پولی که از جیب مان رفته را جبران کنید

جیب خالی مردم
اقتصاد برتر

مدتی است که قیمت کالاهای مختلف اعم از اساسی و غیر اساسی به تعبیر بعضی ! سر به فلک کشیده است. با نگاهی به مردمی که وارد فروشگاه ها می شوند می توان به عینه دید که قدرت خریدشان آنقدر پایین آمده است که فقط با سر تکان دادن بابت قیمت های درج شده از خرید منصرف می شوند.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۱ آذر ۹۷

البته اگر بحث کالاهایی مثل پوشاک و کفش و از این قبیل باشد طرف با خودش می گوید فعلا با همین هایی که دارم سر می کنم تا ببینم چه می شود آیا با پایین آمدن فتیله آتش نرخ ارز قیمت کالاها هم کمتر می شود یا خیر…

اما گاه بحث بر سر کالاهای خوراکی است که طرف باید بهرحال برای زنده ماندن آنها را خریداری کند! محصولات لبنی هم یکی از آنهاست که هر روز با یک قیمت از کارخانه های تولیدی به دست مصرف کنندگان می رسند و انقدر بابت آن مردم گفتند و گفتند که بالاخره سازمان تعزیرات و ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفتند به این موضوع رسیدگی نمایند.

البته اینکه آیا اعضای ستاد تنظیم بازار در این مملکت زندگی می کنند یا خیر! خودش جای بحث دارد و معلوم نیست با این همه شکایات مردمی که رسانه ها نیز با آنان همراهی داشتند، آقایان مسئول مگر خودشان مایحتاج روزانه شان را خریداری نمی کنند که به این مسئله واقف شوند و رسیدگی نمایند!

بهرحال سازمان تعزیرات و ستاد تنظیم بازار با رسیدگی به این موضوع جریمه هایی را برای گرانفروشان و کم فروشان محصولات لبنی تعیین کردند. اینکه تنبیه و رسیدگی به گرانفروشان طبق مقررات کاری بس پسندیده است هیچ، اما آنچه ذهن نویسنده را به خود مشغول کرده است این است که این جریمه ها به جیب چه کسی یا ارگانی می رود؟

طبیعتا این پول هایی که کارخانه ها باید به تعزیرات پرداخت کنند از جیب من و امثال من خارج شده است. با قیمت های متفاوت روزانه ای که بابت خرید این محصولات پرداخته ایم این کارخانه این پول ها را به جیب زده است و حالا با پرداخت جریمه ها ککش هم نمی گزد.

الان سوال این است پول های رفته از جیب ما برای خرید این کالاهای گران چگونه جبران می شود؟

*اکرم صدیقی

پاسخ دادن