست جمهوری سعی کردند رای دهندگان طرفدار هیلاری را به سمت نامزدی «برنی سندرز» و «جیل استاین» سوق دهند.

آنچه آمریکایی ها را اذیت می کند، شناخت گسترده حساسیت های داخلی آمریکا و نحوه برنامه ریزی برای کمپین های تبلیغاتی است. آمریکایی ها معتقدند این گروه بدون کمک از سیاستمداران کار کشته آمریکایی نمی توانستند تا این حد تبلیغات ریاست جمهوری آمریکا را مختل کنند، بنابراین یکی از افرادی که رسانه ها حدس می زنند در این ماجرا نقش آفرینی کرده است، مشاور ارشد ترامپ آقای «پول مانافورت» است که پیگیری این پرونده در آمریکا همچنان ادامه دارد و شاید آمریکایی ها حتی پس از کشف نقش روسیه در انتخابات این کشور، بخاطر حیثیت یکی از قدرت های بزرگ جهان این ماجرا را مسکوت بگذارند.

در انتخابات فرانسه هم ، جایی که «ماکرون» جوان توانست «مارین لپن» راست گرا را شکست دهد ، روسیه طرفدار «لوپن» بود. برخی رسانه های فرانسه درباره ارتباط مالی خانم «لوپن» با سرمایه داران روسیه نوشتند: آنچه سرنوشت «هیلاری» را در انتخابات آمریکا تغییر داد، نتوانست بر «مکرون» و ستادش تاثیرگذار باشد. برخی اتهاماتی که در شبکه های اجتماعی علیه «مکرون» مطرح بود، حمایت گسترده لابی همجنس گرایان از او بود و همچنین گفته شد «مکرون »ارتباط عمیقی با آمریکایی ها دارد و در اصل نامزد آمریکا در انتخابات فرانسه می باشد.

هیچ یک از ادعاهای واهی مطرح شده ، «مکرون» را دچار مشکل نکرد و او به رقابت خود با «لوپن» ادامه داد و هنگامی که ایمیل هایش هک شد باز هم چیز دندان گیری نصیب مطبوعات فرانسه نشد.

 اما به خاطر داشته باشید زمانی که ایمیل های «هیلاری کلینتون» هک شد، مطالب بسیار حساسی در رسانه ها از خلق و خوی کلینتون ها به بیرون درز کرد و مستقیما روی رای آمریکایی ها تاثیر منفی گذاشت . در این میان می توان دریافت روسیه برای اجرای کمپین های تبلیغاتی خود در آمریکا از کمک داخلی برخوردار بود اما در فرانسه نتوانستند زمینه های بهره مندی از کمک داخلی را فراهم کنند .

تمامی اتهاماتی که به روسیه وارد می شود را نمی توان به دولت این کشور نسبت داد، زیرا شواهد نشان می دهد بیشتر سرمایه داران روس وابسته به دولت در اجرای این کمپین های تبلیغاتی فعال بوده اند. نظر شما در رابطه با دخالت در انتخابات از جانب بیگانگان چیست؟ آیا در دنیای امروز این امر مرسوم است؟ آیا این روند در آینده ،انتخابات در سایر کشورها را تحت تاثیر قرار خواهد داد ؟

پاسخ دادن