پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی

اقتصاد برتر

پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و متهمان مرتبط در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام امروز دوشنبه (۲۷ اسفند) به صورت علنی برگزار شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری تسنیم، حسین هدایتی در پنجمین جلسه محاکمه خود در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی اسدالله مسعودی‌مقام در مقام ارائه آخرین دفاع اظهار کرد: من با حسن ‌نیت اقدام به ابتیاع ملک جهرم کردم. در کیفرخواست عنوان شده که سپرده‌هایی که آورده‌ایم بعد از دو ماه از بانک خارج شده است در صورتی که چنین چیزی واقعیت ندارد زیرا سپرده‌ها یکساله و قابل تمدید تا ۵ سال بوده است. بنابراین اینکه ادعا می‌شود بعد از دو ماه سپرده‌ها از بانک خارج شده کذب محض است.

این متهم با بیان اینکه موسوی‌نژاد شخصا باید پاسخگوی اقدامات خود باشد، گفت: سوال من از دادگاه این است که چرا کارشناسانی که پروژه‌های کارسان و لیان را کارشناسی کردند و امروز گفته می‌شود قیمتها غیرواقعی بوده دعوت نکردید و فقط برای فیروز‌آبادی (یکی از کارشناسان) که فوت شده کیفرخواست صادر کردید.

هدایتی با بیان اینکه این املاک قبل از آشنایی من با موسوی‌نژاد کارشناسی شده است افزود: اگر جعلی صورت گرفته، من نقش نداشتم و کارشناسان باید جوابگوی عملکرد خود باشند ضمن اینکه اتهاماتی که در این پرونده به من زده شده بی‌پایه و اساس است و بانک سرمایه با طرح دعوای کیفری عناوین کلی مجرمانه را بیان کرده است.

وی ادامه داد: در کیفرخواست چندین بار عنوان شده که قبل از سال ۹۴ و در سال ۹۴ با مدیران بانک سرمایه تبانی کرده‌ام؛ حالا سوال این است که منظور از تبانی چیست آیا رشوه داده‌ام. قطعا اگر رشوه‌ای از سوی من ثابت شود مجرم خواهم بود اما در قبال سال ۹۲ شخص موسوی‌نژاد پاسخگوست.

وی توضیح داد: در کیفرخواست عنوان شده من با یاسر ضیایی قائم مقام وقت بانک سرمایه تبانی کرده‌ام در حالی که ضیایی فقط دو ماه قائممقام بانک سرمایه بوده و در این مدت هم ۴۰ میلیارد تومان از بانک سرمایه وام گرفتم که این تسهیلات نیز با دستور هیئت مدیره پرداخت شده است.

هدایتی افزود: در سال ۹۵ مرا به دادسرا احضار و بازداشت کردند در صورتی که هنوز سررسید تسهیلات نرسیده بود و بدون آنکه جرمی محقق شود مرا مورد تعقیب قرار دادند زیرا در ابتدا وام‌هایی به شرکت داده شده بود ۴۸ ماه تمدید و پس از یک هفته ابطال و به مدت یکسال تمدید شد و سررسید آن شهریور سال ۹۶ بود.

این متهم افزود: بانک در شکوائیه‌ای که علیه من مطرح کرده عنوان داشته هیچ وثیقه‌ای نگذاشتم اما در حالی یک هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان نزد بانک سرمایه وثیقه گذاشتم که ۴۵۳ میلیارد مربوط به املاک موسوی‌نژاد و ۶۸۵ میلیارد تومان هم ملک جاده مخصوص است.

وی ادامه داد: اصل وام دریافتی از بانک سرمایه ۵۲۸ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان است در صورتی که بانک سرمایه در شکوائیه خود مطرح کرده که باید یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شود یعنی چیزی بالغ بر ۲.۵ برابر تسهیلات؛ آیا این معامله ربوی نیست؟

هدایتی تصریح کرد: بارها قبل از اینکه پرونده‌ای تشکیل شود برای تسویه وجوه به بانک سرمایه مراجعه کردم اما مدیران وقت بانک تمایلی به تسویه نداشتند و سیاوشی مدیر وقت بانک سرمایه صراحتا در بازپرسی گفته که هدایتی بارها برای تسویه دیون خود مراجعه کرد اما برای آزار دادن او از تسویه جلوگیری می‌کردند.

وی درباره نحوه تسویه دیون خود گفت: هیئت مدیره بانک سرمایه در سال ۹۶ طی صورتجلسه‌ای مصوب کرده بود که ۱۰۰ میلیارد تومان را به صورت نقد و الباقی را به صورت ملک پرداخت کنم که ۱۰۰ میلیارد تومان نقد را هم با دو ماه تاخیر پرداخت کردم.

هدایتی در خصوص مالکیت شرکتها اظهار کرد: یقینی در حضور ضابطان اقرار کرده که شرکتها و مدیران آنها کارمندان او هستند و هیچ ارتباطی با آنها ندارد. من صرفا دو تا چهار درصد اصل تسهیلات را به خاطر معرفی شرکتها به یقینی دادم و اگر شرکتها فعال و یا معتبر نبودند خود یقینی باید پاسخگو باشد ضمن اینکه این شرکتها مالیات و اظهارنامه دادند و کاغذی نبودند و سرمایه آنها نیز نه تنها یک میلیون تومان بلکه ۱۰ میلیارد تومان بوده است. البته یقینی باید از شرکتهای خود دفاع کند و اگر هم جعلی صورت گرفته باید یقینی جوابگو باشد.

این متهم درباره ترهین ملک جاده مخصوص برای دریافت تسهیلات ۲۰۶ میلیاردی از بانک سرمایه گفت: این ملک توسط کارشناسان رسمی دادگستری به میزان ۶۸۵ میلیارد تومان ارزیابی و ترهین شد که نه تنها وام ۲۰۶ میلیاردی را پوشش می‌داد بلکه گران‌نمایی املاک موسوی‌نژاد را هم تحت پوشش قرار می‌داد.

هدایتی گفت: ملک مزبور در تاریخ ۳ خرداد ۹۶ مجدد توسط کارشناسان رسمی دادگستری ارزیابی و ۴۲۰ میلیارد تومان قیمت‌گذاری، توقیف و بازداشت شد. نسبت به ملک مذکور ۲ اشکال مطرح می‌کنند نخست اینکه معتقدند این ملک به نام آقای وافی است در صورتی که مبایعه‌نامه آن به نام من است و اسناد هم به نمایندگی از من به نام آقای وافی شده است و وافی کارمند من در شرکت بهین‌فولاد است و ملک مذکور طی وکالت بلاعزل به بانک سرمایه داده شده است.

حسین هدایتی در ادامه ارائه آخرین دفاعیات خود در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی اظهار کرد: ۶۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به سه نفر دادم که اسناد آنها را به دادگاه ارائه کرده‌ام و ضابطان قول داده‌اند آنها را وصول کنند؛ ۱۳ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان هم به یقینی بابت خرید شرکتها داده‌ام و فکر می‌کردم این شرکتها درست هستند اما بعدا فهمیدم که اسناد آنها صوری هستند و یقینی باید جواب دهد چرا شرکتهای صوری و قلابی به ما معرفی کرده است که امروز گرفتار شویم. خودمان می‌توانستیم شرکت ثبت کنیم و گرفتار این مشکلات نشویم.

وی گفت: ۱۸ میلیارد تومان هم از بابت ۱۰ درصد سپرده بانکی پرداخت کرده‌ام و ۵۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه از بانک گردشگری گرفتیم که آن را به کارخانه نورد اهواز بردیم و حدود ۴ الی ۵ سال از این موضوع می گذرد و هنوز شرکت نورد اهواز با ما تسویه نکرده است. قرار بود شرکت نورد اهواز برای ما ۳۴ تا ورق اسنپ بسازد که این کار را نکرده است و بنده برای اینکه به بانک گردشگری بدهکار نباشم ۴۳ میلیارد پرداخت کردم و امروز قیمت ۳۴ اسنپ ۱۷۷ میلیارد تومان است.

متهم ادامه داد: ۴۷ میلیارد تومان هم از بانک صندوق ذخیره فرهنگیان در زمان تصدی آقای ضیایی وام گرفتیم که با این پول از عراق نفت خریداری کردیم و به پتروشیمی‌ها دادیم. چون آقای غندالی و ضیائی با هم دعوا داشتند این حساب را هم تسویه کردیم. آقای «ع. الف» و «م.ه» از صندوق ذخیره فرهنگیان وام گرفتهاند و تسویه نکرده‌اند آقای ورزشکاری هم که دوست بنده است و بارها به خاطر قهرمانی از من تشکر کرده از صندوق ذخیره فرهنگیان وام گرفته و هنوز تسویه نکرده است.

در ادامه رسول قهرمان نماینده دادستان گفت: این فرد وام خود را تسویه کرده است.

هدایتی گفت: بنده برای خرید یک شرکت از سازمان خصوصی‌سازی در مناقصه شرکت کردم و بابت آن ۳۰۰ میلیارد تومان پرداخت کردم و این شرکت ۷۹۵ میلیارد تومان بدهی انباشته داشت که بعد از چهار سال بدهی آن را به چهارصد میلیارد رساندیم.

وی در ادامه دفاعیات خود گفت: در حال حاضر از آقای پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی و آقای مهریزی شکایت کرده‌ایم زیرا آنها به ما گفته بودند این شرکت ۱۲۰۰ کارگر دارد که نداشت. در بخش ورزش از سال ۸۲ تا ۹۴ هزینه کردم که در کیفرخواست آمده است. گفته شده ۳۰ میلیارد تومان به ورزش داده‌ام که اشتباه است بلکه ۲۵۰ میلیارد تومان به ۱۴ فدراسیون ورزشی برای توسعه ورزش کمک کرده‌ام.

هدایتی گفت: وزیر وقت ورزش و رییس کمیته المپیک من را دعوت می‌کردند و کمک می خواستند و من هم کمک می‌کردند و به آن افتخار می‌کنم. ۱۳ هزار زندانی را آزاد کرده ام که اسناد آن هم موجود است حال به من اخلالگر نظام اقتصادی می‌گویند.

متهم پاسخ داد: تاکنون من به یک مداح پول نداده‌ام اگر یک ریال داده‌ام مدارک آن را بیاورید. مداحان و ذاکرانی که به منزل می آمدند یک ریال هم از من پول نگرفته اند زیرا با آنها از دوران جنگ دوست بودم و آنها نه از من و نه از کس دیگری پول دریافت نمی‌کردند.

هدایتی گفت: آقای تاج از بنده ۲.۵ میلیون دلار پول گرفته است که آن را هم تأیید کرد. چند بار به تاج گفتم از سپاه و دادستانی مجوز بگیر که از من پول می‌گیری اما او گفت اسم سه نفر را برای دریافت پول معرفی کرده‌ام که آنها گفته‌اند فقط از حسین هدایتی پول بگیر.

پاسخ دادن